Apteki indywidualne walczą o przetrwanie

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-02-16 15:07:36 /

Kondycja aptek indywidualnych od dawna wyraźnie się pogarsza. Największym zagrożeniem są duże sieci, posiadające nawet po 600 punktów – w Poranku Wnet mówiła prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Elżbieta Piotrowska-Rutkowska opisywała zmiany zachodzące na rynku farmaceutycznym:

- W 2004 r. sieci aptecznych było 45, dziś jest to 400 sieci. Największym zagrożeniem są jednak duże sieci apteczne. Taka sytuacja grozi obniżeniem jakości usług i może być niebezpieczna dla pacjentów.

Żeby zapobiec obecnym tendencjom Naczelna Rada Aptekarska promuje zmiany legislacyjne proponowane przez posłów PiS w postaci projektu nowelizacji Prawa farmaceutycznego.
- Projekt ma na celu równomierne rozmieszczenie aptek, mają one być od siebie oddalone o nie mniej niż 500 metrów i by na jedną aptekę przypadało nie mniej niż 3000 osób. Projekt ma jednak dotyczyć wyłącznie aptek, które będą otwierane w przyszłości, nie zakłóci on więc funkcjonowania obecnie działającej infrastruktury – referowała prezes NRA.

Jednak proponowana reforma nie spotkała się z oczekiwanym poparciem parlamentarzystów:

- Jesteśmy zaskoczeni faktem, że w komisji deregulacji projekt został oddalony. Obecnie jest on przesunięty na plenarne posiedzenie sejmu.

Audycji Poranek Wnet można posłuchać pod tym adresem

Źródło: Radiownet.pl

Udostępnij

PILNE
ZAMKNIJ