REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 września 2019

Alternatywny system operacyjny w aptece? – część 3

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Czy istnieje bezpieczna alternatywa dla najpopularniejszego systemu operacyjnego? Oczywiście! Jest nią Linux! Niestety ten system operacyjny nie cieszy się dużą popularnością mimo że jest w pełni darmowy. A mógłby doskonale sprawdzić się na aptecznym komputerze…

W poprzednich moich artykułach opisałem jak zainstalować system Linux Mint 19.2 dziś opiszę jak skonfigurować ten system oraz jak się w nim poruszać i instalować programy (czytaj więcej: Alternatywny system operacyjny w aptece? – część 2).

Tuż po instalacji systemu Linux, o ile komputer nie jest na stałe podpięty kablem sieciowym do internetu, musimy samodzielnie skonfigurować łącze wi-fi. Jest to czynność niezwykle prosta. Klikamy lewym klawiszem myszy na ikonce połączeń bezprzewodowych (prawy dolny róg ekranu obok zegara). Jeśli nasza sieć nie jest ukryta to wystarczy kliknąć na nazwie naszej sieci i podać hasło dostępowe. W przypadku kiedy nasza sieć wi-fi jest ukryta wybieramy opcję „Ustawienia sieci” następnie „połącz z siecią ukrytą”. Wpisujemy jej nazwę, wybieramy typ szyfrowania oraz podajemy hasło dostępowe. Połączenia bezprzewodowe możemy w każdej chwili łatwo wyłączyć lub włączyć używając przełącznika który widoczny jest obok typu połączenia „Bezprzewodowe”.

REKLAMA
REKLAMA
Ustawienia języka
Ustawienia języka

Po skonfigurowaniu łącza należy pobrać pełny polski pakiet językowy który zwykle nie jest w 100% zainstalowany. Aby to zrobić należy w pasku wyszukiwania wpisać frazę „języki” , następnie wybrać i uruchomić program konfiguracyjny. Po podaniu hasła administratora ukaże się okno „Ustawienia językowe” , w tym oknie wybieramy Obsługa języków/Zainstaluj /usuń języki…

Wyszukujemy na liście jaka się pojawiła język polski i klikamy na Zainstaluj pakiety językowe.

Ustawienia języka
Ustawienia języka

Po zakończeniu instalacji języka polskiego pozostaje nam jedynie zainstalowanie sterownika sprzętowego obsługującego graficzną kartę 3D. Klikamy w oknie monitu o ile nam się taki pojawił na głównym ekranie na opcję uruchom Menedżer sterowników lub wpisujemy w pasku wyszukiwania systemu frazę „ster” i pojawi nam się „Zarządzanie sterownikami”. Obie opcje uruchamiają ten sam program konfiguracyjny który umożliwia doinstalowanie brakujących sterowników karty graficznej. Po wpisaniu hasła administratora następuje odświeżenie bufora aktualizacji i możliwe staje się pobranie najnowszych wersji sterowników grafiki.

Instalacja sterownika sprzętowego
Instalacja sterownika sprzętowego

Wybierając ich wersję radzę korzystać z wyboru jaki jest zalecany przez system i kliknąć „Zastosuj zmiany”. Tak skonfigurowany system w zasadzie  jest gotowy do działania (może być konieczny restart po instalacji sterowników)  i będzie pracował z pełną wydajnością.

W Linux Mint 19.2 domyślnie zainstalowane jest też kilka programów dzięki czemu możemy praktycznie od razu przystąpić do przeglądania internetu czy też pisania tekstu lub obliczeń. Wszystkie dodatkowo nam potrzebne programy znajdziemy w „Menedżer oprogramowania”. Wyszukujemy ten program wpisując w pasku wyszukiwania systemu frazę „men”. Po jego uruchomieniu pojawia się nam okno w którym możemy wyszukać potrzebne nam aplikacje z podziałem na kategorie lub po nazwie programu jeśli ją wcześniej znamy…

Menedżer oprogramowania
Menedżer oprogramowania

Po wybraniu programu, który chcemy zainstalować wystarczy kliknąć na zielony przycisk „Instaluj” i po podaniu hasła administratora program sam pobierze się z internetu i zainstaluje w systemie.

System Linux Mint 19.2 domyślnie instaluje się dosyć bogatą biblioteką oprogramowania, które jest od razu gotowe do działania.

  • Jako przeglądarka internetu występuje program Firefox.
  • Edytor tekstu i obsługa arkuszy kalkulacyjnych odbywa się przez program LibreOffice.
  • Do obróbki grafiki domyślnie zainstalowany jest edytor obrazu GIMP.
  • Jako klient poczty e-mail zainstalowany jest program Thunderbird.
Instalacja oprogramowania
Instalacja oprogramowania

Do czego można wykorzystać system Linux w aptece ?

Osobiście korzystam z Linux obsługując systemy bankowości elektronicznej, piszę w nim teksty w edytorze LibreOffice (min. ten artykuł powstał w LibreOffice uruchomionym w systemie Linux).

Używam go też czasem jako system ratunkowy w przypadku awarii podstawowego systemu jakim jest Windows. Wszędzie tam gdzie liczy się bezpieczeństwo i szybkość działania używam tego systemu. Dzięki temu , że liczba wirusów i innego szkodliwego oprogramowania działająca w systemie Linux jest znikoma można go używać do bezpiecznego przeglądania zawartości internetu.

Niestety ale do dziś nie jest mi znany żaden polski program apteczny, który natywnie działałby w tym systemie a szkoda.. 🙁

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych