Apteka istniała 400 lat. Nie wytrzymała konkurencji "sieciówek"? | farmacja.pl

Apteka istniała 400 lat. Nie wytrzymała konkurencji "sieciówek"?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-16 09:08:21 /

Apteka "Pod Filarami" przez dziesięciolecia była charakterystycznym punktem zielonogórskiej starówki. Teraz lokal jest pusty i można go wynająć. W okolicy działają inne apteki ogólnopolskiej sieci...

Z upadkiem apteki, wcześniej znanej jako "Pod Lwem", zamyka się pewien etap historii Grunbergu i Zielonej Góry.

- Trudno w to uwierzyć, ale apteka "Pod Lwem" powstała prawie 400 lat temu. - Była to najstarsza apteka w mieście, nazywała się po niemiecku "Löwen Apotheke" - mówi dr Grzegorz Biszczanik, historyk, regionalista i kolekcjoner pocztówek w rozmowie z zielonogórskim oddziałem Gazety Wyborczej.

Słynna apteka, chociaż istniała prawie 400 lat, dopiero od 1925 r. zajmowała charakterystyczny, narożny lokal przy ul. Pod Filarami. Dopiero wtedy, po gruntownej przebudowie, powstała bowiem kamienica z filarami, od której wzięła się nazwa całej ulicy. Wcześniej apteka wielokrotnie zmieniała swoją siedzibę, przed 1925 r. mieściła się tuż obok, kilka metrów bliżej obecnego tzw. Złotego Domu.
W Adressbuchu (niemieckiej książce adresowej - red.) z 1925 r. można przeczytać, że apteka "Pod Lwem" była najlepiej wyposażona w mieście. Dysponowała laboratorium do badań chemicznych i mikrobiologicznych.

Po II wojnie światowej apteka przetrwała, funkcjonowała m.in. jako Apteka Ubezpieczalni Społecznej w Zielonej Górze. Współcześni mieszkańcy znają ją pod nazwą "Pod Filarami".

Obecnie spory lokal po aptece stoi pusty (to aż 210 m kwadratowych), jest do wynajęcia za 10 tys. zł miesięcznie. Nie wiadomo, co się w nim znajdzie, ale mało prawdopodobne, by była to znowu apteka. W niedalekiej okolicy znajdują się aż dwie apteki jednej z ogólnopolskich sieci.

Źródło: zielonagora.wyborcza.pl / Google Maps

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj