REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 13 września 2019

Antydepresanty potrafią zmienić florę bakteryjną jelit

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Irlandzcy naukowcy dowiedli, że leki antydepresyjne oraz inne stosowane w zaburzeniach psychicznych wpływają na skład flory zasiedlającej układ pokarmowy. Badacze z University College Cork wykazali to podczas eksperymentów na szczurach.

Na przykład lit i walproinian, stosowane przy chorobie dwubiegunowej, zwiększają liczbę bakterii z rodzaju Clostridium. Natomiast antydepresanty należące do selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (SSRI), jak fluoksetyna i escitalopram, hamują wzrost poszczególnych szczepów bakteryjnych (np. E. coli). Rezultaty poprzednich badań sugerują, że pacjenci z depresją i schizofrenią mają inną kompozycją flory bakteryjnej jelit (czytaj również: Antydepresant w sprayu działa niewiarygodnie szybko).

Jak wynika z badań, możliwe, że skuteczność leków psychotropowych opiera się po części na modyfikacji składu mikroflory i przywróceniu jej do stanu równowagi. Możliwe też, że to właśnie mikroflora steruje odpowiedzią organizmu na działanie antydepresantów. To mogłoby wyjaśnić, dlaczego niektóre osoby reagują pozytywnie na leki, a inne wcale (czytaj również: Antydepresanty zwiększają ryzyko zgonu).

REKLAMA

Ponadto wpływ leków psychotropowych na florę bakteryjną jelit może również odpowiadać za powstawanie efektów ubocznych. Naukowcy chcą teraz zgłębić ten temat w trakcie badań na ludziach.

REKLAMA

Źródło: IK/naukawpolsce.pap.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych