REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 września 2020

Anglia: organizacje farmaceutyczne komentują raport EY, który wzywa do pilnego finansowego wsparcia sektora farmaceutycznego

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Według raportu Ernst&Young, wskutek rosnących wyzwań powodowanych pandemią COVID-19, blisko 75% niezależnych aptek w Anglii będzie zmuszonych zamknąć placówki do 2024 roku. Wszystko za sprawą finansowych deficytów oraz braku nowego finansowania.

Organizacje farmaceutyczne jednomyślnie zgadzają się z tym, że finansowe presje na lokalne placówki apteczne w Anglii, niebezpiecznie wzrosły, pozostawiając wielu właścicieli w ciężkiej sytuacji.

Podczas gdy niektóre niezależne apteki próbują sprostać sytuacji, poprzez wdrażanie krótkoterminowych środków, takich jak ograniczanie świadczonych pacjentom usług, bądź też pobieranie za nie opłat, można też zauważyć znaczny wzrost fuzji oraz zamykania oddziałów w większych sieciach.

REKLAMA

EPB: pilna potrzeba wsparcia finansowego

Komentując rezultaty raportu, English Pharmacy Board (EPB) z Królewskiego Towarzystwa Farmaceutycznego (RPS), podkreślało pilną potrzebę wsparcia lokalnych aptek i ich personelu, po to, by mogły się one przygotować na czekające jej wyzwania, takie jak nadchodzący sezon szczepień oraz potencjalna druga fala COVID-19.

REKLAMA

Przewodnicząca EPB, Claira Anderson, mówiła:

W czasie kryzysu COVID-19, nasza profesja odegrała kluczową rolę we wspieraniu i zapewnianiu pacjentom dostępu do leków, a placówki pozostały otwarte dla społeczeństwa przez cały czas trwania pandemii. Apteki pokazały niewiarygodną wytrzymałość, wychodząc naprzeciw trudnościom, jakie przyniosła pandemia (czytaj również: Anglia: farmaceuci przeprowadzają każdego tygodnia milion konsultacji).

Anderson dodała również:

Jest ważniejsze niż kiedykolwiek, by rząd wsparł apteki finansowo i wykorzystał najlepiej, jak to możliwe, naszą profesję, zwłaszcza wobec nadchodzącej, zimowej presji oraz możliwej drugiej fali. Farmaceuci zasługują na pilne wsparcie finansowe, idące w ślad za wzrostem popytu na usługi, który sprawił, że wiele lokalnych aptek stanęło w obliczu finansowej niepewności.

Raport EY miał również pokazać, że przeciętną aptekę czekają do 2024 roku, roczne straty równe 43000 funtów. Co więcej, podkreślał on, że wiele aptek, bez wsparcia ze strony NHS England, nie będzie w stanie przetrwać – a to oznacza zmniejszenie dostępu do usług zdrowotnych w wielu wiejskich społecznościach.

Konieczna jest pomoc

Z wnioskami raportu, zgadzają się także inne organizacje farmaceutyczne, wśród których Association of Independent Multiple Pharmacies (AIMp), która podkreśla, że badanie EY stanowi „odbicie rzeczywistości”.

Przewodnicząca wykonawcza AIMp, Leyla Hannbeck, zapewniała:

Badanie to jest spójne z tym, co przedstawia także AIMp: sektor jest niedofinansowany i potrzeba funduszy, by utrzymać istniejącą sieć apteczną – sieć, która pokazała, jak bardzo kluczowa i cenna jest w zapewnianiu pacjentom wsparcia w ich lokalnych społecznościach, a także w społeczeństwie w ogóle.

Podobnie widzi sytuację także Company Chemists Association (CCA), której przewodniczący, Malcolm Harrison, zapewniał:

CCA apeluje o uczciwe finansowanie dla całego sektora już od jakiegoś czasu. W marcu, ostrzegaliśmy, że placówki apteczne, te większe i małe, będą mogły nie poradzić sobie bez dodatkowego wsparcia, i być może będą musiały zamknąć się na stałe (zobacz także: Anglia: szczepionka przeciw grypie może być podawana “w dowolnym miejscu w aptece”).

Z rezultatami raportu, zgadza się także Pharmaceutical Services Negotiating Committee (PSNC), który dodaje, że cieszy się z każdej próby, by uzyskać szerszą informację dotycząca finansowania aptek, i podkreśla, że EY wykonało w tym zakresie ogromną pracę:

Co więcej, zgadzamy się z tym, że lokalne apteki znajdują się obecnie w niesamowicie trudnej sytuacji, a wiele z nich już ponosi straty, podczas gdy w najbliższych latach sytuacja ta ma się jeszcze pogorszyć.

Co na to DHSC

Tymczasem, w odpowiedzi na raport EY, Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (DHSC) miał odpowiedzieć:

Bacznie przyjrzymy się wynikom raportu dotyczącego niezależnych aptek w Anglii, a także wszelkim konsekwencjom ustaleń z NHS w ramach kontraktu z sektorem aptek lokalnych.

Znaczenie lokalnych aptek

Z kolei Sanjay Patel, farmaceuta i dyrektor Innovate Pharma Services, mówił:

NHS England i rząd muszą pilnie przyjrzeć się swojemu stanowisku wobec sektora aptecznego. Muszą oni lepiej dofinansować ten sektor i skupić się bardziej na tym, co apteki mogą zrobić dla pacjenta, a nie na tym, jak obcinać koszty.

Jednocześnie, Patel zaznaczał również:

Wiele aptek, jeśli wspartych przez odpowiednie finansowanie, może zaoferować lepsze i bardziej dostępne usługi. Duża ich część może być także dostarczana taniej niż miałoby to miejsce w innych placówkach.

AM/pharmacy.biz

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych