REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 14 grudnia 2016

Arłukowicz: co PiS ma do ukrycia w sprawie aptek?

REKLAMA

Bartosz Arłukowicz formalnie zwrócił się dziś do marszałka Marka Kuchcińskiego o wyjaśnienie szczególnego postępowania w przypadku projektu nowelizacji prawa farmaceutycznego.

– Ustawa została stworzona przez specjalnie powołany w tej sprawie zespół, w którym zdecydowaną większość mają politycy Prawa i Sprawiedliwości. W mediach pojawiają się wątpliwości co do autorstwa tej ustawy. Ustawę o aptekach w Polsce napisali parlamentarzyści z tego zespołu. Ze strony Prawa i Sprawiedliwości byli to prawnicy, rolnicy, historycy i ekonomista. Stworzyli oni ustawę, która mówi o tym, że apteki muszą być w Polsce oddalone od siebie o określoną odległość, że jeden farmaceuta może prowadzić maksymalnie do czterech aptek, a w uzasadnieniu do projektu posłowie tego zespołu twierdzą, że pacjentowi będzie lepiej, im aptek będzie mniej. Bo teraz jest ich za dużo. To dosyć absurdalne uzasadnienie – podsumował poselski projekt zmian w prawie farmaceutycznym Bartosz Arłukowicz.

Szef sejmowej Komisji Zdrowia zwrócił też uwagę na szczególny tryb legislacyjny przewidziany dla tego projektu. – Marszałek Sejmu zdecydował, że ta ustawa będzie procedowana przez Komisję nadzwyczajną do spraw deregulacji. Komisja ta zajmie się ustawą, która doreguluje i zamknie rynek aptek dla określonej części przedsiębiorców. Co takiego jest w tej ustawie do ukrycia, że marszałek nie pozwala, aby zajęła się nią Komisja Zdrowia, czyli ta Komisja, która jest właściwa do zajmowania się tym tematem? – pytał Bartosz Arłukowicz. Kto napisał tę ustawę, po co i dla kogo? – kontynuował szef sejmowej Komisji Zdrowia. Być może marszałek boi się tego, że posłowie PiS zasiadający w Komisji Zdrowia sami nie chcą firmować tego projektu? – pytał. To jest kluczowa dla pacjentów ustawa, a regulacje które zawiera są niespotykane w polskim systemie prawnym.

REKLAMA

REKLAMA

Źródło: sejm.gov.pl / politykazdrowotna.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych