Wybrane dla Ciebie

 

S jak satyra

Pacjenci są rozczarowani programem 75+. Były wielkie obietnice darmowych leków, a skończyło się jak zwykle. Seniorom pozostaje tylko śmiać się z zaistniałej sytuacji, chociaż do śmiechu im często wcale nie jest. Typowa satyra.

 

KER: reklama Oscillococcinum nie wprowadza w błąd

Zespół Orzekający Komisji Etyki Reklamy uznał, że reklama radiowa leku Oscillococcinum nie nadużywa zaufania odbiorców, ani nie wykorzystuje ich braku doświadczenia lub wiedzy.

 

O tym jak izby aptekarskie pomagają sieciom aptecznym przejmować rynek

Jeśli uważacie, że powyższy tytuł jest celowo przesadzony tylko po to, żeby zwrócić uwagę i zachęcić Was do przeczytania felietonu, który nastąpi niżej, to jesteście w błędzie. Tytuł nie jest przesadzony. W najszczerszy sposób streszcza smutną prawdę, której niewielu dostrzega.

Ogłoszenia drobne

Aktualności

 

OIA Białystok: uwaga na próby wyłudzenia pieniędzy

Biuro OIAB zostało powiadomione o przypadkach otrzymywania korespondencji dotyczącej obowiązku rejestracji aptek w Centralnym Rejestrze Działalności Gospodarczej i Firm oraz opłatach z tym związanych.

 

Pracodawcy RP: innowacyjność lekarstwem dla służby zdrowia

Innowacje, czyli najnowsze metody terapeutyczne, leki i wyroby medyczne, ale również technologie przetwarzania danych to lek na choroby trapiące polski system ochrony zdrowia - wskazują eksperci organizacji Pracodawcy RP.

 

Tombarkiewicz: bezpłatne leki dla seniorów to przełom

Zdaniem wiceministra zdrowia, Marka Tombarkiewicza, projekt "Leki 75+" to przełomowy program.

 

GIS ws. podejrzenia skażenia wody mineralnej

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej otrzymały informację od organów Policji o przypadku poparzenia przełyku u mężczyzny, który spożywał wodę Żywioł Żywiec Zdrój.

 

MZ: Lekarz ma dowolność w sposobie zapisu nazwy leku

W odpowiedzi na interpelację z dnia 25 sierpnia 2016 r., o numerze: 5523 złożoną przez Pana Jacka Żalka – Posła na Sejm RP, w sprawie nazwy refundowanego produktu leczniczego, stanowisko Ministerstwa Zdrowia wyraził podsekretarz stanu Marek Tombarkiewicz.

 

Emma Walmsley nowym prezesem GlaxoSmithKline

Nową prezes brytyjskiego GlaxoSmithKline została Emma Walmsley. To pierwszy taki przypadek w branży globalnych korporacji farmaceutycznych - podkreśla portal Business Insider Polska.

 

IV Konkurs Śląskiej Izby Aptekarskiej Nalewek Własnej Receptury - Katowice 2016

Śląska Izba Aptekarska zaprasza farmaceutów z terenu izby do udziału w IV Konkursie SIA Nalewek Własnej Receptury - Katowice 2016, który odbędzie się 10 listopada 2016 r. w siedzibie izby w Katowicach.

 

Flu Forum 2016

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy po raz ósmy spotkali się, aby oficjalnie zainaugurować kolejny sezon szczepień.

 

POIA uchwaliła regulamin Funduszu Zapomogowego dla farmaceutów

8 września 2016 roku Podkarpacka Okręgowa Rada Aptekarska uchwaliła regulamin Funduszu Zapomogowego.

 

Kolejne serie Quinaxu wycofane

GIF wycofał z obrotu kolejnych 20 serii produktu leczniczego Quinax.

 

Minister Zdrowia zaprasza PZM

Przedstawiciele Porozumienia Zawodów Medycznych zostali zaproszeni przez Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła na spotkanie poświęcone sprawom pracowników medycznych i postulatom zgłaszanym przez PZM.

 

CBŚP zlikwidowało największą na świecie nielegalną fabrykę farmaceutyków

14 osób zatrzymanych, zabezpieczonych 48 różnego rodzaju maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków, 430 tys. sterydów w ampułkach i tabletkach oraz 100 tys. tabletek na potencję o łącznej wartości czarnorynkowej ponad 17 milionów złotych - to efekt kilkunastomiesięcznej pracy policjantów CBŚP z Poznania.

 

ŚIA ws. programu specjalnej ceny na Pradaxę

Śląska Izba Aptekarska zwraca się z prośbą do aptek z terenu działania izby o przekazywanie informacji dotyczących odmowy zarejestrowania apteki w programie specjalnej ceny na lek Pradaxa prowadzonym przez firmę Boehringer Ingelheim.

Opinie

 

ZSMOPL czyli z „armatą na muchę”?

Ostatnimi czasy głośno w mediach o systemie ZSMOPL (Zintegrowany System Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi) pozwalającym na kontrolę on-line stanów wszystkich leków w polskich aptekach. Konieczność wprowadzenia tego rozwiązania informatycznego motywuje się troską o dobro pacjenta który nie może nabyć wielu produktów leczniczych z powodu ich masowego wywozu z Polski !

 

Multi-kulti

Dwudziesty pierwszy wiek to otwarcie się na nowe możliwości. Gdy znikają granice, gdy to, co jeszcze kilkadziesiąt lat temu było niewyobrażalne staje się szarą codziennością, nieuchronnym jest, by zmiany sięgały coraz dalej i dalej, nie omijając przy tym aptek.

 

Tran... z rekina?

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią wzrost zainteresowania preparatami wzmacniającymi odporność. Biorąc pod uwagę mnogość producentów oraz rodzajów takich preparatów, niejednokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się z dylematami dotyczącymi tego, który z nich polecić. Jednym z takich środków jest niewątpliwie tran. Na rynku aptecznym dostępnych jest także kilka suplementów diety o nazwie tran z rekina, a jego zalety zachwalała w reklamie znana prezenterka telewizyjna. Jednak istnienie tranu z wątroby rekina to tylko MIT!

 

Nie musimy się już wstydzić!

O pracy w aptece szpitalnej rozmawiamy z dr n. farm. Hanną Jankowiak-Gracz – kierowniczką apteki w Szpitalu Klinicznym Przemienienia Pańskiego w Poznaniu i wojewódzkim konsultantem ds. farmacji szpitalnej na Wielkopolskę.

 

S jak satyra

Pacjenci są rozczarowani programem 75+. Były wielkie obietnice darmowych leków, a skończyło się jak zwykle. Seniorom pozostaje tylko śmiać się z zaistniałej sytuacji, chociaż do śmiechu im często wcale nie jest. Typowa satyra.

 

O tym jak izby aptekarskie pomagają sieciom aptecznym przejmować rynek

Jeśli uważacie, że powyższy tytuł jest celowo przesadzony tylko po to, żeby zwrócić uwagę i zachęcić Was do przeczytania felietonu, który nastąpi niżej, to jesteście w błędzie. Tytuł nie jest przesadzony. W najszczerszy sposób streszcza smutną prawdę, której niewielu dostrzega.

 

Królowa gór

Anna Czerwińska to ikona polskiego himalaizmu. Niewiele osób jednak wie, że pierwsza Polka, która zdobyła Koronę Ziemi jest farmaceutką.

 

Boli, bo musi boleć

„Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu” – głosi nieodłączny element reklam produktów leczniczych.

 

Powakacyjny problem

Koniec wakacji i początek szkoły to czas, gry pomocy w aptekach szukają rodzice dzieci z wszawicą. W takich sytuacjach równie ważne jak leczenie, są: właściwa diagnostyka i profilaktyka.

 

Kto w branży piszczy

Każdy chce wiedzieć jak najwięcej o tym co dzieje się w naszej branży. Szczególnie w najbliższej okolicy i u konkurencji. Zmiany personalne, kłopoty finansowe, ceny, pokątne interesy. Każda informacja w branży aptekarskiej jest na wagę złota. A gdzie najlepiej ją zdobyć?

 

Suplementy na dopingu

Sportowcy powinni mieć się na baczności. Suplementy diety mogą być przyczyną dodatniego wyniku kontroli antydopingowej.

 

Wspierać i być wspieranym

Jeśli coś zapewnia twój fizyczny i psychiczny komfort, umożliwia zaspokajanie aspiracji, planów i potrzeb, umożliwia rozwój określonych aktywności a przede wszystkim jest Ci potrzebne do codziennego funkcjonowania, jest czymś wartym zachodu.

 

Farmaceuta w karate-gi

Ippon, tatami i wazari - te pojęcia niewiele mają wspólnego z farmaceutyczną terminologią. Mimo to jest w Polsce aptekarz, który na ich temat wie wszystko...

Recepty

Edukacja

 

Mózg superstaruszka

Zespół naukowców z Massachusetts General Hospital postanowił sprawdzić, w jaki sposób niektórym seniorom udaje się uniknąć problemów z pamięcią związanych ze starzeniem.

 

Broda prawdę Ci powie

Najnowsze badania wykazały, że brodaci mężczyźni są dla kobiet bardziej atrakcyjni i dają nadzieję na trwalszy związek.

 

Witamina D redukuje ryzyko ataku astmy

Przegląd systematyczny dziewięciu dużych badań pokazał, że pacjenci przyjmujący witaminę D rzadziej są hospitalizowaniu w związku z atakiem astmy oskrzelowej. Redukcję ryzyka obliczono na 37%.

 

Pigułka z insuliną

Naukowcy znaleźli sposób na zamknięcie insuliny wewnątrz lipidowej cząsteczki, dzięki czemu możliwe będzie jej podawanie doustne. Rozwiązanie zostało przetestowane na szczurach.

 

Elastyczny model pracy? Tak, ale dla mężczyzn!

Ostatnie badania dowodzą, że wysoka autonomia w ustalaniu godzin pracy inaczej wpływa na kobiety a inaczej mężczyzn. Zdolność do samodzielnej kontroli harmonogramu może być również przyczyną różnicy w zarobkach między kobietami a mężczyznami.

Dyskusje

 

receptura

Rp.

Resorcini 

Ac. salic. aa 2,0

Pilocarpini

Thymol

Menthol aa 0.6

Tinc. Cinchonae 

Tinc. Capsici aa 6,0

70% Spiritus ad 200. 0

 

Wykonywanie leków recepturowych bez recepty

Witam!


wolno aptece wykonywać leki recepturowe bez recepty czy nie? Mowa oczywiście o "składaniu" leków z preparatów OTC.

 

Enema , rectanal- czy ktoś widział, czy ktoś wie ?

Tak jak w temacie , czy ktoś wie gdzie zamówić te preparaty? masacra  podstawowych   leków niema  .

 

Metformax 500 na ,,P''

Często trafiają do mnie recepty, na których lekarz wypisując metformax 500 zaznacza odpłatność P. Moje pytanie , które P wybrać?.

 

"Magia suplementów"...

"Zrywamy żurawinę w Kanadzie, czosnek w Indiach, korę sosnową we

Francji, a nasiona winogron we Włoszech, ponieważ tam właśnie gleba i

 

Odpłatność Cardury

Recepta dla seniora. Tak czy siak Cardura XL "schodzi" bezpłatnie; ale lekarz w polu odpłatności zapisał "B".

 

zapotrzebowanie na Engerix

czy na 3 op. Engerixu potrzebne jest zapotrzebowanie?

 

Zamiana pasków, insulin, limity

Czy ktoś z Was pytał o interpretację NFZ zamiany pasków np. One touch plus na te bez plusa lub Lantus na Lantus Solostar (pomyłki lekarzy)?

 

Wycena roztworu kwasu borowego

Jak powinno się wycenić roztwór kwasu borowego?

lekarz określił DS. Okłady 

Xarelto 20 mg 28 sztuk

Lekarz wystawił receptę na Xarelto 20 mg i napisał pod spodem 28 sztuk. Nie zaznaczył,że ma być 1 op. po 28 tabletek oraz, że ma być wydane pełnopłatnie.

Góra
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
tylko dla farmaceutów.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.

Akceptuj