REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 lutego 2020

AbstrachujeTV narusza dobre imię farmaceutów? Zdecydowana interwencja NIA

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Naczelna Izba Aptekarska wystosowała wezwanie przedsądowe do spółki Abstra (właściciel kanału na YouTube Abstrachuje.TV), domagając się dobrowolnego zaniechania działań naruszających prawa i dobra osobiste farmaceutów. Znani YouTuberzy nagrali film pt.: „Czego NIE mówią: APTEKARZE”, który w zaledwie kilka dni obejrzano ponad 1 200 000 razy…

– 1 lutego br. AbstrachujeTV nagrali film rzekomo obrazujący pracę farmaceuty w aptece. Niestety zamiast śmiechu pozostaje niesmak, żenada i naruszenie dóbr osobistych. Naczelna Izba Aptekarska zdecydowanie sprzeciwia się tego rodzaju praktykom stanowczo reagując na zamieszczony materiał – czytamy w komunikacie na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej.

W rezultacie NIA wystosowała wezwanie przedsądowe do dobrowolnego zaniechania działań naruszających prawo oraz dobra osobiste farmaceutów. Samorząd aptekarski chce usunięcia filmu pt.: „Czego NIE mówią: APTEKARZE” z serwisu internetowego YouTube oraz innych serwisów internetowych, w których został zamieszczony (czytaj również: WAŻNE! Rusza pierwsza w historii kampania wizerunkowa zawodu farmaceuty…).

REKLAMA

– Przyczyną skierowania do Państwa przedmiotowego wezwania są krzywdzące treści kierowane w ww. filmie do opinii publicznej, a dotyczące rzekomego sposobu pracy farmaceutów z pacjentami, którzy wykonują swój zawód w aptekach ogólnodostępnych. Podkreślić należy, iż formułowany przez Państwa przekaz nie znajduje odzwierciedlenia ani potwierdzenia w faktach, a ich prezentowanie opinii publicznej ma jednoznacznie negatywny wpływ na wizerunek zawodu farmaceuty, jego dobre imię oraz renomę. Są to ponadto twierdzenia o charakterze zniesławiającym – czytamy w treści wezwania.

REKLAMA

Zaprzestanie i zadośćuczynienie

Naczelna Izba Aptekarska wskazuje, iż zgodnie z art. 24 § 1 Kodeksu cywilnego ten, czyje dobro osobiste zostaje zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania, chyba że nie jest ono bezprawne. W razie dokonanego naruszenia może on także żądać, ażeby osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, ażeby złożyła oświadczenie odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie. Na zasadach przewidzianych w kodeksie może on również żądać zadośćuczynienia pieniężnego lub zapłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na wskazany cel społeczny.

Zgodnie zaś z art. 448 k.c. w razie naruszenia dobra osobistego sąd może przyznać temu, czyje dobro osobiste zostało naruszone, odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę lub na jego żądanie zasądzić odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez niego cel społeczny, niezależnie od innych środków potrzebnych do usunięcia skutków naruszenia

– Informuję, że rodzaj i zakres działań prawnych, jakie zostaną podjęte przez Naczelną Izbę Aptekarską w związku z umieszczeniem ww. filmu uzależnione będą także od sposobu i czasu realizacji powyższych wezwań – czytamy w treści wezwania Naczelnej Izby Aptekarskiej.

AbstrachujeTV i specyficzne poczucie humoru…

Film „Czego NIE mówią: APTEKARZE” jest kolejnym z serii podobnych materiałów w wykonaniu AbstrachujeTV. Wcześniejsze dotyczyły m.in. rodzeństwa, gagnsterów, szefów, kurierów czy sprzedawców. Oprócz filmu o aptekarzach, na kanale można obejrzeć również „Making of:”.
Źródło: ŁW/NIA/YouTube

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych