REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 16 września 2020

Artykuł miał reklamować aptekę informacją o tańszych lekach. Postępowanie umorzono…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Na stronie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego opublikowano jedną z najświeższych decyzji dotyczących naruszenia zakazu reklamy aptek. A w zasadzie jego braku… Decyzja dotyczy bowiem umorzenia w całości postępowania w sprawie reklamy pewnej apteki (czytaj również: Reklama apteki – co wolno, a czego nie?).

Jak wynika z treści decyzji, do WIF w Katowicach wpłynęło zawiadomienie o podejrzeniu prowadzenia reklamy apteki. Miała ona polegać na umieszczeniu w lokalnej gazecie artykułu, w którym informowano, że ceny leków w jednej z aptek są 3,5 raza niższe niż w pozostałych. Kserokopia artykułu została dołączona do zawiadomienia. Reklama miała dotyczy… apteki szpitalnej.

Śląski WIF wszczął w tej sprawie postępowanie. W jego trakcie ustalił, że we wskazanym w artykule szpitalu działały dwie apteki. Jedna to apteka szpitalna, a druga to ogólnodostępna. W związku z tym, że apteki szpitalne nie prowadzą sprzedaży produktów bezpośrednio pacjentom uznano, że reklama dotyczyła apteki ogólnodostępnej. Do jej właściciela WIF wysłał więc zawiadomienie o trwającym postępowaniu oraz możliwości wypowiedzenia się co do zebranych dowodów. Ten z kolei poinformował WIF, że apteka została… zlikwidowana (czytaj również: Kolejne artykuły o aptekach internetowych. Czy naruszają zakaz reklamy?).

REKLAMA

Okazuje się, że przedsiębiorca złożył znacznie wcześniej wniosek o stwierdzenie wygaśnięcie zezwolenia na prowadzenie apteki w szpitalu. Swoją decyzją WIF to wygaśnięcie potwierdził. W trakcie postępowania okazało się też, że o wspomniana publikacja artykułu z rzekomą reklamą apteki, miała miejsce 7 miesięcy po zamknięciu placówki.

REKLAMA

– Tekst wskazujący na dużo niższe ceny leku w tej aptece nie mógł więc mieć wpływu na ewentualne zwiększenie sprzedaży w aptece lub na wzrost zainteresowania pacjentów, gdyż apteka była nieczynna z powodu likwidacji – uznał WIF.

W rezultacie postępowanie w całości umorzono…

Źródło: ŁW/WIF w Katowicach


2020.08.07 8523.4.2020 decyzja umorzenie —SKAN

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych