REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 10 czerwca 2019

Apteki indywidualne powinny łączyć się, aby konkurować z sieciami

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

O przyszłości aptek niezależnych dyskutowali 29 maja właściciele aptek i eksperci zgromadzeni na II Kongresie Aptek Indywidualnych. Wniosek z dyskusji był jeden – apteka niezrzeszona w sieci ani w grupie partnerskiej ma zdecydowanie trudniej na rynku i powinna szukać możliwości łączenia się w grupy partnerskie.

Ekonomia apteki indywidualnej

Od czasu wejścia w życie tzw. Ustawy Apteka dla Aptekarza czyli przez niespełna 2 lata zamknęło się w Polsce ponad 1800 aptek. Jak podaje Magdalena Marciniak z firmy IQVIA w zdecydowanej większości przyczyny zamknięcia aptek miały podłoże ekonomiczne. Zgodnie z prowadzoną przez IQVIA statystyką przeciętna apteka sieciowa realizuje miesięczny obrót w wysokości prawie 300 tys. złotych, apteka indywidualna to obrót w wysokości niespełna 150 tys. złotych. Stawia to aptekę indywidualną w trudniejszej pozycji, jeśli chodzi o negocjację cen zakupu u dostawców, dlatego integracja aptek wokół programów partnerskich jest bardzo prawdopodobnym scenariuszem rozwoju rynku.

– Tym bardziej, że jak spojrzymy na kraje sąsiednie widzimy, że organizacje zrzeszające apteki niezależne stanowią bardzo silne grupy aptek – komentuje Pani Magdalena Marciniak i jako przykład podaje zrzeszającą 1500 aptek niemiecką Mea-Meine Apotheken (czytaj również: Zaczyna ubywać aptek – głównie indywidualnych).

REKLAMA

Apteka Indywidualna a rynek pracy

Ciekawe spojrzenia na różnice między aptekami indywidualnymi a sieciowymi przedstawił na konferencji dr n. farm. Łukasz Izbicki, Prezes Zarządu farmacja.hr – właściciela serwisu praca.farmacja.pl, który od lat prowadzi badania rynku pracy dla farmaceutów. Zgodnie z wynikami badania, im większa organizacja tym lepiej płaci farmaceutom. Analiza płac zarówno wśród kierowników aptek, magistrów farmacji i techników farmacji wskazuje, że w każdej grupie organizacje zrzeszające większą liczbę aptek oferują lepsze wynagrodzenia niż apteki indywidualne (czytaj więcej: Raport: Zarobki w aptekach sieciowych i niesieciowych). W dużych organizacjach elementy pozapłacowe oferowane personelowi, takie jak opieka medyczna, systemy szkoleń, karty do fitness klubów, są również bardziej konkurencyjne niż w aptekach indywidualnych.  Tak więc konkurencja płacowa to również duże wyzwanie dla aptek indywidualnych (czytaj więcej: Jakie są trendy na aptecznym rynku pracy w 2019 roku?).

REKLAMA
II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)
II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)

Ciekawym zjawiskiem na rynku pracy, na które zwraca uwagę dr Izbicki jest to, że apteki sieciowe rekrutują w sposób ciągły niezależnie od tego, czy w danej chwili potrzebują farmaceutów czy nie. W ten sposób są lepiej przygotowane na różnego rodzaju nieprzewidziane trudne sytuacje kadrowe w aptece.

Prawo w aptece

Apteka pracująca w grupie/programie partnerskim/sieci, posiadając zaplecze prawne jest lepiej przygotowana na ewentualne nowelizacje i zmiany w przepisach prawnych. Na ten fakt zwrócił uwagę mec. Dariusz Chrzanowski radca prawny z Pharmaceutical Consulting. Często zmieniające się przepisy prawne, zmiany w orzecznictwie, zmiany w interpretacji różnych przepisów sprawiają, iż apteka powinna ze szczególną wnikliwością monitorować wszystko to co dzieje się w obszarze obecnych i przyszłych regulacji prawnych. Wnikliwa znajomość przepisów może prowadzić do oszczędności w aptece, podjęcia określonych działań budujących pozytywny wizerunek apteki.

II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)
II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)

Większość uczestników konferencji z dużym zainteresowaniem podeszła do inicjatywy integrowania się w programy partnerskie. Apteki wiedzą, że występując w grupie mają szansę na podjęcie konkurencji z wieloma agresywnymi sieciami aptecznymi. Mają też szansę na znaczącą poprawę swojej sytuacji ekonomicznej.

– Od dwóch lat jestem członkiem programu partnerskiego. Średniomiesięczna liczba pacjentów obecnie wynosi prawie 5000, a będąc pojedynczą apteką indywidualną, miałem ok. 3500 pacjentów miesięcznie” – ocenia Witold Rygiel właściciel Apteki od Serca zlokalizowanej w jednej z podwarszawskich miejscowości. „Stało się to za przyczyną nowego podejścia do polityki cenowej, standardów obsługi pacjenta, asortymentu w aptece i innych – dodaje.

Trendy z innych rynków w aptekach

Na rynku aptecznym coraz więcej obserwujemy trendów z innych branż. Dzieje się tak za sprawą dużej liczby managerów wchodzących na rynek apteczny z innych segmentów. Osoby zarządzające największymi sieciami aptecznymi w Polsce często pochodzą  z największych sieci FMCG (czytaj więcej: Sieć aptek Dr. Max ma nowych szefów. Przychodzą z Tesco i Kaufland…). Jak ocenia Artur Schab z Pharmaceutical Consulting tradycyjny handel spożywczy w formie małych i średnich sklepów przetrwał za sprawą rozwoju programów partnerskich i franczyzowych takich jak: Żabka, ABC, Groszek, Odido. Ten scenariusz prawdopodobnie będzie się też na większą skalę rozwijał w farmacji i będzie kołem ratunkowym dla wielu aptek indywidualnych w regionach gdzie występuje intensywna konkurencja z sieciami aptecznymi.

II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)
II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)

Konferencja została zorganizowana przez jeden z najdynamiczniejszych programów partnerskich na rynku. Jak podaje mgr farm. Ewa Budzowska bezpośrednio po konferencji kilkanaście aptek wyraziło chęć przystąpienia do programu widząc w tym szansę na poprawę sytuacji apteki.

– Musimy się łączyć, bo dzięki temu możemy konkurować z dużymi sieciami, negocjować lepsze ceny u dostawców, wspólnie pracować nad synergiami kosztowymi i promocyjnymi. Możemy także wypracowywać zyski, które następnie inwestujemy między innymi w jeszcze lepszą obsługę pacjenta – dodaje Budzowska i zapewnia, że przy obecnym tempie rozwoju liczba aptek w programie partnerskim w roku 2020 osiągnie ponad 100 placówek.

Źródło: Artur Schab/Pharmaceutical Consulting

II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)
II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)
II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)
II Kongres Aptek Indywidualnych (fot. materiał prasowy)
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych