REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 31 grudnia 2019

Apteki będą dyżurować pomimo sprzeciwu Izby Aptekarskiej

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Mimo sprzeciwu Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie radni powiatu grójeckiego podjęli uchwałę przewidującą całodobowe dyżury aptek w 2020 roku. Samorząd aptekarski wskazywał, że Nocna Opieka Lekarska w wystarczającym stopniu zapewnia dostęp pacjentów do leków ratujących zdrowie lub życie.

Rada Powiatu Grójeckiego przyjęła uchwałę ustalającą grafik dyżurów nocnych i świątecznych dla aptek. Przeciwna takiemu jej kształtowi była Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie. Prezydium ORA podniosło, że na terenie powiatu grójeckiego funkcjonuje Nocna Opieka Lekarska świadczona w trzech miejscowościach: Warce, Nowym Mieście nad Pilicą oraz w Grójcu. Zdaniem farmaceutów zapewnia ona w wystarczającym stopniu zabezpieczenie pacjentów w leki ratujące zdrowie lub życie w nagłych sytuacjach. Innego zdania była jednak Rada Powiatu (czytaj również: Jedna apteka od lat nie pełni dyżurów. Nikt nie pamięta dlaczego…).

– W uzasadnieniu Rada Powiatu odpowiedziała, że istnienie trzech placówek NOL nie zabezpiecza w dostatecznym stopniu wszystkich mieszkańców powiatu. Jak przypomniano, zgodnie z Prawem farmaceutycznym (art. 86 ust. 1), apteki są placówkami ochrony zdrowia publicznego, w których są świadczone w szczególności usługi farmaceutyczne, wobec czego zapewnienie dostępności tych świadczeń nie powinno być uzależnione od możliwości uzyskania pomocy we wskazanym czasie w placówkach służby zdrowia – pisze serwis grojec24.net.

REKLAMA

Rada Powiatu Grójeckiego ustalając rozkład czasu pracy aptek w porze nocnej wzięła również pod uwagę okoliczność, że pomoc medyczna świadczona jest nie tylko przez całodobowe placówki medyczne, pogotowie ratunkowe, szpitale. Świadczą ją również lekarze, którzy prowadzą indywidualne praktyki i nie mają zaplecza w postaci odpowiednich leków (czytaj więcej: „Nie ma się co dziwić, że apteki nie chcą dyżurować”).

REKLAMA

– Prezydium ORA wytknęło ograniczenie obowiązku pełnienia całodobowych i świątecznych dyżurów wyłącznie do aptek znajdujących się w Grójcu, co ma stanowić nierówne traktowanie powiatów. Rada Powiatu odnosząc się do tego zarzutu odpowiedziała, iż dyżury są wyznaczone dla aptek w Grójcu z uwagi na fakt, że jest miastem powiatowym, centrum powiatu, a ludność od lat przyzwyczajona jest, iż to właśnie w mieście powiatowym są całodobowe dyżury aptek – informuje grojec24.net.

Źródło: ŁW/grojec24.net

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych