3 584 stron internetowych zablokowanych za reklamy nielegalnych farmaceutyków | farmacja.pl

3 584 stron internetowych zablokowanych za reklamy nielegalnych farmaceutyków

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-28 08:40:00 /

Już po raz dziesiąty pod auspicjami Interpolu przeprowadzona została akcja PANGEA, wymierzona w proceder handlu nielegalnymi lub podrabianymi lekami i produktami oraz sprzętem medycznym. Działania prowadzone były na terenie 123 państw, przy zaangażowaniu 197 organów policji, służb celnych i ochrony zdrowia. Polskie służby biorą w niej udział od 2009 roku.

W działaniach obok Policji zaangażowane były: Straż Graniczna, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny. W ramach operacji funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji we współpracy z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i służbami z Czech, Słowacji, Ukrainy rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie są podejrzani o wyprowadzanie leków z legalnego obrotu, odzyskiwanie z nich pseudoefedryny i produkcję metamfetaminy. Efektem wspólnych działań jest zatrzymanie 44 osób, likwidacja 3 laboratoriów metamfetaminy i plantacji marihuany.

Efektem operacji PANGEA jest wszczęcie 1.058 śledztw, 3.584 stron internetowych zostało zablokowanych, a ponad 3.000 stron z reklamami nielegalnych farmaceutyków zostało zawieszonych.
Wśród fałszywych i nielegalnych leków przechwyconych podczas międzynarodowych działań były suplementy diety, pigułki zmniejszające ból, leki na padaczkę, tabletki dysfunkcyjne erekcji, leki psychotropowe i produkty odżywcze.

Oprócz leków operacja PANGEA X koncentrowała się także na sprzedaży nielegalnych urządzeń i środków medycznych, takich jak urządzenia dentystyczne i implanty, prezerwatywy, strzykawki, paski testowe medyczne i sprzęt chirurgiczny.

W wyniku prowadzonych na całym świecie działań odzyskano unikalne sprzęty o wartości pół miliona dolarów amerykańskich, zaś wartość zabezpieczonych potencjalnie niebezpiecznych leków to ponad 51 milionów USD. Zatrzymano około 400 osób.

Źródło: policja.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj