REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 lutego 2020

Administracja Trumpa krytycznie o polityce zagranicznych rządów dotyczącej cen leków

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Administracja Trumpa publikuje raport, w którym określa działania zagranicy dążące do obniżania cen leków jako „jazdą na gapę”.

Rada Doradców Ekonomicznych Białego Domu opublikowała w czwartek raport. Podkreśla w nim, że skutkiem wprowadzanych zagranicą rządowych programów, które obrały za cel koordynację zakupów leków w innych krajach, jest obniżenie cen leków w porównaniu z USA. Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości: okazuje się, że na 200 topowych leków objętych patentami, inne kraje wydają znacznie mniej, np. Niemcy o 43%, Francja o 42%, a Wielka Brytania o 34%. Takie działania zagranicy nazwane zostały „jazdą na gapę”. Jej konsekwencje mogą być poważne. Według raportu obniżanie globalnych wydatków na leki przyczynia się bowiem do zmniejszenia ilości środków na badania nad nowymi lekarstwami (czytaj też: USA chce importować tanie leki z Kanady. Firmy mają obawy…).

Paradoksalnie, raport opublikowano w tym samym czasie, kiedy rząd USA rozpatruje wprowadzenie podobnych rozwiązań u siebie. W swoim orędziu Donald Trump miał wzywać do przyjęcia prawa, którego celem jest obniżka cen lekarstw. Nad indeksowaniem cen części leków w USA w stosunku do ich cen zagranicą zastanawia się z kolei amerykański rząd (zobacz też: Apteki w USA zaoferują pacjentom usługi zdrowotne).

REKLAMA

Źródło: AM/pb.pl

REKLAMA
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych