Aptekarze w obronie pacjentów | farmacja.pl

Aptekarze w obronie pacjentów

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-16 12:03:57 /

Być może wkrótce apteki będą w rękach fachowców, dla których pacjent nie jest tylko „chodzącym portfelem”, lecz przede wszystkim chorym, któremu zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną trzeba pomóc. Projekt zmian w tym kierunku trafił do Sejmu.

Przepisy, które zrewolucjonizują branżę apteczną, przygotował Parlamentarny Zespół ds. Regulacji Rynku Farmaceutycznego. Zakładają one, że aptekę poprowadzi tylko farmaceuta, który będzie mógł być właścicielem maksymalnie czterech takich placówek. Projekt wprowadza też kryterium geograficzno-demograficzne. Jedna apteka będzie przypadać na 3 tys. mieszkańców w danej gminie a odległość między sąsiadującymi placówkami nie powinna wynieść mniej niż 500 metrów (choć w szczególnych przypadkach będą dopuszczalne odstępstwa od tej reguły).

Projekt ten wywołał gwałtowny protest sieci aptecznych, które częstokroć należą do nie-farmaceutów i kontrolują nawet po kilkaset placówek, rozmieszczonych nierzadko wręcz jedna obok drugiej.- Zmiany nie dotkną tych, którzy dziś funkcjonują na rynku. Oznacza to, że niezależnie od wykształcenia, będą oni mogli prowadzić taką samą jak obecnie liczbę aptek - uspokaja Barbara Jękot, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Krakowie. +

Farmaceutka nie ma wątpliwości, że na nowej regulacji zyska pacjent. Dlaczego? Bo - jak podkreśla - apteki będą w rękach fachowców, dla których jest on nie tylko „chodzącym portfelem”, lecz przede wszystkim chorym, któremu zgodnie z posiadaną wiedzą medyczną trzeba pomóc. A samorząd aptekarski dysponuje narzędziami dyscyplinującymi tych, którzy zasadzie tej będą się sprzeniewierzać. Natomiast kryterium geograficzne miałoby sprawić, że po wysyceniu rynku w dużych miastach, apteki będą zakładane w małych miejscowościach, których mieszkańcy nierzadko muszą przemierzać kilometry, by kupić potrzebne leki.

Źródło: Dziennik Polski

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj