REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 5 lutego 2020

100-tysięczne miasto bez apteki dyżurnej. Co się stało w Grudziądzu?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Regionalny Szpital Specjalistyczny im. Dr. Władysława Biegańskiego zamknął należącą do tej placówki aptekę „Pod Solankami”. W rezultacie to 100-tysięczne miasto straciło jedyną aptekę całodobową. Problem ten musi rozwiązać starostwo powiatowe. Szpital wyjaśnia dlaczego musiał zamknąć swoją aptekę.

– Dotychczasowe oferty złożone przez przedsiębiorców zainteresowanych prowadzeniem tej apteki, z którymi prowadziliśmy rozmowy, zawierały niekorzystne warunki finansowe dla szpitala. Ponadto mając na uwadze obowiązujące, znowelizowane przepisy prawa farmaceutycznego, zakazujące prowadzenia apteki ogólnodostępnej przez podmioty prowadzące działalność leczniczą jakim jest nasz szpital, działalność „Apteki pod Solankami” z końcem stycznia została wstrzymana – wyjaśnia Izabela Hirsch-Lewandowska z działu marketingu i promocji zdrowia szpitala w Grudziądzu.

O trudnej sytuacji apteki „Pod Solankami” należącej do Regionalnego Szpitala Specjalistycznego im. Dr. Władysława Biegańskiego pisaliśmy już wielokrotnie. Władze szpitala kilkukrotnie próbowały sprzedać placówkę. Przyczyną były zapisy Prawa farmaceutycznego, które zabraniają jednemu przedsiębiorcy prowadzenia jednocześnie działalności leczniczej i obrotu produktami leczniczymi (czytaj więcej: Działalność lecznicza albo obrót lekami. Przedsiębiorcy muszą wybrać jedno…).

REKLAMA

Szpital w Grudziądzu miał czas do końca lipca, by sprzedać aptekę – to się jednak nie udało, pomimo kilku przetargów. Teoretycznie apteka powinna zostać zatem 1 sierpnia zamknięta (czytaj więcej: Szpital w Grudziądzu nie sprzedał apteki. Od 1 sierpnia nie powinna działać…). Tak się jednak nie stało. Kujawsko-Pomorski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny Beata Stasiak uznała bowiem, że szpital w Grudziądzu nie jest przedsiębiorcą. Jej zdaniem placówka działa jako stowarzyszenie, dlatego też może nadal prowadzić aptekę ogólnodostępną „Pod Solankami” (czytaj więcej: Inspektor twierdzi, że apteka może działać. Ministerstwo, że nie…). Choć taka interpretacja przepisów stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Ministerstwa Zdrowia, apteka pozostała otwarta (czytaj więcej: Szpitale stracą swoje apteki. Minister Zdrowia nie przewiduje wyjątków…).

REKLAMA

Problem z dyżurami

Aktualnie w aptece trwa inwentaryzacja. Władze szpitala mimo wszystko nie poddają się i nadal prowadzą rozmowy z zainteresowanymi prowadzeniem tego biznesu.

– Nie wiemy, kiedy działalność apteki zostanie wznowiona. Szukamy chętnego przedsiębiorcy. Lokalizacja apteki jest bardzo korzystna dlatego liczymy, iż szybko znajdzie się przedsiębiorca, który będzie kontynuował działalność – wyjaśnia Izabela Hirsch-Lewandowska z działu marketingu i promocji szpitala w Grudziądzu.

Faktem nagłego zamknięcia apteki zaskoczone jest starostwo powiatowe. To ono jest odpowiedzialne za zapewnienie na swoim terenie dostępu do usług farmaceutycznych w godzinach nocnych i święta. Apteka „Pod Solankami” była jedyną w Grudziądzu apteką całodobową, dlatego do tej pory nie wyznaczano w mieście obowiązkowych dyżurów pozostałym aptekom (czytaj również: Ministerstwo Zdrowia chce polubownie rozwiązać kwestię dyżurów aptek…).

– Grudziądzkie starostwo powiatowe nie zostało poinformowane przez szpital o zamknięciu całodobowej apteki. Szukamy rozwiązania dla tej sytuacji – powiedział Jarosław Poznański ze Starostwa Powiatowego w Grudziądzu.

Jeszcze miesiąc wcześniej, w grudniu, władze szpitala nie widziały przeszkód w prowadzeniu apteki. Szpital wyraził zgodę, aby apteka znalazła się w uchwale powiatu jako całodobowa. Uchwała przed podjęciem została pozytywnie zaopiniowana przez izbę aptekarską (czytaj również: Co Naczelna Izba Aptekarska zrobiła w sprawie dyżurów aptek?).

Na ten moment mieszkańcy miasta i całego powiatu w razie nagłej potrzeby po leki muszą jeździć do Świecia lub Wąbrzeźna. Najbliższa apteka całodobowa „Pod Orłem” działa bowiem w Świeciu przy ul. przy Księcia Grzymisława 4. Także nocne dyżury od godziny 19 do 7 pełnią apteki w Wąbrzeźnie. W Grudziądzu, dyżur do godz. 22 pełni apteka Alba przy ul. Legionów 37.

Źródło: ŁW/TVP Bydgoszcz/Gazeta Pomorska

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych