Aptekarz zawodem zaufania publicznego. Skąd się to bierze? | farmacja.pl

Aptekarz zawodem zaufania publicznego. Skąd się to bierze?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2018-05-16 06:50:00 /

Około 40 proc. pacjentów kieruje się przy wyborze leków radą aptekarza. Ale, jak przekonują farmaceuci, apteka to nie tylko miejsce, gdzie można kupić lek. To także miejsce, gdzie można liczyć na wsparcie fachowców. Reportaż na ten temat przygotowała TVP Bydgoszcz.

- Współczesny aptekarz jest to zawód zaufania publicznego. Powinniśmy kierować się dewizą, że dobro pacjenta jest dla nas najważniejsze, cechować się wielką empatią dla pacjenta, serdecznością. - przekonuje Agnieszka Węsierska, właścicielka apteki w Bydgoszczy. - Pacjent przychodzi do apteki w celu porady. Nasza funkcja doradcza i opieka farmaceutyczna, którą powinniśmy świadczyć wobec naszych pacjentów, jest najważniejsza w naszym zawodzie.

A o zdrowie Polacy chcą dbać. Coraz częściej korzystamy z badań profilaktycznych, ale też nadużywamy suplementów i leków.

- Jak pacjent, który nie jest przygotowany merytorycznie a do tego jeszcze jest zaangażowany emocjonalnie, siada do wertowania internetu czy reklam, to wydaje się mu, że wszystko jest tak, jak tam jest napisane - mówił dr n. med. Tadeusz Dereziński. - Jest też takie wrażenie, że na każdy problem musi być rozwiązanie pod postacią tabletki.
- Ulegamy reklamom przede wszystkim dlatego, że reklamy są świetnie przygotowane, ale po drugie dlatego, że chcemy ulegać tym reklamom. - mówił dr Remigiusz Koc, psycholog społeczny. - Reklamy opowiadają nam o wizji dochodzenia do zdrowia w sposób bardzo prosty.

Do aptek jednak warto zaglądać, bo zaufany farmaceuta gwarantuje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa.

- Lubię tu chodzić. Jest bardzo miła obsługa i wszystko jest na czas. Jak się umawiamy, tak zawsze Pani ma na czas wszystko. A lubię tu przychodzić, bo to moja dzielnica i bardzo jesteśmy tu zaprzyjaźnieni z tą apteką - przekonywała jedna ze starszych pacjentek, w rozmowie z dziennikarzami TVP Bydgoszcz.

Cały materiał dostępny na stronach TVP Bydgoszcz

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj