REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 22 stycznia 2019

Aptekarze ocenili potrzeby mieszkańców. Radni nie zgodzili się na to rozwiązanie…

Artykuł pochodzi z serwisu

Środowisko aptekarskie miasta Grójec dokonało oceny potrzeb ludności powiatu w sprawie rzeczywistego zapotrzebowania na całodobowe usługi aptek. Farmaceuci wykazali, że po godzinie 24:00 nie odnotowuje się przypadków wymagających natychmiastowego dostępu do leków. Mimo to Radni Powiatu i tak zdecydowali, że apteki mają pełnić całodobowe dyżury…

28 grudnia 2018 r odbyła się sesja Rady Powiatu Grójeckiego, podczas której dyskutowano kwestię dyżurów aptek. Pod głosowanie poddano między innymi projekt uchwały, który zakładał pracę aptek tylko do godziny 24:00. Radni jednak zaopiniowali go negatywnie…

W uzasadnieniu projektu wskazano, iż „środowisko aptekarskie z terenu miasta Grójec dokonało oceny potrzeb ludności powiatu grójeckiego w sprawie rzeczywistego zapotrzebowania na usługi świadczone przez aptekę całodobowo dyżurującą”. Z analizy przygotowanej przez aptekarzy wynikało, że od godziny 24:00 do godzin porannych nie odnotowuje się poważnych przypadków wymagających natychmiastowego dostępu do leków.

REKLAMA

– Większość pacjentów, u których pojawiają się pierwsze symptomy choroby kieruje się do apteki przed północą – napisano w projekcie uchwały. – Po godzinie 24:00 następuje nadużywanie funkcji apteki jako miejsca, w którym realizuje się pilne potrzeby ratowania zdrowia i życia.

REKLAMA

W ocenie środowiska aptekarskiego zagrożenie życia nie uzasadnia wydłużenia czasu pracy apteki. Osoba, której życie jest zagrożone udaje się do szpitalnego oddziału ratunkowego lub izby przyjęć szpitala. Albo też po prostu wzywa służby wyposażone w niezbędne środki do ratowania zdrowia lub życia. Aptekarze wskazywali także na aspekt ekonomiczny i prawny sprawy.

– Dodatkowe wydłużenie godzin pracy aptek (…), dotyczących obecności personelu fachowego i jego niedoborach na rynku pracy, wpływa na naruszenie ustalonego Kodeksem Pracy czasu pracy osób odbywających całodobowy dyżur – napisano w projekcie uchwały.

W związku z tym, że radni negatywnie zaopiniowali takie rozwiązanie, obowiązujący jest harmonogram uchwalony przez Radę wcześniej. Zarząd Powiatu zwrócił się do aptekarzy z prośbą o jego respektowanie.

Źródło: ŁW/grojec24.net

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych