REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 18 września 2018

Apteczne komputery niebezpieczne dla systemu e-zdrowie?

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Posłanka Anna Elżbieta Sobecka zwróciła się do ministerstwa zdrowia z pytaniem o kroki jakie zamierza podjąć resort, by wdrożenie e-recepty nastąpiło zgodnie z zaplanowanym terminem. Zwraca ona również uwagę, że brak wsparcia technicznego dla oprogramowania, którego nadal używa wiele aptek, oznacza że system będzie pełen luk, jakie mogą być wykorzystane do włamań.

Jak wylicza Naczelna Izba Aptekarska, co najmniej w co trzeciej aptece i punkcie aptekarskim brakuje odpowiedniego sprzętu i oprogramowania (fot. Shutterstock)

– Jak informują media istnieje problem z wdrażaniem cyfrowej reformy służby zdrowia. Według szacunków potrzeba około 60 milionów złotych, by kupić aptekom sprzęt i oprogramowanie niezbędne do e-Recepty – pisze w swojej interpelacji posłanka Anna Elżbieta Sobecka.

REKLAMA

Powołując się na doniesienia prasowe, posłanka wskazuje, że w chwili obecnej co piąta apteka wymaga szybkiej informatyzacji i bez tego nie uda się wdrożyć reformy, która zakłada, że od pierwszego stycznia przyszłego roku e-Recepty mają być już dostępne w całym kraju (czytaj więcej: Co piąta apteka działa na muzealnych Windowsach XP i 2000).

REKLAMA

– Jak wylicza Naczelna Izba Aptekarska, co najmniej w co trzeciej aptece i punkcie aptekarskim brakuje odpowiedniego sprzętu i oprogramowania. Okazało się bowiem, że sporo aptek ma sprzęt i systemy operacyjne, do których od lat nie ma już wsparcia producenta – pisze Sobecka. – Według specjalistów to urządzenia, które już nie powinny funkcjonować i które nie tylko będą za słabe do systemu e-Zdrowie, ale dodatkowo także mogą same w sobie stwarzać niebezpieczeństwo. Brak wsparcia technicznego oznacza, że będą pełne luk, które mogą być wykorzystane do włamań, a chodzi o dane medyczne, czyli szczególnie wrażliwe.

Zdaniem posłanki apteki zdawały sobie sprawę z wejścia w życie e-Zdrowia, ale dopiero w tym roku dowiedziały się, jak szczegółowo ma wyglądać e-Recepta i jaki sprzęt i oprogramowania są potrzebne. W tej sytuacji wielu placówkom grozi po prostu zamknięcie (czytaj więcej: NIA: przez e-receptę może zniknąć 3 tysiące aptek).

Posłanka pyta jakie działania zamierza podjąć Ministerstwo dla zapewnienia terminowego wdrożenia reformy, przy jednoczesnym zachowaniu dostępu pacjentów do aptek?

Źródło: sejm.gov.pl

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych