Apteki szpitalne nie będą już zajmować się zakupem leków? | farmacja.pl

Apteki szpitalne nie będą już zajmować się zakupem leków?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-10-10 12:50:00 /

Rząd rozważa wprowadzenie centralizacji zakupów leków przez szpitale. Szczegóły pomysły zdradził Jan Staniłko, wicedyrektor Departamentu Innowacji Ministerstwa Rozwoju i członek Komisji Ekonomicznej podczas konferencji poświęconej polityce lekowej zorganizowanej przez kancelarię Domański Zakrzewski Palinka oraz PEX Pharma Sequence.

Małgorzata Gałązka-Sobotka z Uczelni Łazarskiego, zasiadająca w Radzie NFZ przyznaje, że w sytuacji chronicznego niedofinansowania ochrony zdrowia zarówno szpitale jak i sam NFZ szukają w wydatkach na leki oszczędności.

Zakupy leków przez szpitale, w którym MZ zwraca pieniądze za fakturę na leki, Staniłko uznaje za dziwne i niewłaściwe rozwiązanie.

- Centralizacja zakupów leków jest rzeczą moim zdaniem oczywistą. Jutro rozpoczynają się prace nad platformą zakupów publicznych. Nie wiem czemu NFZ nie miałby przez platformę cyfrową kupować tego, co kupuje szpital - mówił szef departamentu innowacji. Przyznał, że to rozwiązanie na pewno spotka się z protestami, ze względu na liczne interesy. Ale jego zdaniem dzięki centralnym zakupom można będzie oszczędzić.
Ten pomysł budzi obawy ekspertów. Przypominali, że wspólny przetarg na leki na HCV jednak się nie odbył.

- Trudno było znaleźć ośrodek zadowolony z tego, że dostanie tylko jeden lek, podczas gdy pacjenci mają różne potrzeby i jest potrzeba by dostosowywać terapię do chorych - mówił mecenas Pieklak.

Więcej na ten temat pisze Polityka Zdrowotna.

Źródło: politykazdrowotna.com

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj