REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 14 stycznia 2021

Apteka odesłała pacjenta, bo na recepcie zabrakło numeru NFZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Jak sprawę opisuje serwis myregion.pl, pan Henryk (70 l.) poszedł do apteki wykupić lek zapisany dla żony. Odesłano go z kwitkiem, bo farmaceutki dopatrzyły się, że na druku nie ma numeru oddziału NFZ. Poleciły, by lekarz uzupełnił receptę. Ale okazało się, że to nie takie proste. Lekarz specjalista, który zapisał lek nie przyjmuje codziennie w Wolsztynie (czytaj więcej: Od 1 lipca recepty nie muszą mieć identyfikatora oddziału NFZ).

– Najpierw trzeba było czekać na prywatną wizytę, a teraz jest problem z receptą – mówi pan Henryk.

70-latek przyznaje, że poszedł do innej apteki, ale też niewiele wskórał. Gotowego leku dla jego żony kupić nie można, musi być przygotowany. Okazało się, że może to zrobić tylko ta apteka, w której już był. Przy okazji dowiedział się jednak, że wymóg podawania numeru oddziału NFZ zniesiono w lipcu ubiegłego roku (czytaj również: Identyfikator NFZ na recepcie. Fundusz odpowiada na pytania…).

REKLAMA

Inny farmaceuta w Wolsztynie poinformował redakcję myregion.pl, że przepisy nie są jasne.

REKLAMA

– Z jednej strony wymógł wpisywania oddziału NFZ został zniesiony, ale z drugiej obawiamy się, że jego brak spowoduje brak refundacji i straty dla apteki – mówi farmaceuta. Wyjaśnia, że większość lekarzy z przyzwyczajenia dalej wpisuje te dane, a problem pojawia się rzadko. – W takiej sytuacji często na recepcie pojawia się adnotacja o tym, że refundacji nie było, a lek wydano za 100 proc. ceny – mówi farmaceuta.

Przypomnijmy, że od 1 lipca 2020 r. zniesiono obowiązek umieszczania na receptach identyfikatora oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Jednocześnie od 1 stycznia 2021 r. do użycia weszły wzory recept papierowych, bez rubryki umożliwiającej podanie symbolu oddziału NFZ (czytaj więcej: Nowe rozporządzenie w sprawie recept. Co zmieni się od 1 stycznia?).

Źródło: ŁW/myregion.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych