Wybrane dla Ciebie

 

Łanda odpowiada posłom ws. aptek

W odpowiedzi na interpelację nr 4198 z dnia 23 czerwca 2016 r., złożoną przez grupę Posłów na Sejm RP Jarosława Sachajko, Pawła Skuteckiego, Sylwestra Chruszcza, Barbarę Chrobak i Jerzego Kozłowskiego, w sprawie planowanych zmian na rynku farmaceutycznym, odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztof Łanda.

 

OIA Lublin przypomina jak dzielić opakowania leków refundowanych

W związku z pytaniami dotyczącymi możliwości wydawania z apteki dzielonych opakowań leku refundowanego, Okręgowa Izba Aptekarska w Lublinie przypomina o zasadach ich wydawania.

 

Lek oryginalny

W jaki sposób mogę sprawdzić który jest tym pierwszym? Jest jakiś szybki sposób?

Ogłoszenia drobne

Aktualności

 

Polsko-kazachstańska współpraca na rzecz rozwoju leków ziołowych

Grupa Polpharma wraz ze spółką Herbapol Warszawa podpisały porozumienie o współpracy z Południowokazachstańską Państwową Akademią Farmaceutyczną, której celem jest wspólny rozwój projektów naukowych, edukacyjnych i badawczych w zakresie preparatów ziołowych oraz leków pochodzenia naturalnego.

 

NIA: uwaga na próby wyłudzenia danych

Naczelna Rada Aptekarska informuje, iż nie prowadzi działań mających na celu zbieranie bądź udostępnianie jakichkolwiek danych kontaktowych farmaceutów - ostrzega NIA.

 

MZ: nowy poziom odpłatności i "compassionate use"

W przygotowywanej nowelizacji ustawy refundacyjnej Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić kolejny poziom odpłatności za lek oraz zasadę "compassionate use".

 

OIA Zielona Góra: odwołanie obchodów Jubileuszu XXV-lecia

- Z przykrością informuję, że planowane na dzień 24 września 2016 r. obchody Jubileuszu XXV-lecia działalności naszego samorządu zawodowego – nie odbędą się - podał mgr farm. Ryszard Kiedrowski, prezes OIA w Zielonej Górze.

 

OIA Warszawa: realizacja recept na bezpłatne leki dla seniorów

Mgr farm. Marian Witkowski z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie przygotował opracowanie zasad wystawiania i realizacji recept na bezpłatne leki, przysługujące pacjentom, którzy ukończyli 75 rok życia.

 

NFZ: projekt zarządzenia ws. programów lekowych

NFZ przekazał do opiniowania projekt zarządzenia Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne w zakresie programy zdrowotne (lekowe).

 

Poseł apeluje o nazwy międzynarodowe leków na receptach

11 sierpnia do Ministerstwa Zdrowia wpłynęła interpelacja posła Jacka Żalka w sprawie nazw refundowanych produktów leczniczych, w której podejmuje on temat wpisywania przez lekarzy nazw handlowych leków na receptach.

 

MZ: zmiana rozporządzenia ws. informacji gromadzonych przez apteki

W Dzienniku Ustaw pod poz. 1350 ukazało się rozporządzenie Ministra Zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie informacji gromadzonych przez apteki oraz informacji przekazywanych Narodowemu Funduszowi Zdrowia.

 

OIA Warszawa przypomina o poradniku HACCP

- Kierownicy, właściciele aptek ogólndostępnych, hurtowni farmaceutycznych - Członkowie Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie zainteresowani otrzymaniem instrukcji w wersji elektronicznej, proszeni są o kontakt - przypomina Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie.

 

Rosyjskie apteki w rękach mafii

Zmowa cenowa grup przestępczych w Rosji doprowadziła do zawyżenia cen lekarstw średnio 12 razy. Są przypadki, kiedy cena została zwiększona 160 razy w stosunku do tej oficjalnie zarejestrowanej.

 

MZ: obawy o ograniczanie seniorom dostępu do bezpłatnych leków są nieuzasadnione

- W nawiązaniu do doniesień medialnych dotyczących zasad przepisywania leków osobom, które ukończyły 75 lat, wyjaśniamy, że obawy o ograniczanie seniorom dostępu do bezpłatnych leków są nieuzasadnione - informuje Ministerstwo Zdrowia.

 

Dziewięciu inspektorów kontroluje 600 hurtowni. MZ wprowadza zmiany w GIF...

Do konsultacji publicznych trafił właśnie projekt nowelizacji Prawa farmaceutycznego, który może znacząco zmienić oblicze i funkcjonowanie Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej.

 

MZ: szczepionka na pneumokoki jest skuteczna i bezpieczna

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że szczepionka przeciwko pneumokokom, którą będą szczepione dzieci w ramach obowiązkowych szczepień ochronnych, jest jak najbardziej skuteczna i bezpieczna. Rodzice dzieci, które są i będą nią szczepione, mogą być spokojni o zdrowie swoich pociech - informuje resort zdrowia.

Opinie

 

Jaka to tabletka?

Taka biała, podłużna fasolka, z kreską. Mała, zielona i w słoiczku. Kapsułka w dwóch kolorach: granatowym i pomarańczowym. Duża, różowa i bez kreski. W kształcie jajka z wytłoczoną literką G…

 

Cellulit... wodny?

Cellulit to zmora szczególnie kobiet, bo przecież prawie każda chce być szczupła, mieć piękną sylwetkę i dobrze prezentować się w stroju kąpielowym. Większość twierdzi, że jest w stanie zrobić wiele, aby osiągnąć wymarzony efekt i idealnie byłoby gdyby uzyskać go przy minimalnym wysiłku, np. kuracji magiczną tabletką…

 

Z pacjentem za pan brat

Przed erą sieciowych aptek, kupowania leków w supermarketach i realizowania recept przelotem, będąc akurat na przypadkiem w danym miejscu, większość pacjentów miała „swoją aptekę” i „swojego farmaceutę” (czytaj: Swoją Panią Magister/Swojego Pana Magistra, co dalej będę oznaczać poprzez skrót SPM).

 

Gdy 5 mg jest równe 4 mg?

Im więcej podpowiedzi i ułatwień pojawia się w aptecznych komputerach, tym mniej farmaceuci myślą o tym co robią. Efekty bywają niestety opłakane. Widać to szczególnie dobrze w kwestii odpowiedników, gdzie zamieniane są często leki o różnej postaci farmaceutycznej i sposobie uwalniania. A te, które „zdaniem” systemu odpowiednikami nie są – nie są nimi też w oczach farmaceutów. Często niesłusznie.

 

Gdy 5 mg jest równie 4 mg?

Im więcej podpowiedzi i ułatwień pojawia się w aptecznych komputerach, tym mniej farmaceuci myślą o tym co robią. Efekty bywają niestety opłakane. Widać to szczególnie dobrze w kwestii odpowiedników, gdzie zamieniane są często leki o różnej postaci farmaceutycznej i sposobie uwalniania. A te, które „zdaniem” systemu odpowiednikami nie są – nie są nimi też w oczach farmaceutów. Często niesłusznie.

 

Jak doprowadzałem do upadku polską farmację – część 3

W oficjalnej nomenklaturze jesteśmy "wyspecjalizowanym sklepem". Jednak gdy ktoś chce czegoś od nas, mamy dać za darmo, zarówno leki, jak swą wiedzę ("skonsultuj się z farmaceutą"..., gdy leki kupisz w sklepie) i pracę (dyżury).

 

Selen

Selen został odkryty na początku XX-go wieku przez Berzeliusa i początkowo uznawano go za pierwiastek bardzo toksyczny. Z czasem odkrywano jego korzystne działanie biologiczne i funkcje, jakie pełni on w organizmie ludzkim. Obecnie selen próbuje się wykorzystywać selen w różnych gałęziach medycyny: endokrynologii, onkologii oraz stomatologii.

 

Rozdwoić się, roztroić…

Zmieniacz Czasu to potężne urządzenie magiczne pozwalające cofać się w czasie. Przedmiot ten przypomina kształtem klepsydrę na łańcuszku. Zaklęty jest w nim zaawansowany czar cofania się w czasie o godzinę. Chcąc dokonać jednogodzinnego skoku w przeszłość, należy zakręcić raz klepsydrą. Każdy kolejny raz, to kolejna godzina do tyłu.

 

Łanda odpowiada posłom ws. aptek

W odpowiedzi na interpelację nr 4198 z dnia 23 czerwca 2016 r., złożoną przez grupę Posłów na Sejm RP Jarosława Sachajko, Pawła Skuteckiego, Sylwestra Chruszcza, Barbarę Chrobak i Jerzego Kozłowskiego, w sprawie planowanych zmian na rynku farmaceutycznym, odpowiedzi udzielił podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia Krzysztof Łanda.

 

Jak doprowadzałem do upadku polską farmację – część 2

Po różnych perturbacjach zainwestowałem wszystko co miałem i w lipcu 1996 r. w budynku po dawnej cukierni uruchomiłem własną aptekę, w której pracuję do dziś.

 

Ciemna strona farmacji wzywa

Podobno to okazja czyni złodziejem. W żywocie przeciętnego aptekarza tych okazji nie brakuje. Każdy potwierdzi, że istnieje wiele sposobów i pokus do przejścia na ciemną stronę farmacji. W ostatnim czasie jeszcze więcej jest wręcz propozycji…

 

Farmaceuta też człowiek

Archetyp Pani Magister zakłada, że jest trzecia po Bogu (zaraz za Panem Doktorem), wita wszystkich uśmiechem wyważonym, grzecznym, zapraszającym, wzbudzającym zaufanie i dającym poczucie bezpieczeństwa, z daleka promienieje nie tylko oświeconym umysłem, lecz przede wszystkim idealnie białym fartuchem, który niczym zbroja wojownika świadczy o wykonywanej profesji.

 

Jak doprowadzałem do upadku polską farmację – część 1

Zacznę od przedstawienia się. Absolwent poznańskiej uczelni z 1988 r. Studia ukończone w terminie. Potem standardowe krótkie "wojsko" w słynnej wśród farmaceutów jednostce w Celestynowie k/Otwocka. Następnie praca w jedynej aptece w miasteczku niedaleko Poznania.

Recepty

Edukacja

 

Pierwsze podanie leku u ludzi – pod lupą EMA i FDA

W styczniu 2016 r. we Francji po podaniu nowego leku o nazwie roboczej BIA 10-2474, jedna osoba zmarła a pięć kolejnych zostało hospitalizowanych (u czterech z nich zaobserwowano uszkodzenia neurologiczne). Było to pierwsze podanie tej cząsteczki u ludzi, co miało rozpocząć I fazę badań klinicznych. Tego typu wydarzenia występują bardzo rzadko, ale odbijają się szerokim echem na postrzeganiu badań klinicznych przez społeczeństwo. Zadawane jest pytanie, czy tragedii można było zapobiec i gdzie istnieje granica między etyką a rozwojem medycyny?

 

Podsumowanie zmian w pharmacovigilance

Komisja Europejska opublikowała raport podsumowujący trzyletni okres od wprowadzenia nowych przepisów dot. pharmacovigilance w lipcu 2012 r. Pharmacovigilance jest definiowany jako nadzór nad bezpieczeństwem farmakoterapii i obejmuje działania związane z wykrywaniem, oceną, zrozumieniem i zapobieganiem niepożądanych działań lub innych problemów związanych z lekami.

 

Wirus Zika jeszcze bardziej niebezpieczny?

Do tej pory obawy dotyczące wirusa Zika skupiały się głównie na kobietach w ciąży ze względu na dowody, że wirus powoduje zaburzenia rozwoju mózgu u płodu. Tymczasem po raz pierwszy wykazano, że zakażenie wirusem Zika u dorosłych może wpływać na regiony mózgu kluczowe dla nauki i pamięci.

 

Lek zmniejszający poziom antyoksydantów na… raka trzustki

Chociaż powszechnie mówi się o korzyściach związanych z dostarczaniem dużej ilości przeciwutleniaczy, okazuje się, że w przypadku raka trzustki jest zupełnie odwrotnie. Obniżenie antyoksydantów redukuje liczbę komórek rakowych, co pokazują ostatnie badania.

 

Olej palmowy i jego czarny PR

Zanieczyszczenia oparte na glicerynie zostały wykryte w oleju palmowym oraz w margarynach i niektórych przetworzonych produktach spożywczych. Mogą one nieść potencjalne problemy zdrowotne wśród konsumentów we wszystkich grupach wiekowych.

 

Wcześniejsze wykrywania raka jajnika

Nowotwór jajnika jest piątym najczęstszym nowotworem kobiet na świecie. W Polsce w ciągu roku rozpoznany zostaje u prawie 3600 kobiet. Wcześnie wykryty jest praktycznie w 100% wyleczalny, jednak w zaawansowanej formie, kiedy pojawiają się przerzuty, rokowania są bardzo małe. Przyczyną tak wysokiej zachorowalności i umieralności jest między innymi trudność w jego wcześniejszej diagnozie. Rak jajnika może być niewykrywalny przez okres do 4 lat, a tylko 30% kobiet jest w stanie otrzymać diagnozę wcześniej.

Dyskusje

 

zamiennik dla seniora

Czy jeśli na recepcje z uprawnieniem s jest lek z odpłatnością 30%   50% bądź r czy możemy zamiennik go na lek z listy leków bezpłatnych?

 

Recepta bez nazwy miejscowaści w danych pacjenta

Realizujecie ze zniżką i adnotacją na rewersie czy pełnopłatnie. Mamy właśnie burzę mózgów i rozbieżne zdania... niestety. Jest imię, nazwisko, ulica z nrem domu i mieszkania.

 

Dla leniuchów

Jak zobaczyłam ten artykuł stwierdziłam ,że jest świetną"wymówką" do obijania się, więc leniuchujcie jak najwięcej;-))

 

Naturalne środki wzmacniające odporność u dzieci

Jakie naturalne środki polecacie  szczególnie u dzieci, aby zwiększyć odporność?

 

Praca w aptece a wychowywanie dzieci

Jakie widzicie plusy i minusy  pracy w aptece jeśli chodzi o wychowywanie dzieci?

 

RECEPTA NA DZIŚ CZ. 128 (30-09-2016) - UPRAWNIENIE "S"

Recepta wypisana po 1.09.2016 przez lekarza gastroenterologa. Z jaką odpłatnością pacjent otrzyma zaordynowane preparaty? 

Zapraszamy do dyskusji. 

 

Receptura - detreomycyna + aqua calcis na cito

detreomycyni 3,0


sulphuri ppti


Camphorae aa 5,0


gummi arabici 3,0


spirit. vini diluti 10,0


 

Zamiana

Mam na recepcie Atrovent 4 opakowania . Czy mogę wydać np. 2 Atroventy i 2 op. Atrodilu ? Czy takie  kombinowane zamiany są  dozwolone ?

 

recepta recepturowa- wykonanie

Rp.

Jodi puri 0,5

Kalii jodati 0,75

Ol. Menthe  gtt II

Glycerini 30,0

M.f. gutt


Góra
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
tylko dla farmaceutów.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.

Akceptuj