Apteki powinny poszerzać asortyment | farmacja.pl

Apteki powinny poszerzać asortyment

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-08 09:59:33 /

Burzliwa dyskusja, jaka wywiązała się podczas debaty „Polskie apteki na zakręcie” dotyczyła między innymi tematu zmian w asortymencie aptek. Podczas gdy Krzysztof Łanda zapowiadał jego ograniczenie, poseł Abramowicz apelował o powiększenie.

Zdaniem wiceministra zdrowia, Krzysztofa Łandy, należałoby wprowadzić przepisy ściśle regulujące obrót lekami refundowanymi, dotowanymi z budżetu, ze stałymi cenami regulowanymi przez państwo, w tym bezpłatnymi dla seniorów. Wiceminister postulował także ograniczenie w aptekach sprzedaży towarów innych niż leki, zwłaszcza refundowane: tzw. suplementów diety, dermokosmetyków czy napojów.
Zupełnie inaczej ocenia to poseł Adam Abramowicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania przedsiębiorczości i patriotyzmu ekonomicznego. – Byłoby to dla mnie szokiem, gdyby okazało się, że możliwe jest utrzymanie finansowe apteki wyłącznie ze sprzedaży leków refundowanych – stwierdził poseł. – Bowiem zarobić się na tej działalności po prostu nie da. Dlatego apteki powinny poszerzać asortyment, a nie go ograniczać – dodał Abramowicz.

Jego zdaniem powinniśmy dążyć do dekoncentracji rynku aptecznego, a nie wprowadzania na nim ograniczeń rozwoju. Jako przykład złych zapisów projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego, prowadzących do zaburzeń w konkurencyjności tego rynku, podał domniemaną sytuację, w wyniku której po wprowadzeniu ustawy w małym mieście będzie funkcjonować np. sześć aptek, z dwoma właścicielami (nowelizacja dopuszcza kierowanie przez jednego farmaceutę maksymalnie do czterech aptek). Wówczas łatwo może dojść do zmowy cenowej między nimi.

Źródło: niezależna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj