REKLAMA
Autor: Mateusz Jabłoński Opublikowano: 3 grudnia 2018

5 najstarszych polskich aptek

REKLAMA

Miano najstarszej apteki na świecie dzierży obecnie apteka w Dubrowniku, której początki datowane są na rok 1317! A jak to jest z naszymi polskimi aptekami? Czy aptekarstwo w Polsce rozwinęło się dużo później? Zapraszamy do lektury.

W dzisiejszych czasach każdy z nas kojarzy aptekę z mniej lub bardziej nowoczesną częścią ekspedycyjną, wypełnionym po brzegi lekami magazynem aptecznym, pomieszczeniem do sporządzania leków recepturowych, pomieszczeniami gospodarczymi czy w końcu gabinetem kierownika apteki. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, iż co prawda w nieco odmiennym kształcie, ale jednak apteki funkcjonowały kilka wieków temu. Aptekarze pełnili wtedy różnorodne funkcje społeczne, początkowo wywodząc się głównie ze środowiska lekarskiego.

REKLAMA
  1. APTEKA KRÓLEWSKA W TORUNIU

Ta zdecydowanie najstarsza apteka w Polsce jeszcze do niedawna nosiła zaszczytny tytuł „najstarszej i najdłużej działającej” apteki w naszym kraju. Co więcej – zaraz po aptece w Dubrowniku cieszyła się tytułem drugiej najstarszej apteki na świecie! A wszystko miało początek w 1389 roku, kiedy to aptekarz Albert, za zgodą Rady Miejskiej w Toruniu otworzył w Rynku Staromiejskim aptekę, która od 1652 roku przybrała nazwę „Królewskiej”.
Niepodważalny zabytek dziedzictwa kulturowego nie tylko samego Torunia, ale też i całej Polski został jednak nieoczekiwanie zamknięty w 2011 roku, tracąc tym samym szansę na przedłużenie piastowania zaszczytnego miejsca na podium wśród najdłużej działających aptek w Polsce i na świecie.

REKLAMA
  1. APTEKA REKTORSKA W ZAMOŚCIU

Po zamknięciu apteki Królewskiej w Toruniu to apteka w Zamościu szczyci się tytułem najstarszej i najdłużej działającej apteki w Polsce. Działalność farmaceutyczna jest w niej prowadzona nieprzerwanie od ponad 400 lat!
Twórcą apteki w rogu runku zamojskiego był Szymon Piechowicz, lekarz i ówczesny rektor Akademii Zamojskiej, który w 1609 roku otworzył aptekę w drewnianym pomieszczeniu na skraju rynku w Zamościu. W 1616 roku w tymże miejscu pobudowana została kamienica, która w tej formie przetrwała do dnia dzisiejszego.
Apteka Rektorska jak na razie szczyci się tytułem najstarszej w kraju, jednak do głosu dochodzą przesłanki z Trzebiatowa, mówiące o możliwości istnienia w tym mieście apteki starszej niż ta w Zamościu. Według władz pierwsze wzmianki o trzebiatowskiej aptece pochodzą z 1596 roku, jednak do potwierdzenia tej tezy potrzeba jeszcze sprawdzenia wielu dokumentów, o co zabiegają władze Trzebiatowa.

  1. APTEKA RADZIECKA W TORUNIU

Działająca na Starym Mieście w Toruniu apteka Radziecka jest obecnie najstarszą działającą apteką w tym mieście (po zamknięciu apteki Królewskiej). Początki jej istnienia przypadają na rok 1623, kiedy to Martin Schweizkert otworzył w budynku należącym do Rady Miasta aptekę. Blisko 20 lat później następny jej właściciel (Paul Gulden) stał się niezwykle cenionym aptekarzem, nie tylko w Toruniu, ale także na dworze królewskim.
Apteka Radziecka jako jedna z pierwszych posiadała swoje własne godło, a nazwa wprost wywodziła się z faktu, iż pierwszym miejscem jej lokalizacji był budynek, należący do Rady Miejskiej.
Obecnie apteka mieści się w narożnym budynku, a na jego fasadzie znajduje się figura Atlasa, dźwigającego kulę ziemską.

  1. APTEKA POD ZŁOTYM LWEM W TORUNIU

Kolejne miejsce również należy do apteki oferującej swoje usługi farmaceutyczne w Toruniu. Apteka Pod Złotym Lwem funkcjonuje w rogu toruńskiego rynku od 1624 roku, a więc powstała niedługo po tym, jak swoją działalność rozpoczęła apteka Radziecka. Założycielem i pierwszym jej właścicielem był Martin Bernhardt.
Nazwa apteki wywodzi się od jej godła, umieszczonego nad wejściem do lokalu aptecznego. Godłem tym jest pozłacana, drewniana rzeźba lwa, która stała się już symbolem toruńskiej apteki.
Apteka Pod Złotym Lwem działa do dziś.

 

  1. APTEKA POD BIAŁYM ORŁEM W POZNANIU

Apteka przy Starym Rynku w Poznaniu znana jest jako miejsce, na budynku którego widoczna jest figura orła, zdobiąca fasadę tego miejsca od pokoleń. Początki istnienia apteki szacuje się na rok 1493, skąd pochodzą pierwsze wzmianki o aptekarzu Vincenciusu, prowadzącym w miejscu ówczesnej apteki usługi farmaceutyczne. Następnymi właścicielami apteki w tym miejscu była rodzina Grodzickich – zamożnych handlarzy sukien i futer z rejonu Poznania.
Apteka Pod Białym Orłem klasyfikowana jest różnie w zestawieniach najstarszych aptek w Polsce, a to ze względu na przerywany charakter prowadzenia działalności, a także z racji zmiany miejsca świadczenia swych usług. Niemniej jednak Poznań również może pochwalić się jedną z najstarszych aptek w naszym kraju.

Źródła:

http://italiannawdrodze.blogspot.com/2015/03/tropem-pradziadkow-do-zamoscia.html

https://docs.google.com/viewer?url=http%3A%2F%2Fwww.cza.pl%2Fpdf%2Fcza2009-12-s18-23.pdf&pdf=true

http://www.turystyka.torun.pl/art/689/apteka-pod-zlotym-lwem.html

http://www.turystyka.torun.pl/art/453/apteka-krolewska.html

http://www.turystyka.torun.pl/art/688/apteka-radziecka.html

http://www.turystyka.torun.pl/art/90/apteki-zabytkowe.html

https://aptekapodzlotymlwem.com.pl/dwie-najstarsze-apteki-poznaniu/

http://www.trzebiatow.pl/asp/de_start.asp?typ=13&menu=2&dzialy=2&akcja=artykul&artykul=1849

http://poznan.wikia.com/wiki/Apteka_Pod_Bia%C5%82ym_Or%C5%82em

http://www.wykop.pl/ramka/3000297/torun-najstarsza-na-swiecie-apteka-zostala-zamknieta-po-622-latach-dzialalnosci/

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych