REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 25 lipca 2018

11 dzieci zmarło w trakcie badań klinicznych z sildenafilem

Artykuł pochodzi z serwisu

Badania, prowadzone w Holandii, Kanadzie i Wielkiej Brytanii miały pokazać, czy sildenafil poprawia ukrwienie łożyska i sprzyja lepszemu rozwojowi dziecka. Przerwano je po tym, jak okazało się, że stosowanie leku może uszkadzać płuca płodu. W trakcie eksperymentu lek podano 93 kobietom, u 17 dzieci po urodzeniu pojawiły się kłopoty z płucami, 11 z nich zmarło.

W holenderskim programie, prowadzonym od 2015 roku i planowanym do 2020 roku miało brać udział w sumie 350 pacjentek (fot. Shutterstock)

Wstępne badania na szczurach pokazały, że w przypadkach nieprawidłowego rozwoju płodu, poprawa ukrwienia łożyska – związana z działaniem sildenafilu – może sprzyjać szybszemu przybieraniu na wadze. W Holandii w badaniach wzięło udział 10 szpitali. W sumie sildenafil podano 93 kobietom z nieprawidłowo rozwijającą się ciążą, w grupie kontrolnej, otrzymującej placebo było 90 kobiet.

REKLAMA

Badania, prowadzone pod nadzorem Amsterdam University Medical Centre przerwano w ubiegłym tygodniu po tym, jak się okazało, że u dzieci pojawiają się niespodziewanie poważne problemy z płucami. Takie groźne efekty uboczne pojawiły się w grupie otrzymującej lek u 17 dzieci, z których 11 zmarło. W przypadku grupy kontrolnej, na 90 kobiet otrzymujących placebo, problemy z płucami dzieci ujawniły się tylko w trzech przypadkach, żaden nie zakończył się śmiercią. Jak podaje portal DutchNews.nl w pierwszej grupie zmarło też w sumie 19 przedwcześnie urodzonych dzieci, w grupie kontrolnej zanotowano 9 takich przypadków.

REKLAMA

W holenderskim programie, prowadzonym od 2015 roku i planowanym do 2020 roku miało brać udział w sumie 350 pacjentek. Jego przebieg stanie się teraz z pewnością przedmiotem zewnętrznego dochodzenia.

Czytaj więcej na RMF24.pl.

Źródło: Twoje Zdrowie

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych