'Apteka dla aptekarza' przyspieszyła konsolidację rynku | farmacja.pl

'Apteka dla aptekarza' przyspieszyła konsolidację rynku

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-26 12:48:59 /

Dane QuintilesIMS potwierdzają dużą ekspansję sieci aptecznych w ostatnich miesiącach. Pod koniec I kw. 2017 aptek sieciowych było o 584 więcej niż przed rokiem. Liczba aptek niezależnych spadła o 306. Problemy mogą mieć też hurtownie farmaceutyczne, których marże maleją. To efekt 'apteki dla aptekarza'...

Sieci apteczne nie czekały na wejście w życie nowych przepisów i intensywnie przejmowały kolejne placówki. Przyspieszyły też starania o zgody na otwarcia nowych aptek.

– Od stycznia do 24 czerwca zostały złożone 1144 wnioski, z czego ponad 700 wpłynęło w drugim kwartale roku. Te wnioski będą rozpatrywane na starych zasadach. Jest ich kilka razy więcej niż w całym ubiegłym roku – informuje w Gazecie Prawnej Paweł Trzciński z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Ruch na rynku mocno odczuły hurtownie, które na handlu z sieciami uzyskują niższe marże niż na sprzedaży do placówek niezależnych. Neuca, jeden z największych hurtowników w kraju, musiała m.in. z tego powodu obniżyć tegoroczną prognozę zysku. Firma tłumaczy, że intensyfikacja przejęć przez sieci pociągnęła za sobą skokowy wzrost sprzedaży w tym segmencie i większe niż planowane przesunięcie obrotu do tego kanału. Efekt jest taki, że na 2017 r. grupa planuje zysk na poziomie 100 mln, nie 115 mln zł.


– Przy rewolucyjnych zmianach, jakie wprowadziły nowe przepisy, można było się spodziewać przyspieszenia realizacji strategii przez podmioty obecne na rynku, czy to w zakresie przyjęć, czy nowych otwarć – mówi Marcin Piskorski, prezes Związku Pracodawców Aptecznych PharmaNET, który zrzesza sieci apteczne.

Według rozmówców DGP przyspieszona konsolidacja i duży przyrost wniosków o zgodę na otwarcie apteki na starych zasadach powodują, że mimo radykalnego ograniczenia dostępu do rynku konkurencja w branży w wielu miejscach wciąż będzie bardzo duża. Według Jarosława Frąckowiaka, wiceprezesa firmy PEX PharmaSequence monitorującej rynek aptek, w branży wciąż będą możliwe działania zmierzające do obniżenia cen, po jakich apteki zaopatrują się w leki pełnopłatne, bez recepty czy suplementy i kosmetyki. – Sieci przy ograniczeniach w budowie nowych placówek i przejęciach mogą mocniej rozwijać franczyzę, a indywidualne apteki zrzeszać się w grupy zakupowe. Wszystko po to, aby kupować po niższych cenach – wskazuje.

Więcej na ten temat na stronach Gazety Prawnej.

Źródło: gazetaprawna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj