Aptek już wystarczy | farmacja.pl

Aptek już wystarczy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-13 09:33:18 /

W województwie świętokrzyskim działa ponad 400 aptek ogólnodostępnych. W ciągu ostatniej dekady przybyło ich około 100 - podaje Radio eM nadające w rejonie Kielc.

Jak mówi Robert Gocał, prezes Kieleckiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, teoretycznie rynek farmaceutyczny jest nasycony, więc pacjentom nie potrzeba więcej takich punktów. Nieco inaczej sprawa wygląda w praktyce.

– Można na to patrzeć z dwóch stron. Rynek można uznać równie dobrze za przesycony, jak i nienasycony. Wszystko dlatego, że nie mamy dywersyfikacji aptek. Dużo z nich jest skupionych wokół centrów miast i miasteczek, a brakuje ich chociażby na peryferiach czy w małych miejscowościach. Wiąże się to jednak z opłacalnością prowadzenia ich w tych lokalizacjach oraz faktem, że w miastach „sieciówki” prowadzą inną politykę, bardziej atrakcyjną dla pacjentów. Ogólnie wydaje się jednak, że placówek jest na tyle dużo, by były w stanie zaspokoić potrzeby społeczeństwa. Co więcej, kolejne apteki sieciowe powstają w miejscach, gdzie nawet na logikę nie ma już dla nich racji bytu – ocenia Gocał.
Wydawać by się mogło, że coraz większe udziały „sieciówek” w rynku są wyłącznie bolączką małych aptekarzy, a dla pacjentów stanowią tylko korzyść wynikającą z atrakcyjnych cen. – To tylko pozory – ostrzega Robert Gocał. – Rywalizacja i konkurencja cenowa, którą obserwujemy teraz generuje koszty, które przecież trzeba będzie w końcu odrobić. Według mnie, jeżeli nie zatrzymamy trendu dążącego do monopolizacji rynku, to w sprzedaży leków dojdzie do sytuacji podobnej do tej, która miała miejsce w przypadku towarzystw ubezpieczeniowych. Kiedy małe apteki poupadają i pozostanie trzech-czterech największych graczy, to w końcu zasiądą do rozmów i ustalą, że nie muszą już z nikim walczyć – mówi Gocał.

Właśnie takiemu scenariuszowi mają zapobiec kolejne zmiany w prawie farmaceutycznym, które planuje wprowadzić rządząca ekipa. Ich projekt zakłada między innymi powrót aptek w ręce farmaceutów i wprowadzenie wskaźników demograficznych warunkujących możliwość uruchomienia kolejnej placówki.

Źródło: Radio eM

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj