Aptekarze piszą do Radziwiłła w sprawie klauzuli sumienia | farmacja.pl

Aptekarze piszą do Radziwiłła w sprawie klauzuli sumienia

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-28 09:06:42 /

Farmaceutów należących do Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski zbulwersowała niedawna odpowiedź Marcina Czecha na interpelację posłów Nowoczesnej. Stwierdził w niej, że aptekarz nie może powoływać się na klauzulę sumienia. SFKP wystosowało w tej sprawie list do Konstantego Radziwiłła.

Stowarzyszenie Farmaceutów Katolickich Polski domaga się wprowadzenia do polskiego prawa możliwości powołania się na klauzulę sumienia przez aptekarzy

Odpowiednie pismo w tej sprawie zostało skierowane w tym tygodniu do szefa resortu zdrowia Konstantego Radziwiłła. Aptekarze chcieliby wiedzieć, jakie są plany resortu w kwestii klauzuli sumienia. Są zaniepokojeni stwierdzeniem, jakie padło ze strony przedstawiciela resortu w odpowiedzi na interpelację, którą złożyli posłowie Nowoczesnej. Pytali o to, jak rząd zapatruje się na propozycję objęcia klauzulą sumienia polskich farmaceutów oraz czy odwołanie się przez nich do sprzeciwu sumienia będzie oznaczać, że farmaceuta może nie wydać leku.

– Pytamy więc pana ministra, czy stwierdzenie ministra Czecha to ostateczne stanowisko rządu w tej sprawie oraz czy w świetle tej wypowiedzi farmaceuta jest wyłączony z praw konstytucyjnych – stwierdza w rozmowie z „Naszym Dziennikiem” Małgorzata Prusak, prezes Stowarzyszenia Farmaceutów Katolickich Polski.Propozycje zmian w ustawie Prawo farmaceutyczne stowarzyszenie złożyło do sejmowej komisji petycji w maju br. W myśl projektu farmaceuci, technicy farmacji, a nawet właściciele aptek będą mogli powołać się na klauzulę sumienia i nie sprzedawać pigułki wczesnoporonnej i innych środków antykoncepcyjnych.

Autorzy nowelizacji stwierdzają, iż farmaceuci w takim samym stopniu jak lekarze i pielęgniarki powinni mieć prawo do odmowy świadczenia usług, gdy te budzą wątpliwości moralne. Podkreślają również, że w związku z brakiem stosownych rozwiązań prawnych w tym zakresie zdarzają się sytuacje, w których pracownicy aptek, nie godząc się na sprzedaż środków wczesnoporonnych, są zmuszani do rezygnacji z prawa do wykonywania zawodu.

– Coraz więcej farmaceutów nie chce sprzedawać środków, które mogą wpływać na początek życia ludzkiego. Takie osoby wciąż się do nas zgłaszają. To świadczy o tym, jak bardzo potrzebne są zmiany w prawie w kwestii klauzuli sumienia dla farmaceutów – mówi Prusak.

Więcej na ten temat pisze Nasz Dziennik.

Źródło: naszdziennik.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj