89 proc. Polaków stosuje leki dostępne bez recepty i suplementy | farmacja.pl

89 proc. Polaków stosuje leki dostępne bez recepty i suplementy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-25 10:02:51 /

Niemal dziewięciu na dziesięciu dorosłych (89 proc.) deklaruje, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy stosowało leki dostępne bez recepty i suplementy diety; najczęściej środki przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz witaminy – wynika z sondażu CBOS.

Z deklaracji badanych wynika, że przeciętne miesięczne wydatki Polaków na leki dostępne bez recepty oraz suplementy diety wynoszą blisko 38 zł. Po środki przeciwbólowe i przeciwzapalne sięgało – w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie - 68 proc. badanych, podobnie po preparaty łagodzące objawy przeziębienia lub grypy (68 proc.). Ponad połowa badanych (52 proc.) przyjmowała w tym okresie witaminy, minerały i środki mające poprawić ogólną odporność organizmu. Ponad jedna czwarta dorosłych (27 proc. ) stosowała leki dostępne bez recepty łagodzące dolegliwości układu pokarmowego.

Mniej popularne były dostępne bez recepty leki i suplementy poprawiające kondycję skóry, włosów lub paznokci (16 proc.), przyczyniające się do wzmocnienia stawów i kości (16 proc.), łagodzące objawy alergii (15 proc.), środki uspokajające i nasenne (13 proc.).Stosując lek dostępny bez recepty po raz pierwszy ponad połowa respondentów przynajmniej czasami konsultuje jego użycie z lekarzem lub farmaceutą (52 proc., a 28 proc. robi to zawsze). Trud przeczytania dołączonej ulotki zadaje sobie czasami 88 proc., a 69 proc. zawsze. 29 proc. badanych deklaruje, że czasami (7 proc. zawsze) sprawdza informacje i opinie o jego działaniu w internecie.

Większość Polaków (71 proc.) jest świadoma, że leki i preparaty farmaceutyczne dostępne bez recepty mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie. Więcej niż co piąty ankietowany (22 proc.) nie podziela takich obaw.

Źródło: rp.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj