REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 9 sierpnia 2018

20 000 zł kary dla wydawcy gazety za umieszczanie reklam aptek

Artykuł pochodzi z serwisu

Mazowiecki Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny założył karę w wysokości 20 000 zł za naruszenie zakazu reklamy aptek. Ukarana została w ten sposób firma zajmująca się wydawaniem gazety, w której umieszczane były artykuły sponsorowane oraz reklamy kilku aptek…

Podmiot, który zajmuje się zawodowo działalnością wydawniczą powinnien mieć na uwadze, że reklama niektórych produktów, czy rodzajów działalności, może być zabroniona lub podlegać ograniczeniom (fot. Shutterstock)

REKLAMA

REKLAMA

Mazowiecki WIF wszczął postępowanie w sprawie artykułów sponsorowanych i reklam aptek, które pojawiały się w jednym z czasopism. W jednym jego wydań opublikowano artykuł pt. „Czy można taniej kupić leki” praz reklamy kilka aptek zawierających charakterystyczne logo, nazwę i adres. Ponadto w jednym z grudniowych numerów czasopisma ogłoszenia aptek zostały umieszczone pod modułem o treści: „Świąt Bożego Narodzenia pełnych miłości, radości i spokoju, a w Nowym Roku szczęścia, zdrowia, sukcesów osobistych i zawodowych życzą PRACOWNICY [nazwa aptek] APTEKI UCZESTNICZĄ W PROGRAMIE OSZCZĘDNY PACJENT”.

Na podstawie archiwalnych wydań gazety, dostępnych w formie elektronicznej na stronie internetowej, Mazowiecki WIF ustalił, że został w niej naruszony zakaz reklamy określony w art. 94a ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne. Działania wydawcy w tej sytuacji wyraźnie wykroczyły poza dyspozycję przepisu tj. możliwość informowania jedynie o lokalizacji oraz godzinach pracy aptek.

Zdaniem WIF nie ma znaczenia, że inny podmiot złożył zamówienie na artykuł, a inny podmiot złożył zamówienia na ogłoszenie z logo, nazwą i adresem aptek, ponieważ ostatecznie to właśnie wydawca umieścił te treści w gazecie w taki sposób, aby logo i nazwa aptek były kojarzone z możliwością zakupu tańszych leków.

Przy ustalaniu wysokości kary WIF wziął pod uwagę, jako okoliczność obciążającą, fakt że wydawca w sposób oczywisty kierował do przestrzeni publicznej informacje reklamowe, które miały na celu zwiększenie obrotu w konkretnych aptekach.

– Strona zajmuje się zawodowo działalnością wydawniczą, wobec czego powinna mieć na uwadze, że reklama niektórych produktów, czy rodzajów działalności, może być zabroniona lub podlegać ograniczeniom – czytamy w decyzji WIF. – Należyta staranność w zakresie działalności prowadzonej zawodowo nakazywała bowiem zweryfikowanie, czy Prawo farmaceutyczne zezwala na publikację takich treści. Ponadto treści reklamowe były publikowane w dużym nakładzie – 30 000 egzemplarzy gazety i kolportowane na terenie powiatu pruszkowskiego, gdzie zlokalizowane są przedmiotowe gazety.

Jako okoliczność obciążającą WIF potraktował również fakt, że treści reklamowe nie były publikowane przypadkowo, a ogłoszenia zawierające logo, nazwę i adres aptek pojawiły się w trzech kolejnych wydaniach każdorazowo w powiązaniu z informacją wskazującą na możliwość zakupu tańszych leków.

W rezultacie kara dla wydawcy została ustalona na poziomie 20 000 zł.

Sygn. akt WIF.WA.II.8523.2.2018.TP
Opracował: ŁW

Tagi: 
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych