Biegunka u dziecka | farmacja.pl

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk
0 comment
Magdalena StolarczykFebruary 092017

Biegunka u dziecka

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk

Strony

Biegunka jest jedną z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Oprócz nieprzyjemnego dla dziecka przebiegu, może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia odwodnienia organizmu. Niemniej jednak przy odpowiednio wcześnie podjętym właściwym postepowaniu, ryzyko odwodnienia organizmu dziecka zmniejsza się, a objawy biegunki ustępują zazwyczaj po 5-7 dniach.

Biegunka - definicja

Biegunkę definiuje się jako wyraźną zmianę konsystencji stolca na luźną lub płynną i/lub zdecydowane zwiększenie ilości wypróżnień w porównaniu z okresem poprzednim. Zazwyczaj o biegunce mówimy, gdy ilość wypróżnień jest większa niż 3 na dobę. Kryterium to nie jest wiarygodne i właściwe w przypadku noworodków i niemowląt karmionych piersią, u których fizjologicznie stolce są luźniejsze i częstsze. Wówczas biegunkę określa się jako wyraźną zmianę konsystencji oddawanych stolców i/lub zdecydowane zwiększenie ich ilości w stosunku do okresu poprzedniego.
Biegunkę w zależności od długości czasu jej trwania określamy jako ostrą, która trwa od 7 do 14 dni i najczęściej ustępuje po 5-7 dniach, podostrą, która trwa dłużej niż 14 dni i przewlekłą – dłuższą niż miesiąc.

Biegunka – epidemiologia

Biegunka może mieć zróżnicowaną etiologię. Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci są zakażenia wirusowe, wywołane przez Rotawirusy, Norowirusy, Astrowirusy, Adenowirusy i Kaliciwirusy. Spośród nich najczęstszym czynnikiem zakaźnym są Rotawirusy. Odpowiadają one za 35-50% (a według niektórych źródeł nawet za 50-70%) ostrych zakażeń przewodu pokarmowego a wskaźnik hospitalizacji z powodu tych zakażeń wynosi 7-81%. Szczyt takich zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy a dodatkowo duże skupiska ludzkie (np.: żłobki, przedszkola, oddziały szpitalne) ułatwiają szerzenie się wirusów. Zakażenia Rotawirusami rozprzestrzeniają się przez kontakt bezpośredni, drogą kropelkową i/lub przez spożycie zainfekowanej żywności. Okres inkubacji wynosi 1-2 dni, a objawy utrzymują się od 3 do 8 dni. Przebieg zakażeń rotawirusowych może być różny – od łagodnych, przebiegających bezobjawowo, do stanów bardzo poważnych, przebiegających z wodnistą biegunką, wymiotami, gorączką i bólem brzucha, prowadzących do nadmiernego i bardzo niebezpiecznego odwodnienia organizmu. Oprócz tego mogą występować objawy zakażenia górnych dróg oddechowych.

Ze względu na obecne i powszechnie zalecane szczepienia przeciw Rotawirusom, zwiększa się udział Norowirusa, jako czynnika wywołującego biegunkę. Szacuje się, że jest on powodem ok 10–15% hospitalizacji. Innym czynnikiem wywołującym biegunkę są Adenowirusy – szczególnie szczepy 40 i 41. Zakażenia Adenowirusami dotyczą małych dzieci i w przeciwieństwie do infekcji rotawirusowych, mogą występować przez cały rok. W przypadku takich zakażeń, oprócz biegunki, obserwuje się nieżyt nosa, zapalenie gardła i/lub zapalenie ucha. Biegunka może być również wywołana przez Kalciwirusy i wtedy przebieg jest podobny do zakażeń rotawirusowych, przy czym nasilenie objawów jest mniejsze a dodatkowo może występować wysypka.

Przyczyną biegunki mogą być również zakażenia bakteryjne (Salmonella, Campylobacter, Shigella, Escherichia coli, Clostridium difficile) lub zakażenia pasożytnicze (Giardia intestinalis, Cryptosporidium parvum, Entameba histolytica).

Warto także pamiętać, że biegunka może być objawem zakażenia układu moczowego, zapalenia ucha środkowego, zapalenia płuc lub chorób chirurgicznych, np. zapalenia wyrostka robaczkowego. Ponadto może występować w przebiegu alergii, zatruć, chorób nerek i ośrodkowego układu nerwowego. Co więcej może świadczyć o zaburzeniach w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego lub może być efektem ubocznym stosowania niektórych leków.

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj