Bezdomny z Polski pozwał Novartis | farmacja.pl

Bezdomny z Polski pozwał Novartis

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2017-07-18 10:00:00 /

W 2007 roku koncern farmaceutyczny Novartis wynajął w Polsce spółkę, która miała przeprowadzić badania szczepionki na ptasią grypę, na osobach bezdomnych i ubogich w Grudziądzu. Jeden z uczestników badania oskarża Novartis o to, że nie poinformowano go jaki lek będzie testował.

Uczestnicy badania, którzy testowali szczepionki, mieli dostawać równowartość ok. 2 CHF za udział badaniu - 5-15 złotych. Niektórzy dawali się zaszczepić nawet po kilkanaście razy. W sumie w testach wzięło udział około 350 osób, które nie były świadome jakie testy na nich przeprowadzano. Poinformowano ich , że szczepionka jest na zwykłą grypę, a nie na ptasią.

Jak podaje Rzeczpospolita, mężczyzna, który złożył pozew przeciwko Novartisowi, twierdzi, że został wprowadzony w błąd i gdyby wiedział o jaką szczepionkę chodzi to nie zdecydowałby się na uczestnictwo w testach. Polak twierdzi, że myślał, iż są to próby kliniczne nowego leku. Mężczyzny domaga się od Novartisu 100 tys. CHF
Szwajcarska organizacja antyglobalistyczna „Public Eye " zaangażowała prawnika, który na drodze prawnej walczy o odszkodowanie dla Polaka. W Polsce sąd odrzucił pozew Polaka, uznając, że nie stała mu się "krzywda" w wyniku przeprowadzonych testów.

Więcej na ten temat na stronach Rzeczpospolitej.

Źródło: rp.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj