REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 6 grudnia 2018

Automat z „pigułkami po”. Pomysł amerykańskiego uniwersytetu…

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Czołowy amerykański uniwersytet instaluje automaty z doustną antykoncepcją postkoitalną. Pigułki z lewonorgestrelem można kupić równie łatwo jak batonik czekoladowy. Takie rozwiązanie już od lat można spotkać na innych amerykańskich uczelniach…

Uniwersytet Yale postanowił, że na terenie kampusu staną automaty, w których będzie można kupić „pigułki po”. Produkt zawierający dużą dawkę lewonorgestrelu będzie można kupić bez konieczności udawania się do apteki. Przedstawicielka rady uniwersyteckiej Ileana Valdez poinformowała, że pigułki “dzień po” będą sprzedawane w cenie porównywalnej do tej w lokalnych aptekach.

– Automaty to odpowiedź na potrzeby studentów, którzy twierdzą, że zakup “tabletek po” w okolicznych aptekach bywa nieprzyjemny i upokarzający – czytamy w serwisie NOIZZ. – Pęknięta gumka to wystarczająco stresujące doświadczenie, nie warto sobie jeszcze dokładać starcia z marudzącym farmaceutą. Ale zupełnie serio, na korzyść automatów przemawia ich całodobowa dostępność, która pozwala zareagować w odpowiednim momencie.

REKLAMA

Takie rozwiązanie nie jest nowości na amerykańskich uczelniach. Prawdopodobnie jako pierwszy w 2012 roku wprowadził je Shippensburg University. Spotkało się to wówczas z protestami i sprawą zajęło się FDA (Agencja Żywności i Leków). Agencja zdecydowała jednak, że nie podejmie żadnych kroków w celu likwidacji maszyn vendingowych z doustną antykoncepcją postkoitalną. Dlaczego?

REKLAMA

Uniwersyteckie kampusy są przestrzeniami zamkniętymi, na których znajdować mogą się wyłącznie studenci oraz wykładowcy. Zdaniem uczelni gwarantuje to, że wszyscy mający dostęp do tego typu urządzeń, mają przynajmniej 17 lat. A to właśnie dla osób powyżej tego wieku „pigułka po” jest w USA dostępna bez recepty.

Niżej program na ten temat – zachęcamy do objerzenia:

Warto wspomnieć, że dla wszystkich studentów Uniwersytetu Yale, antykoncepcja awaryjna jest dostępna za darmo. Aby ją otrzymać muszą się jednak udać do Yale Health Pharmacy – apteki znajdującej się przy terenie kampusu. Za ten sam preparat z automatu, studenci będą musieli zapłacić prawie 50 dolarów.

Źródło: ŁW/NOIZZ/Yale News

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych