Wybrane dla Ciebie

 

Wakacyjna apteczka w saszetce

Wakacyjne wyjazdy służą przede wszystkim odpoczynkowi, dlatego należy odpowiednio się do nich przygotować.

 

Konferencja "Farmakoterapia w pediatrii" - relacja

18 czerwca w Warszawie odbyła się konferencja “Farmakoterapia w pediatrii”.

W wiosennym cyklu 7 konferencji wzięło udział niemal 1300 farmaceutów.

 

Lek recepturowy z Neospasminą

Mikstury to w recepturze aptecznej wciąż bardzo popularna postać leku. W ich składzie odnajdujemy m.in.

4 mędrców

Aktualności

 

Krzysztof Łanda o polityce lekowej na posiedzeniu OPZZ

25 lipca br. odbyło się posiedzenie branżowego Trójstronnego Zespołu do Spraw Ochrony Zdrowia, pod przewodnictwem wiceministra zdrowia Piotra Warczyńskiego. Poruszono kilka istotnych tematów uzgodnionych przez stronę społeczną. W pierwszej części posiedzenia wiceminister Krzysztof Łanda przedstawił informację o stanie prac nad dokumentem „Polityka lekowa Rzeczypospolitej Polskiej".

 

Ogłoszono kolejny konkurs na Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Ministerstwo Zdrowia ogłosiło kolejny, trzeci już konkurs na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Dwa poprzednie nie zostały rozstrzygnięte przez zbyt małą ilość kandydatów na to stanowisko.

 

Komórki macierzyste w ortopedii

Komórki macierzyste są niezwykle cennym materiałem regeneracyjnym, który znajduje zastosowanie już nie tylko w medycynie estetycznej czy chirurgii plastycznej, lecz także w leczeniu zmian zwyrodnieniowych stawów i ścięgien oraz rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych. Jedną z głównych zalet tej metody jest jej mała inwazyjność i brak konieczności namnażania komórek w laboratorium.

 

Krzysztof Łanda: Na rynku aptecznym powinna istnieć równowaga w cenach leków

21 lipca, podczas posiedzenia Sejmu padło pytanie o praktyki stosowanych w ustalaniu cen leków w odniesieniu do aptek sieciowych, z którymi nie mają szans konkurować małe rodzinne apteki. Na pytanie postawione przez posłanki Prawa i Sprawiedliwości odpowiadał wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda.

 

Termin realizacji recept na leki importowane z grupy I-N

Departament Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia odpowiedział na pismo Dyrektor Departamentu Gospodarki Lekami Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 30 maja br. dotyczącego interpretacji przepisów w zakresie terminu realizacji recept na leki odurzające grupy I-N.

 

Recepty będą wypisywane przez pielęgniarki

Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w sprawie recept wystawianych przez pielęgniarki. Przepisy zawarte w propozycji resortu nadają uprawnienia pielęgniarkom POZ do przepisywania darmowych leków w ramach rządowego programu 75+.

 

Polpharma wspiera Światowe Dni Młodzieży

Polpharma wspiera Światowe Dni Młodzieży, przekazując leki i sprzęt medyczny o wartości ok. 100 tys. zł na potrzeby Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

 

Polacy kupują coraz więcej leków na depresję

Z roku na rok rośnie liczba antydepresantów wykupowanych przez Polaków. Z badań rynku wynika, że Polacy kupili w ubiegłym roku 19 mln opakowań leków przeciwdepresyjnych wypisanych na receptę.

 

Światowy Dzień WZW

Coroczne obchody Światowego Dnia WZW przypadają na 28 lipca. WHO twierdzi, że jest to szansa na intensyfikację działań w zakresie wirusowego zapalenia wątroby na szczeblu krajowym i międzynarodowym, Jest to jednocześnie wezwanie partnerów oraz państw członkowskich WHO do wsparcia wdrożenia pierwszej światowej strategii sektora zdrowia dotyczącej zwalczania WZW w latach 2016-2021. Strategię tą przyjęto podczas sześćdziesiątego dziewiątego Światowego Zgromadzenia Zdrowia w maju 2016.

 

Naukowcy odkryli źródło zakażeń wirusem Zika

Dziennik "Journal of Infectious Diseases" opublikował informacje podane przez naukowców amerykańskich oraz meksykańskich, którzy zajmowali się ustaleniem źródła zakażeń wirusem Zika. Potwierdzili oni, że wirus przenoszony jest przez komary Aedes aegypti.

 

Warszawa: Fałszowali recepty i wyłudzali refundowane leki

Policjanci z Pragi Północ zatrzymali dwie osoby, które posługując się sfałszowanymi receptami próbowały wyłudzić w aptece refundowane leki. Jak ustalili śledczy Łukasz S. podrobił receptę, a Paulina P. próbowała zrealizować ją w jednej z aptek. Oboje usłyszeli już zarzuty i dobrowolnie poddali się karze.

 

Staż w Parlamencie Europejskim dla farmaceuty

Krzysztof Słomiak - farmaceuta, członek Okręgowej Izby Aptekarskiej w Łodzi oraz pracownik Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, zakwalifikował się do ostatniego - trzeciego już etapu konkursu, w którym stawką jest staż w Parlamencie Europejskim.

 

WOŚP dziękuje farmaceutom za udział w Woodstocku

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, organizator corocznie odbywającej się imprezy w Kostrzynie nad Odrą - Woodstock Festival Poland podziękowała członkom ORA OIA w Warszawie za czynny udział oraz pomoc w trakcie imprezy.

Ogłoszenia drobne

Opinie

 

Gdy pacjent umiera w oczach

Nie ma nic gorszego w naszej pracy niż przyglądanie się jak powoli umiera nasz pacjent. Tydzień po tygodniu, dzień po dniu… Ta świadomość, że każda jego wizyta w naszej aptece może być tą ostatnią, sprawia, że praca farmaceuty nie jest dla każdego.

 

Pogromcy Aptecznych Mitów: Zespół Niespokojnych Nóg

Wszystko zaczęło się od reklamy. Nowy preparat na dziwnie brzmiącą dolegliwość od początku cieszył się sporym zainteresowaniem pacjentów. Z zainteresowaniem obserwowałam, jak coraz więcej osób autodiagnozowało u siebie Zespół Niespokojnych Nóg, który cudownie mijał po krótkiej kuracji nowym cudem bez recepty.

 

Farmacja - analiza upadku

Historia ostatnich 25 lat w branży farmaceutycznej, w szczególności detalu to historia upadku zawodu farmaceuty. Zawodu, którego przedstawicielami byli najwybitniejsi Polacy z Ignacym Łukaszewiczem na czele, wreszcie zawodu, który w poważnych krajach jest dopełnieniem lepiej lub gorzej ale w miarę sprawnie funkcjonującego systemu opieki zdrowotnej.

 

Najważniejszy jest… lekarz

Słuchając opinii swoich koleżanek i kolegów odnośnie praktyk po V roku odnoszę wrażenie, że nierzadko najgorszą możliwą rzeczą nie był trudny pacjent, ale… trudny lekarz. Często po tej samej uczelni, często w naszym wieku, mimo wszystko wyczuwa się przepaść, mur, szklaną ścianę, której za nic w świecie przebić się nie da. Działa ona bowiem niczym szkło weneckie – tylko jedna strona ma prawo patrzeć, być stroną przepytującą oskarżonego. Skąd u lekarzy taki brak zrozumienia dla naszych obowiązków?

 

Pacjent z ręką w nocniku

Jak tak dalej pójdzie nasi pacjenci obudzą się ze wszystkimi kończynami w nocniku. Trudno bowiem inaczej nazwać pułapkę, jaką zastawia sieciowy rynek aptek na Polaków. W czym rzecz? Ano w kończących się promocjach, gdy już nie są potrzebne…

 

Dlaczego farmaceutki powinny być brzydkie i zaniedbane

Na wstępie zaznaczę, że osobiście wcale tak nie uważam. Dlaczego więc bulwersuję tytułem? Otóż obserwuję otaczający świat, ze szczególnym uwzględnieniem tematów dotyczących farmacji. Prosta robota, bo nawał i nachalność reklam leków i suplementów nie pozwala zapomnieć o aptece. Nikomu.

 

Odmowa-exit?

Początek zmian wyglądał obiecująco...

 

Warfaryna a żurawina

Warfaryna, czyli 4-hydroksykumaryna, jest antagonistą witaminy K, który hamuje powstawanie czynników krzepnięcia krwi. Wskazaniami do jej stosowania są: wtórne zapobieganie zawałowi serca, zapobieganie powikłaniom zakrzepowo-zatorowym oraz profilaktyka i leczenie zakrzepicy żył głębokich i zatorowości płucnej. Wchodzi w interakcje z wieloma lekami, składnikami pożywienia oraz suplementami diety. W ostatnich latach w literaturze angielskojęzycznej pojawiały się doniesienia o przypadkach interakcji warfaryny z sokiem żurawinowym.

 

Pokaż aptekarzu co masz w garażu

Strzeżcie się aptekarze obnoszący się ze swoim dobrobytem, bo zaraz spadnie na Was klątwa zazdrosnego i zawistnego pacjenta. Bo kto to widział, żeby bogacić się na nieszczęściu biednych ludzi, schorowanych emerytów i poturbowanych przez los rencistów?

 

Kowal zawinił a cygana powiesili (cz. 2)

Nie jest obowiązkiem apteki poprawianie nieswoich błędów. I nie ważne czy to będzie informatyk, pielęgniarka, pani z recepcji czy lekarz. Profesjonalizm apteki powinien polegać na znajomości swoich obowiązków i praw. A nie należy do nich uległość i wyręczanie innych profesjonalistów.

 

A może by tak placebo?

W dzisiejszym świecie farmaceutycznym coraz częściej słyszy się niezadowolenie z powodu jakości oferowanych produktów, braku efektywności suplementów diety czy ogromnej wiary pacjentów w moc przyjmowanych specyfików. Niejednokrotnie owe panacea kosztują krocie, zawierając w sobie przysłowiowy kurz z podłogi. Sytuacja coraz bardziej przypomina więc… placebo.

 

Ostatni „papierowy relikt” polskiej farmacji?

Ta pozycja książkowa to istny „biały kruk” polskich aptek. Tak naprawdę , w ostatnio wydanej wersji dostępna jest tylko w niewielu aptekach. Głównym powodem jest cena tej publikacji która nie jest mała i wynosi obecnie ok. 540 zł + 440 zł za suplement do ostatniego jej wydania…

 

Kowal zawinił a cygana powiesili (cz. 1)

Tyle się ostatnio mówi o opiece nad pacjentem. Opiece, która jest wypadkową współpracy różnych zawodów medycznych. A tymczasem z drugiej strony trwają nieustanne kalkulacje opłacalności leczenia, refundowania i pracy. Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, NFZ – altruizm kończy się tam, gdzie zaczynają się rachunki, przepisy i kary.

Edukacja

 

Pierwszy lek zapobiegający HIV dostępny w Europie

Europejska Agencja Leków (EMA) wystawiła pozytywną rekomendację w sprawie rozszerzenia wskazania produktu złożonego Truvada zawierającego emtrycytabinę i tenofowiru dizoproksyl (prolek tenofowiru). Nowym wskazaniem ma być zmniejszenie ryzyka infekcji ludzkim wirusem niedoboru odporności typu pierwszego (HIV-1) w połączeniu z bezpiecznym współżyciem u osób dorosłych niebędących nosicielami wirusa, ale z grupy ryzyka.

 

Brazylia: Genetycznie zmodyfikowane komary zmniejszają ryzyko zarażenia wirusem denga

W Brazylii, w celu zmniejszenia liczby chorych na dengę, wypuszczono miliony komarów płci męskiej - ponieważ samce nie gryzą, nie przenoszą choroby na ludzi. Zadaniem zmodyfikowanych komarów jest zmniejszenie liczby dzikich przedstawicieli tego samego gatunku. Dzięki genetycznej modyfikacji potomstwo spłodzone przez zmodyfikowanego komara umiera.

 

Stworzyli szczepionkę przeciw salmonelli

Dwóm gdyńskim firmom udało się wytworzyć szczepionki przeciwko salmonelli. Immunolab oraz NatVet będą szczepić drób, co pośrednio ma zapobiegać rozprzestrzenianiu się salmonelli wśród ludzi.

 

Wpływ leków na zdolność do empatii

Badania przeprowadzone w Chicago wykazały, że szczury karmione pochodną benzodiazepiny cechowały się niższą empatią i były mniej skłonne do pomagania towarzyszom w trudnych sytuacjach.

Dyskusje

 

Tlenoterapia domowa - Jaki koncentrator tlenu wybrać?

Macie jakieś doświadczenia związane z tlenoterapią? Potrzebuję kupić dla pacjenta z PoChP, faza D , do użytku domowego.

 

Recepta z Ukrainy

Mam pytanie czy  możemy realizowac u nas recepty z krajów które nie należa do UE, konkretnie w tym przypadku chodzi mi o receptę z Ukrainy??

 

Donecept 10 56tabl

I znowu sporna kwestia. 

Rp na Donecept 10mg lg2 a 56tabl, 30%, dawkowanie 1*1


 

Burza mózgów - choroba ozdwierzęca?

Od razu powiem, że najchętniej pogoniłabym pacjentkę do lekarza, ale pani nie chce się przyznać lekarzowi, że pracowała za granicą.

 

Burza mózgów - choroba odzwierzęca?

Od razu powiem, że najchętniej pogoniłabym pacjentkę do lekarza, ale pani nie chce się przyznać lekarzowi, że pracowała za granicą.

 

Enarenal

Chciałabym sie upewnić czy w przypadku Enarenalu mogę wydać na zniżkę 90 tabl w dowolnej kombinacji ? Opakowanie po 90 nie istnieje ale wydaje normalnie na zniżkę prawda ?

 

Receptura napisana po polsku

Witajcie,


Czy recepta na lek recepturowy może być napisana po polsku - zamiast Kalium jodatum - jodek potasu?

 

Recepta na Targin

Hej, pilnie potrzebuję konsultacji w sprawie recepty na Targin 5 +2,5 po 30 tabl.

 

prekursory

Czy Tussipect nie powinien stać w zamkniętej szafce?? Nie jest oznakowany w kamsofcie jako prekursor, ale w składzie ma efedrynę.

Góra
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
tylko dla farmaceutów.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.

Akceptuj