REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 28 października 2019

Alergolodzy mają problem z e-receptą. Ministerstwo sugeruje wystawianie papierowych…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

W Rejestrze Leków oraz Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych wszystkie preparaty odczulające jednego producenta posiadają ten sam kod EAN. To sprawia, że alergolodzy nie są w stanie wystawiać elektronicznych recept. O sytuacji od kilku tygodni alarmują lekarze, apteki i pacjenci. Zdarzały się przypadki, gdy realizującemu e-receptę pacjentów wydawano inny preparat odczulający niż przepisał lekarz…

O problemie już pod koniec września pisała Medycyna Praktyczna. Okazuje się, że problem z e-receptami na preparaty odczulające wynika z problemów z kodami EAN. Otóż w Rejestrze Leków oraz Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych figuruje jeden kod EAN dla różnych preparatów do swoistej immunoterapii alergenowej pochodzących od jednego producenta. I to niezależnie od ich składu (np. dla alergoidów pyłków drzew, traw, bylicy) (czytaj więcej: Błędy e-recepty – mylny kod EAN, dłuższe kolejki oraz data realizacji „od”…).

– W efekcie, po wystawieniu e-recepty z danym kodem EAN, system informatyczny w aptece wybiera do realizacji pierwszy alfabetycznie preparat z kilku noszących to samo oznaczenie w Rejestrze Leków. Powielone kody EAN dotyczą produktów: Purethal (pojedyncze alergoidy pyłków roślin, mieszanki alergoidów pyłku roślin), Allergovit (alergoidy pyłków roślin), Novo-Helisen Depot (wyciągi alergenowe pochodzenia zwierzęcego), Staloral – pisała Medycyna Praktyczna.

REKLAMA

Do końca roku szczepionki odczulające na receptach papierowych

W rezultacie oficjalna aplikacja Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia gabinet.gov.pl nie pozwala na jednoznaczną identyfikację preparatu. Pozwala na wpisanie go do systemu nazwy preparatu, ale bez możliwości określenia jego składu.

REKLAMA

– Taka sytuacja nie powinna się zdarzyć. Zastosowanie błędnego preparatu może wiązać się z niewyobrażalnie poważnymi konsekwencjami. Jest to niezwykle niebezpieczne dla pacjenta. Tego typu błąd dyskwalifikuje możliwość stosowania tej terapii. Jeżeli alergolog przestawił się całkowicie na e-recepty, to pacjent pozbawiony jest możliwości leczenia. Z prostej przyczyny – ponieważ apteka nie jest w stanie zrealizować w poprawny sposób e-recepty – powiedział prof. Jutel, prezydent Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej w rozmowie z Medycyną Praktyczną.

Z kolei prof. Karina Jahnz-Różyk, konsultantka krajowa w dziedzinie alergologii twierdzi, że w niektórych prywatnych przychodniach z tego powodu powrócono do papierowych recept. Przyznała również, że dotarły do niej informacje dotyczące problemów ze szczepionkami odczulającymi jednego producenta (czytaj więcej: Problem z kodem EAN na e-recepcie? Ministerstwo wyjaśnia jak postępować…).

– W Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia trwają prace w zakresie umożliwiania wystawiania e-recept na preparaty alergologiczne poprzez aplikację gabinet.gov.pl. Planowane zakończenie wdrożenia funkcjonalności to koniec 2019 r. Do tego czasu sugerowaną formą wypisywania recept na ww. preparaty jest forma papierowa – poinformowała serwis mp.pl Sylwia Wądrzyk, rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia.

Źródło: ŁW/mp.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych