REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 grudnia 2019

Aptekarze nie będą musieli składać fizycznie zestawień zbiorczych w NFZ

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Od lutego aptekarze nie będą musieli już stawiać się fizycznie w wojewódzkich oddziałach NFZ w celu złożenia wniosku refundacyjnego. Prezes NFZ Adam Niedzielski zapowiedział, że wystarczy do tego podpis elektroniczny.

– Panie Ministrze Cieszyński, czy w czasach wprowadzania wszelakich skomplikowanych rozwiązań zdalnych i elektronicznych, naprawdę aptekarze muszą co dwa tygodnie biegać do oddziału NFZ, aby złożyć fizycznie jedną kartkę z wnioskiem refundacyjny, gdy wszystkie potrzebne dane w NFZ już są? – napisał dwa dni temu na Twitterze Mikołaj Konstanty, prezes Śląskiej Izby Aptekarskiej.

Odniósł się tym samym do sytuacji, z którą aptekarze zmagają się już od lat. Co dwa tygodnia muszą bowiem fizycznie składać w Wojewódzkim Oddziale NFZ jedną kartkę wniosku refundacyjnego. Jest to niezbędne dla odzyskania refundacji za wydane pacjentom leki.

REKLAMA

A wynika to z art. 45 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych. Ustęp 5 tego artykułu mówi, że „apteki przekazują do właściwego oddziału wojewódzkiego Funduszu uzgodnione zestawienie zbiorcze w formie pisemnej, stanowiące podstawę refundacji.

REKLAMA

– To faktycznie stało się od jakiegoś czasu nadmiarowe. Ale z tego co pamiętam, szliśmy w stronę zdjęcia tego obowiązku. Finalnie to oszczędność czasu, pracy i kosztów zarówno po stronie farmaceutów jak i pracowników NFZ. To jedno z wielu rozwiązań gdzie mamy win – win – wskazywał Michał Byliniak, wiceprezes NRA.

Co ciekawe prezes NFZ Adam Niedzielski obiecał przyjrzeć się tej sprawie i wczoraj wieczorem przekazał dobrą informację.

– Po dzisiejszej weryfikacji: funkcjonalność podpisu elektronicznego umożliwiająca rezygnacje z kursowania do OW będzie dostarczona na przełomie stycznia i lutego – napisał na Twitterze prezes NFZ.

Ta wiadomość spotkała się z zadowoleniem farmaceutów.

– Panie Prezesie, bardzo dziękujemy za szybką reakcję, to jedna z lepszych informacji w tym trudnym dla farmaceutów roku, czekamy na konieczną zmianę! – napisał Mikołaj Konstanty.

Źródło: ŁW/TT

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych