Wybrane dla Ciebie

 

"Egzamin" na kierownika apteki

Czy w waszych izbach również istnieje coś takiego jak "egzamin", który uprawnia do bycia kierownikiem apteki?

 

Magia zjawiska deja vu odkryta?

Czy znasz to uczucie nieodpartego wrażenia, że już kiedyś przeżyłeś identyczną sytuację, nawet jeśli jest to zupełnie nowe doświadczenie?

 

Coś na wzdęcia w MAŚCI?????

Słyszeliście o tej mądrości ludowej? Że maść kminkowa na wzdęcia działa u niemowląt?

Bo zostałam odsądzona od czci i wiary, ze nie wiem .... ;/ hmmm

 

OIA Warszawa: konieczne czasowe moratorium i zwiększenie nadzoru nad obrotem

W nawiązaniu do prowadzonej w przestrzeni medialnej dyskusji na temat roli farmaceuty oraz planowanych zmian w przepisach, OIA w Warszawie przedstawiła Uchwałę nr VIII Okręgowego Zjazdu Aptekarzy Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie z dnia 2 kwietnia.

 

Sieci się konsolidują

III Ogólnopolską Konferencję Farmaceutyczną w Bydgoszczy, która odbyła się 25 kwietnia, zwieńczyło wystąpienia Stanisława Kasprzyka, Partner Relations Manager IMS Health Poland. Przedstawił on zmiany na rynku aptecznym w Polsce na przestrzeni ostatnich lat.

Aktualności

 

Polska skarga ws. papierosów mentolowych odrzucona przez UE

W środę, 4 maja Trybunał Sprawiedliwości UE ostatecznie odrzucił skargę Polski w sprawie zaostrzenia dyrektywy tytoniowej. Według sędziów Trybunału zakaz sprzedaży papierosów z dodatkami smakowymi nie naruszają interesów państw członkowskich.

 

Wywóz leków w Zachodniopomorskiem. Ukarano 32 apteki.

W Zachodniopomorskiem cofnięto zezwolenie na prowadzenie aptek ponad 30 przedsiębiorcom, którzy brali udział w odwróconym łańcuchu dystrybucji.

 

Urzędy Marszałkowskie zamiast NFZ

Przekazanie wojewodom kompetencji NFZ nie jest jak dotąd przesądzone. Eksperci liczą na to, że zostaną one przejęte przez urzędy marszałkowskie.

 

RejSM: 46 tysięcy chorych na SM

Przygotowany ogólnopolski Rejestr Osób Chorych na Stwardnienie Rozsiane (RejSM) pozwolił na oszacowanie liczby osób cierpiących na tę chorobę. Z zebranych danych wynika, że chorych na SM jest w Polsce ok 46 tys. osób. Terapię otrzymuje jedynie 20% z nich, a liczba chorych kwalifikujących się do leczenia sięga 70% badanych.

 

POZ również dla nieubezpieczonych?

Powstał projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jak zapowiada Minister Zdrowia, Konstanty Radziwiłł, celem poprawienia tej ustawy jest umożliwienie dostępu do podstawowej opieki zdrowotnej dla wszystkich, także tych nieubezpieczonych.

 

Światowy Dzień Alergii i Astmy: ponad miliard chorych

3 maja obchodzony był Światowy Dzień Alergii i Astmy.

 

OIA Katowice: koleżeńska Komisja mediacyjna

Zadaniem powołanej Komisji jest prowadzenie postępowań pojednawczych/ mediacyjnych w sprawach pomiędzy członkami izby, związanych z wykonywaniem zawodu farmaceuty, w szczególności związanych z przestrzeganiem kodeksu etyki i deontologii zawodowej.

 

Rusza kampania "Dotleń się wiedzą"

Z okazji Międzynarodowego Dnia Astmy i Alergii, przypadającego 3 maja, zainaugurowana została kampania edukacyjna „Dotleń się wiedzą”. Jej celem jest poszerzenie wiedzy na temat astmy ciężkiej oraz zaktywizowanie społeczeństwa do działania na rzecz pacjentów cierpiących na tę chorobę.

 

Nowy wykaz leków refundowanych

Od wczoraj obowiązuje nowa lista refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

 

UM w Poznaniu: wolne miejsca na Studiach Podyplomowych "Zioła w profilaktyce i terapii"

Katedra i Zakład Farmakognozji Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu informuje o kilku wolnych miejscach i zaprasza na Studia Podyplomowe "Zioła w profilaktyce i terapii".

 

OIA Koszalin: partnerstwo w programie "Karta Seniora" jest reklamą

Środkowopomorska OIA w Koszalinie przypomina, że informacja o przystąpieniu apteki do programu Karta dla Seniora jest formą zakazanej reklamy.

 

Polpharma funduje nowoczesny system nadzoru położniczego

Nowoczesny system nadzoru położniczego o wartości ok. 100 tys. zł trafił do szpitala w Starogardzie Gdańskim dzięki wsparciu finansowemu Polpharmy. Ten zaawansowany sprzęt zwiększy standard opieki okołoporodowej i na oddziale położniczo-ginekologicznym.

 

UOKiK: reklama suplementów diety - czy możliwa jest samoregulacja?

Już po raz drugi przedstawiciele branży suplementów diety, organizacji konsumenckich i instytucji publicznych spotkali się, aby dyskutować o reklamie tych produktów. Spotkanie poświęcone problematyce kodeksu dobrych praktyk w branży suplementów diety odbyło się 28 kwietnia w UOKiK.

Opinie

 

Bo leczy nie lek, a nazwa

„Poproszę Polocard, Acard mi nie pomoże”, „Nie ma Nurofenu femina? Proszę koniecznie na jutro zamówić! Tylko on mi pomaga!”, „Chyba będę przeziębiona, czy ma Pan jakiś Gripex?” – przykłady można mnożyć, ale nie to jest moim celem. Tego typu sytuacje są fantastycznymi anegdotami w towarzystwie, gdy każdy opowiada kwiatki ze swojej pracy, jednak dla mnie osobiście są groteskowe i zwiastują początek końca. Co będzie, jeśli „jakiś Gripex” zmieniłby nazwę na „Gardłolek”?

 

Dieta Cud

Jak co roku o tej porze amatorzy mocnych wrażeń rozpoczynają wielką wędrówkę po internecie w poszukiwaniu „diety-cud”. Wiele witryn mniej lub bardziej rzetelnie opisuje dostępne metody odchudzania, które dzięki niezwykłym właściwościom pozwalają na zrzucenie zbędnych kilogramów w obłędnie krótkim czasie. Odważni sięgają po opisywane sposoby bez większej refleksji, niektórzy pytają znajomych, inni nieśmiało udają się do apteki zasięgnąć języka.

 

Samorząd aptekarski w Polsce - wyniki badania ankietowego

Przedstawiamy wstępne opracowanie wyników badania ankietowego pt. "Samorząd aptekarski w Polsce", przeprowadzonego przez dr hab. Agnieszkę Zimmermann, Kierownika Zakładu Prawa Medycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

 

Koleus, czyli pokrzywa z Indii

To niepozorna roślina, której ozdobnych kuzynów znajdziemy w doniczkach na naszych parapetach. Pochodząca z terenów indyjskich bylina o fioletowych liściach, kształtem przypominających naszą krajową Urticę, zamknięta w kapsułki podbija nowe rynki. Coleus Forskohli, czyli pokrzywa indyjska, to kolejna propozycja producentów dla osób chcących zredukować masę ciała. Czy odchudzając się z koleusem można się sparzyć? Zapraszam do lektury dzisiejszego artykułu.

 

Apteczne pomyłki

Przeciętny farmaceuta pracjący w aptece realizuje nawet kilkadziesiąt recept dziennie, co w skali roku daje kilka - kilkadziesiąt tysięcy wydanych leków. Przy tak dużej liczbie recept i wydanych leków może czasami dojść do jakiejś pomyłki zwłaszcza, że nie ma ludzi nieomylnych. W swoim życiu spotkałam zarówno lekarzy jaki i farmaceutów, którzy mieli duży problem z przyznaniem się do popełnionego błędu

 

Znachor - recenzja książki

Czasami sięgam po książki zupełnie w ciemno, bez oglądania okładki, czytania recenzji, zapoznawania się z autorem. Nie wiem, co znajdę w środku, czy lektura mnie wciągnie, zachwyci czy wręcz przeciwnie – może porzucę czytanie w połowie. Lubię niespodzianki. Ta była niezwykle miła.

 

Samoopieka farmaceutyczna

Informacja o wejściu na polski rynek generycznego leku poprawiającego potencję w rejestracji ‘Over The Counter’ tradycyjnie podzieliła aptekarzy na dwie grupy – pro i contra. Kiedy w sieci pojawiła się informacja, że do pierwszego w Europie leku OTC z sildenafilem dołączone będzie narzędzie diagnostyczne ułatwiające użycie leku, obie grupy puściły wodze fantazji. Wraz z momentem publikacji szczegółów na temat narzędzia diagnostycznego mogę wam powiedzieć jedno – obu grupom zrobiono Ice Bucket Challange i wskazano, gdzie jest ich miejsce.

 

Reklama dziury w moście

W ostatnim czasie obserwuję w mediach zwiększenie natężenia emisji reklam preparatów OTC i suplementów diety. Patrzę na nie zarówno jako profesjonalista od leków oraz jako bierny odbiorca reklam. Jako zawodowiec zwijam się z bólu („weź pigułkę!”), gdy mechanizm działania leku prostacko spłycony przez pijarowców, manipuluje umysłami nieświadomych pacjentów.

 

Dam pracę

Dosyć często przeglądam ogłoszenia na stornach OIA z ofertami pracy dla pracowników apteki i robię to głównie z ciekawości, a nie z potrzeby znalezienia lepszej pracy.

 

Przegląd lekowy [cz. 3]

O konsultacje w kwestii leków poprosiła p. Agata. Ma 40 lat, pracuje w dziale księgowości w średniej wielkości firmie. Poprosiła Cię o pomoc, ze względu na to, że od jakiś dwóch tygodni włączono jej leczenie przeciwkrzepliwe przy pomocy warfaryny.

 

Monakolina K - alternatywa dla statyn?

Historia statyn sięga lat 70-tych ubiegłego wieku. Japońscy naukowcy, przeprowadzając badania skriningowe na ponad dwóch tysiącach mikroorganizmów (głównie grzybów pleśniowych), wytypowali cząsteczkę, wykazującą w badaniach in vivo pewną aktywność hipolipemizującą. Kilka lat później w Stanach Zjednoczonych badacze wyizolowali z grzyba Aspergillus terrestris substancję o podobnych właściwościach.

 

Drapieżne apteki?

Od pewnego czasu w wielu aptekach sieciowych i nie tylko daje się zauważyć tendencję do maksymalnego obniżania cen wybranych leków. Działanie takie podejmowane jest niestety ale nie w celu zapewnienia dostępu do terapii lekami na które nie stać wielu starszych, schorowanych pacjentów z niską emeryturą. Ma ono zgoła odmienny cel którym jest całkowita eliminacja rynkowa najbliższej konkurencji apteki...

Recepty

Edukacja

 

Nastolatki bardziej narażone na stres?

Przeprowadzono badanie ankietowe z udziałem 579 rodziców. Odpowiadali oni na pytania dotyczące zdrowia psychicznego ich nastoletnich dzieci w wieku 13-18 lat. Wynika z nich jednoznacznie, że dziewczynki są bardziej narażone na stres od swoich rówieśników płci przeciwnej.

 

Magia zjawiska deja vu odkryta?

Czy znasz to uczucie nieodpartego wrażenia, że już kiedyś przeżyłeś identyczną sytuację, nawet jeśli jest to zupełnie nowe doświadczenie?

 

EMA sprawdza bezpieczeństwo inhibitora SGLT2

Europejska Agencja Leków (EMA) wszczęła właśnie przegląd danych odnośnie bezpieczeństwa kanagliflozyny. Powodem są niepokojące obserwacje pochodzące z trwającego obecnie badania klinicznego CANVAS.

 

Długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej a nerki

Do tej pory uważano, że nawet długotrwałe stosowanie inhibitorów pompy protonowej (IPP) jest bezpieczne. W Journal of the American Society of Nephrology opublikowano pracę, w której wykazano, że IPP mogą negatywnie wpływać na funkcjonowanie nerek.

Dyskusje

 

Herbatka na klimakterium

Czy znacie jakąś herbatkę na klimakterium? Szukając w internecie natknęłam się na kilka, ale żadna z nich nie jest dostępna w hurtowniach.

 

Serum z witaminą C

ostatnio miałam pacjentkę w wieku około 40 lat która prosiła by polecić jej dobre serum z witaminą C, żądała fachowej porady i w razie konieczności zamówienia czegoś godnego polecen

 

Ważność zapotrzebowania na wyroby medyczne

Czy ktoś mógłby przedstawić mi podstawę prawną do stwierdzenia, że zlecenie na wyroby medyczne ważne jest 30 dni?

 

metypred, dawkowanie...

Rp

Metypred 16, 3* 100tabletek 

DS 4 tabletki rano, stopniowe zmniejszanie dawki w warunkach ambulatoryjnych.


Wydajemy 300 tabletek? :)

 

technik staż

Czy technika na stażu zgłasza się do NFZ?

 

gojenie się ran

Czasem zdarzają się pacjenci z trudno gojącymi się ranami, jest wiele sposobów, ostatnio czytałam o naturalnych sposobach 

 

EUTHYROX-dawkowanie

Czy według Was 2 na zniżkę czy 1 na zniżkę i 1 pełnopłatne . Recepta została wycofana, a ja nadal nie wiem dlaczego..

 

bioracef ile wydać

Ile wydać bioracefu 500? Wszystko na zniżkę?

 

SWANSON-opinie

Jest wątek na temat Solgara, ja natomiast mam do Was pytanie odnośnie produktów SWANSON, które często są postrzegane jako tańsze "zamienniki" Solgara.

 

Wrastające paznokcie

Jakie preparaty polecacie swoim pacjentom na świąd skóry,które rzeczywiście są skuteczne?

 

Pigułki z ichtiolem

Czy robicie jeszcze w aptece pigułki z ichtiolem?

Decyzje

Góra
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
tylko dla farmaceutów.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.

Akceptuj