Apteki będą mogły tworzyć leki z konopi na receptę | farmacja.pl

Apteki będą mogły tworzyć leki z konopi na receptę

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-06-22 14:09:45 /

Sejm przyjął ustawę, która ma umożliwić chorym dostęp do preparatów z konopi. Takie leki będą mogły powstawać w aptekach na podstawie recepty od lekarza. Surowiec ma być sprowadzany z zagranicy. Za ustawą opowiedziało się 440 posłów, dwóch było przeciw, jedna osoba wstrzymała się od głosu.

W Sejmie posłowie głosowali dziś nad przyjęciem poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ustawa ma umożliwić chorym legalny dostęp do środków na bazie marihuany. Za przyjęciem, ustawy byli wszyscy obecni na sali władzy z wyjątkiem Beaty Kempy i Zbigniewa Ziobry. Tylko oni sprzeciwili się w głosowaniu.
Początkowo projekt przewidywał, że pacjent będzie mógł sam, po uzyskaniu zezwolenia, uprawiać konopie i sporządzać przetwory na potrzeby terapii. W trakcie prac w podkomisji projekt w dużym stopniu jednak zmienił się. Według przyjętego dzisiaj rozwiązania konopie zostaną dopuszczone do wytwarzania preparatów farmaceutycznych, co pozwoli lekarzom ordynować sporządzenie leku recepturowego w aptece. Susz ma być importowany z Niemiec, Czech i Holandii.

Zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos z PiS mówił w czwartek w Sejmie, że komisja będzie się przyglądać funkcjonowaniu ustawy. - Już teraz deklaruję, że za mniej więcej trzy miesiące od wejścia jej w życie będziemy na posiedzeniu komisji przyglądać się praktycznej stronie tej ustawy i nie wykluczamy w przyszłości również nowelizacji ustawy i poprawienia jej tak, aby jak lepiej służyła pacjentom - podkreślił.

Źródło: businessinsider.pl / rp.pl /

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj