REKLAMA
Autor: Piotr Pocwiardowski Opublikowano: 5 grudnia 2018

Aptekarzu! Powołaj zarządcę sukcesyjnego!

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Zmyleni doniesieniami o ociepleniu klimatu, w tym roku postanowiliśmy nie zmieniać opon na zimowe. Po drodze do pracy wpadamy w poślizg. Urywa nam się na chwilę film. Resztę oglądamy już z zupełnie innej perspektywy, siedząc wygodnie w fotelu w poczekalni przed wrotami św. Piotra. Czekając na swoją kolej zerkamy w monitory, obserwując co się dzieje na Ziemi po naszym nagłym odejściu. W domu wiadomo płacz i lament, czym prędzej więc przenosimy się do naszego środowiska naturalnego, czyli apteki. Tam też nastroje nietęgie. Pracownicy w zasadnie nie mają pracodawcy, bank blokuje konta, z CEIDG nasza firma zostaje wykreślona, hurtownia przestaje dawać towar na kredyt. WIF w zasadzie powinien aptekę zamknąć, mimo że jest magister na posterunku.

Żona ma wprawdzie dwa lata na prowadzenie apteki, zanim ją sprzeda farmaceucie lub spółce farmaceutów. Ale czy jest w stanie ogarnąć ten bałagan? Założyć działalność, przejąć zezwolenie, zatrudnić od nowa pracowników? Przysłowiowe „rzucenie wszystkiego w diabły” też nic nie da, bo  zostaną długi wobec hurtowni, zaległe  wynagrodzenia, opłaty itd.

Na szczęście weszła ustawa, które daje możliwość uniknięcia takiej sytuacji. Po śmierci przedsiębiorcy spadkobierca ma możliwość ustanowienia zarządcy sukcesyjnego, to jest osoby, która przez dwa lata będzie zajmować się firmą jak poprzedni właściciel. Mało tego. Żeby uniknąć straty czasu związanej z postępowaniem spadkowym, przedsiębiorca jeszcze za życia może ustanowić takiego zarządcę.

REKLAMA

Może to być żona, dorosłe dziecko, prokurent. Samo załatwienie formalności jest banalnie proste – polega na umieszczeniu odpowiedniej wzmianki w CEIDG. Można to zrobić internetowo lub w urzędzie gminy, wypełniając formularz CEIDG-ZS. Wcześniej spisujemy umowę z zarządcą ( nie musi być notarialnie). Mnie to wszystko zajęło około godziny.

REKLAMA

Zatem aptekarzu prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą nie czekaj, nie warto ryzykować! Uprzedzam też, że samo powołanie zarządcy sukcesyjnego nie zwalnia nas ze zmiany opon na zimowe.

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych