Gorączka u dziecka | farmacja.pl

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk
0 comment
Magdalena StolarczykFebruary 162017

Gorączka u dziecka

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk

Strony

Gorączka u dziecka jest jednym z najczęstszych problemów, z jakim rodzice zgłaszają się do apteki. Przychodzą oni nie tylko po odpowiedni, skuteczny i bezpieczny lek, ale również po pomoc, radę oraz wskazówki dotyczące właściwego postępowania. Dlatego też warto przypomnieć sobie kilka podstawowych faktów dotyczących gorączki u dziecka oraz sposobów na jej obniżenie.

Gorączka u dziecka – Co to jest gorączka?

Terminem gorączka określa się stan podwyższonej temperatury ciała powyżej pewnych ustalonych norm (o tym poniżej). Jest to fizjologiczna reakcja organizmu, która zostaje zapoczątkowana przez rozwijający się lub trwający proces chorobowy. W wyniku szeregu procesów zachodzących w organizmie, następuje przestawienie biologicznego wzorca temperatury tzw. punktu nastawczego, znajdującego się w przedniej części podwzgórza, na wyższy poziom, co prowadzi do wzrostu produkcji ciepła przez organizm i wzrostu temperatury ciała.

Gorączka najczęściej wywoływana jest przez czynniki zakaźne takie jak infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze lub pasożytnicze, ale może także pojawiać się w przebiegu chorób nowotworowych. Może być również wynikiem zaburzeń immunologicznych, endokrynologicznych i metabolicznych, a także efektem stosowania niektórych leków.

Gorączka u dziecka – Jak jest prawidłowa temperatura ciała?

Prawidłowa temperatura ciała dziecka zależy od miejsca i sposobu jej pomiaru. I tak:
• przy pomiarze w jamie ustnej – prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,9°C - 37°C
• przy pomiarze w odbycie – prawidłowa temperatura ciała wynosi 37,1°C - 37,6°C
• przy pomiarze w uchu – prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6°C - 37°C
• przy pomiarze pod pachą – prawidłowa temperatura ciała wynosi 36,6°C

Warto pamiętać, że temperatura ciała noworodka lub niemowlaka, nie jest stała i waha się w granicach 36,6°C - 37,5°C. Spowodowane jest to niedojrzałością ośrodka termoregulacji. Co więcej temperatura ciała zmienia się w ciągu doby lub po dłuższym wysiłku. Co ciekawe, po długotrwałym płaczu u dziecka obserwuje się podwyższoną temperaturę ciała.

Gorączka u dziecka – Kiedy mówimy o stanie podgorączkowym?

O stanie podgorączkowym mówimy wówczas, gdy temperatura ciała dziecka jest wyższa niż temperatura prawidłowa, ale nie przekracza ok. 38°C. Wartość ta jest wartością umowną i tak jak wartość prawidłowej temperatury ciała dziecka, tak wartość temperatury określana mianem stanu podgorączkowego, zależy od miejsca i sposobu pomiaru.

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj