Enterol

Wybrane dla Ciebie

 

Synergizm w antybiotykoterapii

Czym jest synergizm?

 

Pesel na receptach 100%

Mam pytanie jak ostatecznie ustosunkowujecie do recept 100% na których nie na numeru Pesel czy rzeczywiście nie realizujecie czy wyjątkowo dla stałych pacjentów i od miejscowych lek

Aktualności

 

Farmaceutom nie podoba się projekt ustawy o refundacji wyrobów medycznych

25 maja Ogólnopolska Izba Gospodarcza Wyrobów Medycznych POLMED zorganizowała konferencję na temat “Wyroby medyczne do zaopatrzenia medycznego - jak poprawić ich dostępność”.

 

OIA Łódź: zmiany wynikające z wprowadzenia w życie ustawy 75+

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi informuje o zmianach wchodzących w życie z dniem 12 czerwca br., dotyczących pracy w aptekach, w związku z ustawą 75+.

 

Lignocainum Jelfa wstrzymany w obrocie

25 maja Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał decyzję o wstrzymaniu w obrocie i stosowaniu leku Lignocainum Jelfa 20 mg/g, żel, 1 tuba 30 g typu U z kaniulą.

 

Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego

28 maja obchodzimy Światowy Dzień Stwardnienia Rozsianego. Na tę przewlekłą chorobę układu nerwowego choruje w Polsce ok. 40-60 tys. osób.

 

URPL: Pierwsze spotkanie partnerów polsko-litewskiego projektu współpracy bliźniaczej

W dniach 17-19 maja, w Kiszyniowie, odbyło się pierwsze spotkanie partnerów polsko-litewskiego projektu współpracy bliźniaczej “ Wzmocnienie Mołdawskiej Agencji ds. Leków i Wyrobów Medycznych jako agencji regulacyjnej w obszarze leków, wyrobów medycznych i działalności farmaceutycznej”.

 

Aflofarm w reklamę inwestuje najwięcej

Firma farmaceutyczna Aflofarm jest liderem na rynku reklamodawców w zestawieniu największych reklamodawców pod względem wydatków. Od zeszłego roku firma zwiększyła je o 6,3 proc.

 

Polskie produkty farmaceutyczne hitem za granicą

Eksport polskich produktów farmaceutycznych został uznany przez ekspertów BZ WBK za najbardziej perspektywiczny sektor ze wszystkich branż pod względem sprzedaży zagranicznej. W ciągu kilku ostatnich lat, polskie produkty stały się hitem za granicą.

 

Eksperci: Mukopolisacharydoza typu IV powinna być refundowana

Terapia dla osób chorych na mukopolisacharydozę typu IV wciąż nie jest refundowana, co podkreślali eksperci na spotkaniu z mediami, które odbyło się w Warszawie. Inne typy MPS są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia, stąd brak zrozumienia ze strony ekspertów co do braku możliwości refundacji MPS IV. Prezes Stowarzyszenia Chorych na MPS i Choroby Rzadkie, Teresa Matulka przytoczyła dane, z których wynika że w Polsce żyje ok. 40 chorych na MPS typu IV.

 

Strefa Wiedzy i Innowacji na UM w Łodzi

24 maja, na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, w budynku biblioteki otwarto Strefę Wiedzy i Innowacji. Obiekt ma ponad 5 tys. km kw. powierzchni, a koszty remontu wyniosły 19 mln zł.

 

Prywatne uczelnie też będą kształcić lekarzy

Do tej pory, uczelnie prywatne nie prowadziły kierunków medycznych. W tym roku monopol Uniwersytetów Medycznych ma zostać złamany.

 

Problem otyłości wśród dzieci narasta. Dietetycy powinni pracować w POZ

Problem otyłości w Polsce wciąż narasta. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez WHO odsetek polskich 11-latków z nadwagą jest najwyższy na świecie, a wielu 12-latków waży nawet ponad 100 kg.

 

OIA Łódź wzywa firmę Amgen do zmiany sposobu dystrybucji leku

Okręgowa Izba Aptekarska w Łodzi otrzymuje skargi od aptekarzy dotyczące sposobu dystrybucji leku Prolia.

 

Ostrzeżenie o specjalnym stosowaniu leku Erwinase z serii 174G

Firma Jazz Pharmaceuticals ostrzega o specjalnym sposobie użytkowania leku Erwinase z serii 174G. Według zaleceń spółki należy go stosować z igłą z filtrem o średnicy 5 mikronów.

Opinie

 

Dziurawiec (Hypericum perforatum L.) – zapomniane zioło?

Zainteresowanie lekami przeciwdepresyjnymi zaczęło się w latach 50-tych ubiegłego wieku. Przez przypadek odkryto psychostymulujące właściwości iproniazydu, imipraminy, by przez następne lata w pocie czoła syntetyzować nowe, lepsze antydepresanty. Tymczasem, substancje o identycznym działaniu były od zawsze na wyciągnięcie ręki - ktoś wymyślił je już bardzo dawno i umieścił w jednym z ziół…

 

Daj mi lek, a choroba sama się znajdzie

Nauka idzie do przodu, farmacja idzie do przodu, lecz mam wrażenie, że obie są wciąż o krok za reklamą. Ta ostatnia nazywana jest dźwignią handlu, nic więc dziwnego, że w XXI wieku, gdy apteki częściej przypominają hinduski bazar z tajemniczymi specyfikami niż placówkę ochrony zdrowia, marketing odgrywa pierwszoplanową rolę w napędzaniu całego łańcucha dystrybucji, zaczynając od… choroby.

 

Pacjent rozpuszczony jak dziadowski bicz

Jest takie powiedzenie w moich stronach: „rozpuszczony jak dziadowski bicz”. Określa osobę rozpieszczoną, nawykłą do tego, że inni robią wszystko, aby jej dogodzić, która nie potrafi docenić tego co ma i oczywiście spodziewa się, że cały świat będzie funkcjonował tak, aby zaspokoić jej potrzeby. Kiedyś ktoś zwrócił mojej przełożonej uwagę, że w naszej aptece pracuje osoba, która rozpuszcza pacjentów jak ten dziadowski bicz, a potem mają wygórowane wymagania. Chodziło o mnie.

 

Czy jest kierownik?

Kierownik apteki może więcej – takie przekonanie panuje wśród pacjentów. W zasadzie jest ono słuszne, bo już sama recepta farmaceutyczna jest teoretycznie przywilejem kierownika apteki. Tyle, że oczekiwania pacjentów często wykraczają poza to co nam wolno.

 

Ewolucja Żubra

Jako farmaceuci, a więc ludzie nauki, nie powinniśmy mieć najmniejszych wątpliwości co do tego, że żubr europejski (Bison bonasus), podobnie jak wszystkie żyjące współcześnie organizmy (w tym człowiek) jest dzieckiem procesu ewolucji.

 

Lek – odpad szczególnej troski?

Pudełka i pudełeczka, blistry i buteleczki, tubki i tuby wszelakiej maści – niektóre opakowania pamiętają jeszcze minioną epokę, niektóre są nawet nieotworzone i oryginalnie zapakowane. W aptecznych pojemnikach przybywa niechcianych leków, zaś z portfeli naszych i naszych pacjentów ubywa pieniędzy – tych przeznaczonych na składki zdrowotne, a więc i dopłaty do leków refundowanych.

 

Niepożądane interakcje

Jako farmaceuci powinniśmy znać się na interakcjach lekowych. Przyznacie chyba jednak, że nie gorszymi ekspertami jesteśmy też w kwestii interakcji międzyludzkich. Niestety słuchając moich znajomych dochodzę do wniosku, że częstym problemem są niepożądane interakcje personalne w aptece…

 

Przecież z prażubrów wyewoluowały żubry!

Gdy ostatnio przeczytałem tekst mego znakomitego kolegi Wojciecha Olendra, że nas dwóch i jeszcze niecałe 31 tys. magistrów farmacji może stać się niepotrzebnymi i tak właściwie wyginąć jak mamuty, poczułem zimno spływające po mych starczych plecach.

 

Z brzuszkiem... po drugiej stronie szyby

Drzwi powoli otwierają się, a zza nich słychać ciężkie sapanie, jakby czynność naciskania klamki i przesuwania drzwi była wymagającym fizycznie zadaniem. Zza framugi wyłania się wystający pod koszulą pępek, za nim brzuch tak wielki, że aż dziw, że jest w stanie się przemieszczać, a na końcu wchodzi właścicielka owej anomalii anatomicznej.

 

„NIE MA! NIE MA! NIE MA!”

Podobno chcemy Opieki Farmaceutycznej z prawdziwego zdarzenia. No ale moi drodzy z takim podejściem do pacjenta i problemów nie doczekamy się tego nigdy. Pacjent stał się dla niektórych tylko prostym klientem. Przykre to zwłaszcza dlatego, że składając przysięgę Hipokratesa obiecywaliśmy co innego.

 

Coś drgnęło

Doszły mnie ostatnio słuchy, że za sprawą działań Naczelnej Izby Aptekarskiej, wkrótce będzie możliwe wydawania pacjentom droższych odpowiedników na zniżkę. Jeśli to prawda, to chyba jesteśmy świadkami realnej dobrej zmiany – a przynajmniej jej zwiastuna.

 

Rzut oka na jasnotę (Lamium album L.)

Jasnotę białą znano już w czasach starożytnych i uważano ją za doskonały środek poprawiający nastrój i dodający energii. Jej zażywanie miało przepełniać serce radością, odpędzać smutki i przywracać siły witalne.

 

Przecież to nie były mamuty!

Cofnijmy się o 20 lat. Mamy maj 1996 roku. Na liście przebojów "trójki" debiutuje piosenka "Orła cień" zespołu Varius Manx, a przebojami lata stają się Macarena i Coco Jambo. W kinach rozczarowanie po najnowszej premierze Pasikowskiego "Słodkogorzki", a jeszcze przed premierami "Mission Impossible" i "Dnia Niepodległości". Za miesiąc rozpoczną się w Anglii mistrzostwa Europy w piłce nożnej (wygrają je Niemcy, pokonując w finałach drużynę Czech).

Recepty

Edukacja

 

Pfizer zabronił stosowania swoich leków w egzekucjach

Jedna z największych światowych firm farmaceutycznych zaostrzy restrykcje dotyczące użycia jej leków podczas wykonywania kary śmierci. W przeszłości firma starała się już przeciwdziałać sprzedaży leków na egzekucje, ale jak się okazało działania nie poskutkowały i więźniowie dalej otrzymywali zastrzyki śmierci oparte na produktach Pfizer’a.

 

Badania wskazują, że paracetamol może mieć wpływ na empatię

W niedawnym badaniu przeprowadzonym przez National Institutes of Health i Ohio State University obejmującym dwa eksperymenty na populacji ponad 200 studentów okazało się, że paracetamol może zmniejszać zdolność do empatii rozumianej jako utożsamienie się z bólem fizycznym bądź duchowym drugiej osoby.

 

Nowy lek na długie życie

Proces starzenia dotyczy każdego i niesie za sobą wiele groźnych oraz często nieodwracalnych zmian m. in. chorobę Alzheimera, cukrzycę, nowotwory. Sugeruje się, iż zatrzymanie tego procesu mogłoby odroczyć lub znacząco zmniejszyć ryzyko pojawienia wielu problemów zdrowotnych, i to bez konieczności prowadzenia równoległej, a często długoterminowej farmakoterapii.

 

QUIZ - Jak dobrze znasz paracetamol?

Sprawdź swoją wiedzę!

 

Roboty zamiast farmaceutów. Czy powinniśmy bać się przyszłości?

Ponad pięć lat studiów, masa trudnych zaliczeń i ciężkich egzaminów. Wszystko po to, aby później brać z półek leki i sprawdzać czy dawka przepisana na recepcie zgadza się z wziętym opakowaniem.

 

Nowe możliwości leczenia zespołu jelita nadwrażliwego

Zespół jelita nadwrażliwego (IBS) według szacunków dotyka 12% populacji USA, głównie kobiety przed 45 rokiem życia. W ciągu ostatniego czasu FDA dopuściła do obrotu dwa nowe leki na IBS. Dotychczas terapia schorzenia była ograniczona do podawania leków przeciwskurczowych i niskich dawek antydepresantów np. amitryptyliny. Popularną metodą radzenia sobie z objawami było eliminowanie z diety składników powodujących dolegliwości np. błonnika.

Dyskusje

 

łączenie leków równa dawka inne eany

Czy można łączyć leki o tej samej dawce ale o różnej wielkości opakowań

(różne eany), żeby uniknąć na recepcie więcej niż 5 pozycji.
 

Lekolepka

Co myślicie o lekolepkach, bo ja uważam ,że super sprawa dla starszych pacjentów :

 

Psychole-pomieszanie z poplataniem

Czy jeśli pacjent zażyczy sobie 2 op psychotropu wypisanego na Rp i 1 op odpowiednika tego psychotropu to wydajecie bez problemu ??

 

Niebieski magnez

Ostatnio miałam super pacjentke która chciała zakupić preparat magnezowy, ale uwaga koniecznie niebieskie tabletki w niebieskim opakowaniu a co najważniejsze koniecznie z dopiskiem

 

Truskawka

Niekwestionowana królowa polskiego czerwca już w natarciu. Wprawdzie na

straganach kosztuje wciąż 10 zł za kilogram , ale z dnia na

 

Zdrowe oczy do późnej starości? Wiele zależy od diety

Kłopoty ze wzrokiem bywają skutkiem niedoborów składników odżywczych,

głównie witamin i minerałów. Nakarm oczy, jak trzeba, a nie będą szybko

 

Recepta z dwoma pieczątkami świadczeniodawcy! Na zniżke?

Cześć, jak byscie zrealizowali receptę na clexane na ktorej była 1 pieczątka świadczeniodawcy w formie nadruku, a druga przystawiona z inną nazwą placówki, innym adresem i numerem t

 

Lek gotowy w leku recepturowym

Chciałem zapytać kiedy mogę wycenić lek recepturowy na ryczałt, jeżeli w jego składzie jest lek gotowy?

 

Farmaceuci nie znają przepisów

Taka sytuacja: ja na urlopie, moje dziecko chore, na recepcie Zinnat 250/5 50ml. Idę wykupić- nigdzie nie ma, brak w hurcie. Zamiennika Ceroxim też nie mają.

 

RP ROBIONA

Neomycini 10000j.m

Nysthatini 10000j.m

Anaesthesini 0,5

Hydrocortisoni 0,025

Glicerini 20,0

M.F.s

 

sposoby na zmniejszenie bólu porodowego

Słyszałam dzisiaj o nowych technikach zmniejszania bólu porodowego za pomocą prądu, zdecydowałybyście się na coś takiego?

 

Pesel na receptach 100%

Mam pytanie jak ostatecznie ustosunkowujecie do recept 100% na których nie na numeru Pesel czy rzeczywiście nie realizujecie czy wyjątkowo dla stałych pacjentów i od miejscowych lek

 

Nalewka z luminalem i kodeiną

codeini phosphorici 0,8


luminali natri           0,8


metamizoli natri    15,0


neospasmini        100,0


Decyzje

Góra
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
tylko dla farmaceutów.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.

Akceptuj