Apteki to nie sklepy | farmacja.pl

Apteki to nie sklepy

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-01-04 10:15:16 /

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami w ustawie prawo farmaceutyczne. – Ta regulacja jest potrzebna, przywraca rolę apteki, jako placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu z lekami – mówiła w Polskim Radiu 24 Elżbieta Piotrowska-Rutkowska z Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Jak wyjaśniała gość, w wielu aptekach pacjent, poprzez odpowiednią politykę jest namawiany do kupowania nadmiernej ilości leków czy suplementów diety. – Niepokoi nas fakt reklamy suplementu, które umieszczają go w hierarchii leku. To mobilizuje nas do nadkonsumpcji, to niebezpieczne, bo wiele z tych preparatów powoduje interakcje z lekami – wyjaśniała gość. Nowelizacja ustawy ma temu przeciwdziałać.

Zmiany mają również przenieść odpowiedzialność za prowadzenie apteki na farmaceutę. – Farmaceuta daje gwarancję, że apteka będzie miała odpowiednią hierarchię celów, nie biznesowy, ale zdrowie pacjenta – mówiła Piotrowska-Rutkowska.

Nowelizacja prawa farmaceutycznego przywróci także dostępność usług na terenach wiejskich. – Projekt zawiera rozwiązania według kryteriów demograficznego i geograficznego. Nie mamy do czynienia z koncentracją, ale z dywersyfikacją – tłumaczyła. Jak mówiła, w miejscach, gdzie dostęp do lekarzy jest utrudniony, rola farmaceuty jest nie do przecenienia. – Jesteśmy pośrednim ogniwem. Jesteśmy w stanie wypełnić lukę w systemie i zabezpieczyć pacjentów w ich podstawowe lekarstwa, czy udzielić porady – oceniła.
Zdaniem Piotrowskiej-Rutkowskiej, oprócz proponowanych zmian, konieczne będzie także wzmocnienie pozycji farmaceuty. – Będziemy starali się o procedowanie ustawy o zawodzie farmaceuty, gdzie w sposób wyraźny określone zostaną obowiązki, prawa i uprawnienia – wskazywała. Podkreśliła, że farmaceuci są bardzo dobrze wykształconymi specjalistami i mogą usprawnić i pomóc systemowi ochrony zdrowia.

W rozmowie także o nowej liście leków refundowanych i wprowadzeniu recept na popularne leki na kaszel, katar czy bóle zatok.

Więcej w całej audycji pod tym adresem

Źródło: polskieradio.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj