Arłukowicz: co PiS ma do ukrycia w sprawie aptek? | farmacja.pl

Arłukowicz: co PiS ma do ukrycia w sprawie aptek?

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-14 15:10:52 /

Dziś w Sejmie nadzwyczajna Komisja do spraw deregulacji zajmuje się poselskim projektem zmian na rynku aptek. Poprzedziła ją konferencja prasowa Platformy Obywatelskiej, podczas Bartosz Arłukowicz poddawał w wątpliwość sposób procedowania nowelizacji.

Bartosz Arłukowicz formalnie zwrócił się dziś do marszałka Marka Kuchcińskiego o wyjaśnienie szczególnego postępowania w przypadku projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego.

- Ustawa została stworzona przez specjalnie powołany w tej sprawie zespół, w którym zdecydowaną większość mają politycy Prawa i Sprawiedliwości. W mediach pojawiają się wątpliwości co do autorstwa tej ustawy. Ustawę o aptekach w Polsce napisali parlamentarzyści z tego zespołu. Ze strony Prawa i Sprawiedliwości byli to prawnicy, rolnicy, historycy i ekonomista. Stworzyli oni ustawę, która mówi o tym, że apteki muszą być w Polsce oddalone od siebie o określoną odległość, że jeden farmaceuta może prowadzić maksymalnie do czterech aptek, a w uzasadnieniu do projektu posłowie tego zespołu twierdzą, że pacjentowi będzie lepiej, im aptek będzie mniej. Bo teraz jest ich za dużo. To dosyć absurdalne uzasadnienie – podsumował poselski projekt zmian w prawie farmaceutycznym Bartosz Arłukowicz.
Szef sejmowej Komisji Zdrowia zwrócił też uwagę na szczególny tryb legislacyjny przewidziany dla tego projektu. – Marszałek Sejmu zdecydował, że ta ustawa będzie procedowana przez Komisję nadzwyczajną do spraw deregulacji. Komisja ta zajmie się ustawą, która doreguluje i zamknie rynek aptek dla określonej części przedsiębiorców. Co takiego jest w tej ustawie do ukrycia, że marszałek nie pozwala, aby zajęła się nią Komisja Zdrowia, czyli ta Komisja, która jest właściwa do zajmowania się tym tematem? – pytał Bartosz Arłukowicz. Kto napisał tę ustawę, po co i dla kogo? – kontynuował szef sejmowej Komisji Zdrowia. Być może marszałek boi się tego, że posłowie PiS zasiadający w Komisji Zdrowia sami nie chcą firmować tego projektu? – pytał. To jest kluczowa dla pacjentów ustawa, a regulacje które zawiera są niespotykane w polskim systemie prawnym.

Źródło: sejm.gov.pl / politykazdrowotna.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj