Angielscy aptekarze z nowym narzędziem diagnostycznym | farmacja.pl

Angielscy aptekarze z nowym narzędziem diagnostycznym

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-11-14 10:16:20 /

Jak donosi Anglia.Today apteki w Anglii otrzymają testy pozwalające stwierdzić, czy antybiotyk pomoże na przyczynę bólu i nieżytu gardła. Jednocześnie farmaceuci będą mogli przepisywać pacjentom antybiotyki.

W ramach wysiłków dążących do zmniejszenia kolejek w celu otrzymania antybiotyku nie trzeba już będzie udawać się w Anglii do lekarza. Apteki otrzymają testy pozwalające odróżnić infekcję wirusową, na którą antybiotyki nie pomogą, od infekcji bakteryjnej, w przypadku której przepisanie ich może być korzystne.

Sore Throat Test and Treat polega na pobraniu wymazu z gardła, wynik informujący o rodzaju infekcji pojawi się w pięć minut. Na badanie nie trzeba się będzie wcześniej umawiać, mają one być dostępne dla każdego.- Każde działanie zmniejszające niepotrzebne i szkodliwe użycie antybiotyków to krok w dobrą stronę. Badania pilotażowe przeprowadzone na 360 osobach pokazały, że jedynie 36 potrzebna była recepta na antybiotyki, co jest bardzo pożądaną redukcją - twierdzi dr Adam Roberts, mikrobiolog z University College London specjalizujący się w antybiotykoodporności.

Problemem we wprowadzeniu nowego narzędzia diagnostycznego mogą okazać się cięcia budżetowe zaplanowane na grudzień, w związku z którymi apteki mogą mieć nawet 12% mniej pieniędzy do rozdysponowania - aczkolwiek żadne wiążące decyzje jeszcze nie zostały podjęte. Możliwość przepisywania antybiotyków przez farmaceutów pozwala ominąć długotrwały proces zapisywania się do lekarza, a dzięki testom będzie on nie mniej skuteczny w diagnozowaniu przyczyny.

Przedstawiciel prasowy NHS England podkreśla, że innowacje tego typu to nie tylko sposób na oszczędzanie pieniędzy. To konieczność, która związana jest z rozwojem nauki - pozwala ona stosować lepsze leczenie i sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na usługi medyczne.

Źródło: Anglia.Today

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj