REKLAMA
Autor: Redakcja mgr farm Opublikowano: 19 czerwca 2018

Będzie więcej kontrolerów Inspekcji Farmaceutycznej

Artykuł pochodzi z serwisu

Zdaniem posła Marka Rucińskiego ostatnia nowelizacja prawa farmaceutycznego zawiera przepisy zwiększające liczbę kontrolerów Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. Do tej pory w inspektorem GIF mogła być wyłącznie osoba mająca doświadczenie w pracy w hurtowniach farmaceutycznych. Teraz będzie mógł nim zostać też pracownik apteki.

Do tej pory inspektorem GIF mogła być wyłącznie osoba, która legitymowała się zatrudnieniem w podmiotach prowadzących obrót hurtowy. (fot. Shutterstock)

REKLAMA

– Walka z wywozem leków za granicę jest konieczna. Nie może być tak, że pacjent z różnych przyczyn pozbawiony jest dostępu do potrzebnych medykamentów – mówi poseł Marek Ruciński w wywiadzie dla Medexpressu. – Podczas ostatniego posiedzenia Sejmu debatowaliśmy nad nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne (i innych ustaw), która m.in. rozszerza o dość szeroką grupę katalog osób mogących podjąć zatrudnienie w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym jako inspektorzy.

REKLAMA

Poseł zwraca uwagę, że aptekarze, już po zdobyciu 3-letniego doświadczenia, będą mogli pełnić funkcję do tej pory dostępną jedynie dla osób, które odbyły odpowiedni staż w hurtowni farmaceutycznej. Pozwoli to realnie zwiększyć zatrudnienie w GIF, a co za tym idzie również kontrolę nad rynkiem farmaceutycznym.

– To jedno z narzędzi, które pozwoli zatrzymać to negatywne zjawisko, jakim jest wywóz leków za granicę – mówi Ruciński.

Do tej pory inspektorem GIF mogła być wyłącznie osoba, która legitymowała się zatrudnieniem w podmiotach prowadzących obrót hurtowy.

– Takie ograniczenie skutkowało tym, że w Głównym Inspektoracie Farmaceutycznym zatrudnionych jest dziewięciu inspektorów do spraw obrotu hurtowego GIF, którzy powinni objąć kontrolą ponad 600 zarejestrowanych hurtowni farmaceutycznych. Tym samym jeden inspektor powinien stale nadzorować ok. 66 podmiotów gospodarczych – mówi poseł Ruciński. – Prawodawca zauważył, że zwiększenie liczby inspektorów bez możliwości pozyskiwania z rynku farmaceutów aptecznych nie jest możliwe, dlatego w nowelizacji, o której ostatnio debatowaliśmy w Sejmie są zapisy, że taką osobą może być także farmaceuta posiadający 3-letni staż pracy w hurtowni farmaceutycznej lub w aptece.

Źródło: Medexpress

Tagi:
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych