Apteki będą musiały wymienić kasy fiskalne na nowe | farmacja.pl

Apteki będą musiały wymienić kasy fiskalne na nowe

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-09-19 09:50:00 /

W nowelizacji ustawy o VAT wprowadzony zostanie nowy typ kas – online. Chodzi o to, by informacje o transakcji od razu trafiały do fiskusa, co ma ukrócić nadużycia. Wszystkie dotychczasowe kasy będą musiały zostać wymienione na nowe.

Obecnie używane kasy z rolką papierową oraz te z elektronicznym zapisem transakcji będą zastępowane kasami online stopniowo. Dotychczasowe kasy fiskalne, według planów resortu finansów, sprzedawane będą tylko do końca 2018 r. Podatnicy będą mogli z nich korzystać do zapełnienia pamięci, a potem niezbędna będzie wymiana.

Dla niektórych branż określono jednak konkretne, skrócone terminy wymiany urządzeń. Kasy online będą musiały być już od 1 stycznia 2019 r. na stacjach benzynowych oraz w firmach świadczących usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne. Od 1 lipca 2019 r. obowiązek ten będzie dotyczył firm gastronomicznych i budowlanych, a od początku 2020 r. kasy on-line będą obowiązkowe w podmiotach świadczących usługi kosmetyczne, fryzjerskie, fitness oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.


Dla kas z elektronicznym zapisem kopii przepisy dotychczasowe będą stosowane do 31 grudnia 2023 r. Nowe kasy prześlą automatyczne dane o sprzedaży do centralnego systemu informatycznego Krajowej Administracji Skarbowej. Kasy będą używały domyślnego przekazu danych, podejmując próby kolejnego ich przekazu nie rzadziej niż co 2 godziny.

Pocieszająca może być informacja, że resort finansów planuje zwrot 90% kosztów poniesionych przed przedsiębiorców wymieniających kasy - nie więcej niż 1 tys. zł na kasę. By nie stracić tej ulgi niezbędne będzie wykorzystanie kasy przez co najmniej cztery lata. Obecnie limit dopłaty to 700 zł, a obowiązek wykorzystania kasy to trzy lata.

Więcej na ten temat na Polityka Zdrowotna.

Źródło: politykazdrowotna.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj