farmacja.pl - 18.01.2017

farmacja.pl z humorem #240

farmacja.pl z humorem #240

farmacja.pl - 18.01.2017
farmacja.pl - 18.01.2017

Smartfonowy czujnik do badania oddechu

Dodawanie czujników do smartfonów to jeden z ostatnich trendów; najnowsze modele są w stanie wykrywać zmiany w takich czynnikach jak temperatura, wilgotność, światło czy nawet ruchy rąk. Jest jednak pewna rzecz, której te urządzenia nie są jeszcze w stanie zrobić: analizować wydychanego powietrza.

farmacja.pl - 18.01.2017

Wywóz leków to niska szkodliwość społeczna czynu?

- Ustalenia Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego w zakresie działalności tzw. mafii lekowej są szokujące - pisze w interpelacji skierowanej do Ministra Sprawiedliwości, poseł Paweł Szramka. - W uderzający w polskich pacjentów nielegalny wywóz leków poza granice naszego kraju zamieszani są nie tylko nieuczciwi farmaceuci, ale prawdopodobnie również przedstawiciele organów ścigania!

farmacja.pl - 18.01.2017

GIF wycofuje Syntarpen i Aspirin Effect

Syntarpen to chemioterapeutyk stosowany w akażeniach wywoływanych przez gronkowce, jak: zakażenia skóry i tkanek miękkich (czyraczność), zakażenia dolnych dróg oddechowych, ropne powikłania pooparzeniowe i pooperacyjne. Lek produkowany jest przez Tarchomińskie Zakłady Farmaceutyczne "Polfa" S.A.

farmacja.pl - 18.01.2017

Mieszkańcy skarżą się na brak aptek po godz. 20.

W Strzelcach Krajeńskich mieszka ponad 10 000 osób, a w mieście jest 7 aptek. Wszystkie pracują tylko do godziny 20, dlatego mieszkańcy mają problem z dostępem do leków w środku nocy. Muszą wtedy jeździć do oddalonego o ponad 20 kilometrów Drezdenka lub Gorzowa Wielkopolskiego - dojazd do tych miast możliwy jest tylko samochodem.

farmacja.pl - 18.01.2017

Czy MZ faworyzuje jedną firmę w obrocie pozaaptecznym?

Konkluzja o faworyzowaniu przez resort zdrowia jednego producenta wynika ze stanowiska, jakie niedawno wydał Polski Związek Producentów Leków Bez Recepty. Problem dotyczy zaproponowanej przez Ministerstwo Zdrowia dawki paracetamolu, która miała by być dostępna w obrocie pozaaptecznym. Resort zdrowia zaproponował by było to 300 mg.

farmacja.pl - 18.01.2017

Wraca temat medycznej marihuany

- My, jako Prawo i Sprawiedliwość, opowiadamy się za tym, aby lecznicza marihuana była dostępna na receptę w aptekach - mówił rzecznik PiS Beata Mazurek w RMF24.

farmacja.pl - 18.01.2017

Komisja Zdrowia pozytywnie opiniuje zmiany na rynku aptek

Przyjęcie projektu rekomendował resort zdrowia; zaproponowane regulacje popiera też samorząd aptekarski. Przeciw jest m.in. większość dużych sieci aptekarskich, posłowie opozycji. Za projektem było 13 posłów, przeciw – ośmiu.

farmacja.pl - 17.01.2017
farmacja.pl - 17.01.2017
farmacja.pl - 17.01.2017

Mateusz Morawiecki krytykuje projekt zmian na rynku aptek

Zgodnie z nowymi przepisami nowe apteki mogliby otwierać jedynie farmaceuci, a apteki nie mogą powstawać bliżej niż 500 metrów od już istniejącej.

Resort Morawieckiego krytykuje choćby zapis, że jeden podmiot może prowadzić maksymalnie 4 apteki na danym obszarze. To zdaniem resortu rozwoju, osłabi pozycję negocjacyjną aptek w kontaktach z hurtowniami - co z kolei doprowadzi do wzrostu cen leków.

farmacja.pl - 17.01.2017

Czy nadajesz się na farmaceutę?

Miejscem pracy farmaceuty wcale nie musi być apteka, można go spotkać również w nowoczesnym laboratorium. Wiele zależy od tego, jaką wybierze specjalizację oraz na jaką ścieżkę edukacji się zdecydujemy.

MGRfarm - 17.01.2017

Martwe prawa

Może to nie do końca jest tak, że za łamanie prawa farmaceutycznego czy innych przepisów, które regulują funkcjonowaniem aptek, nie grożą żadne konsekwencje. Są rzeczy, za które można pójść do więzienia – np. sprzedaż przeterminowanych leków. Są też takie, za które trzeba zapłacić sporą grzywnę. Nie oszukujmy się jednak – Inspekcja Farmaceutyczna, która powinna pilnować przestrzegania takich przepisów jest niewydolna i nieudolna.

farmacja.pl - 17.01.2017

Czego potrzebują pacjenci by rozwijać swoje kompetencje zdrowotne?

- Już dziś połowa z nas radzi sobie z prostymi problemami typu przeziębienie, ból głowy czy katar bez pomocy lekarza, za to z pomocą farmaceuty. I 90% z nas jest zadowolonych z efektów takiego samoleczenia - pisze Ewa Borek i dodaje, że pacjenci muszą mieć dostęp do leków i informacji do nich, by mogli rozwijać własne kompetencje zdrowotne.

Strony

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
tylko dla farmaceutów.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.

Akceptuj