Aptekarze przestają dyżurować | farmacja.pl

Aptekarze przestają dyżurować

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-19 10:08:16 /

Zawód aptekarza to jedyny zawód zaufania publicznego, który za pracę w porze nocnej, niedziele i święta nie jest wynagradzany. Za każdą pracę należy się zapłata - mówi mgr farmacji Paweł Stelmach, prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Łodzi.

Farmaceuci nie chcą dyżurować w nocy, niedziele i święta bez potrzeby, uzasadnienia i za darmo. Teraz tak to w praktyce wygląda. Rady powiatów ustalają godziny dyżurowania aptek w swoich miejscowościach, nie biorąc pod uwagę apeli i opinii farmaceutów. Aptekarze z kolei skarżą uchwały powiatów do sądu. Starostwa w rewanżu nasyłają kontrole na apteki i donoszą do inspektora farmaceutycznego.

Dyżurować przestała m.in. część aptekarzy z pow. sieradzkiego. Tak jest w Błaszkach i Złoczewie, mimo że rada powiatu przyjęła harmonogram dyżurów.

- Apteki nie mają jakiejkolwiek podstawy do uchylania się od obowiązku świadczenia usług społeczeństwu i podważania aktów prawa powszechnie obowiązujących - mówi Karol Rajewski, burmistrz Błaszek i rady powiatu. - Zaniechanie przez apteki obowiązku dyżurowania zagraża zdrowiu mieszkańców.
Burmistrz Błaszek zaapelował do władz pow. sieradzkiego o zawiadomienie prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez apteki, a radna, Katarzyna Paprota, złożyła wniosek o kontrolę jednej z aptek.

Sądy do niedawna trzymały stronę samorządów, wymuszając na aptekarzach stosowanie się do uchwał. Ostatnia decyzja Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zmienia jednak wszystko. Uchwałę o dyżurach zaskarżyło troje aptekarzy z Pleszewa, a sąd przyznał im rację, uzasadniając, że: szczególna rola apteki nie może być podstawą do nadmiernego obciążania obowiązkiem pracy we wskazanych porach(...)”. Sąd dodał, że samorządy powinny stosować się do przesłanki, która jest w prawie farmaceutycznym, czyli dyżury „dostosowywać do potrzeb ludności”. Samorząd w tym przypadku zlekceważył wnioski aptekarzy, wskazujące brak takiej potrzeby, a sąd uznał, że uchwała została podjęta z naruszeniem dóbr materialnych i pozostaje w sprzeczności z art. 2 Konstytucji RP. Powiat musi za to zapłacić.

Więcej na: http://www.dzienniklodzki.pl/zdrowie/a/dyzury-aptek-w-nocy-i-swieta-aptekarze-nie-chca-dyzurowac-bez-potrzeby-i-za-darmo,11588306/

Źródło: Dziennik Łódzki

Zagłosowałeś na opcję 'down'.
Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj