Kolka u dziecka – objawy, przyczyny, postępowanie | farmacja.pl

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk
0 comment
Magdalena StolarczykFebruary 022017

Kolka u dziecka – objawy, przyczyny, postępowanie

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk

Strony

Jednym z najczęstszych powodów, dla którego młodzi rodzice przychodzą do apteki po poradę i pomoc jest płacz dziecka i kolka. Zdenerwowani i zestresowani rodzice nie wiedzą jak pomóc dziecku. Im bardziej dziecko płacze tym bardziej rodzice są zdenerwowani a im bardziej rodzice są zdenerwowani tym dziecko jest bardziej niespokojne. I w ten sposób nakręca się niekończąca się spirala stresu, frustracji, irytacji i problemu. Sytuacja ta jest tym bardziej trudna, że często młodzi rodzice patrzą na płacz dziecka, przez pryzmat swojej porażki, niekompetencji i niepowodzenia rodzicielskiego. A niestety pogłębianie takich uczuć w pierwszych miesiącach macierzyństwa nie jest dobre ani dla dziecka ani dla rodziców.

Dlatego tak ważne jest abyśmy my farmaceuci, w momencie rozmowy z rodzicami, umieli odpowiednio wytłumaczyć na czym polega problem, ułatwić właściwą diagnozę, wesprzeć w trudnych chwilach oraz pomóc zarówno rodzicom jak i dziecku.

Kolka jelitowa u dziecka – Co to jest?

Napady nagłego niepokoju, grymaszenia, rozdrażnienia i płaczu często dotykają dzieci w pierwszych miesiącach życia. Bardzo często takie zachowanie definiowane jest jako kolka. Wg statystyk kolka jelitowa dotyka od 3 do 40% dzieci w wieku od 3 do 5 miesięcy. Niemniej jednak nie każdy płacz można zdiagnozować jako kolkę jelitową.

Aby u dziecka stwierdzić kolkę jelitową, napady niepohamowanego płaczu powinny trwać 3 godziny dziennie, przez minimum 3 dni w tygodniu i przez co najmniej 3 tygodnie. Jest to tzw. „zasada trójek” zaproponowana przez Wessela w 1954 roku. Niedawno kryterium to zostało zmodyfikowane i w III Kryteriach Rzymskich określono, że kolkę jelitową diagnozuje się, jeżeli jednocześnie spełnione są trzy warunki:
• Po pierwsze występują nagłe napady niepokoju, rozdrażnienia i płaczu, pojawiające się i kończące bez przyczyny.
• Po drugie napady trwają co najmniej 3 godziny dziennie, pojawiają się minimum 3 dni w tygodniu i przez co najmniej jeden tydzień.
• Po trzecie rozwój dziecka jest prawidłowy.

W czasie kolki jelitowej płacz dziecka charakteryzuje się nagłym początkiem i końcem i nie jest związany z ogólnym samopoczuciem dziecka oraz z takimi sytuacjami jak głód, choroba czy problemy z wypróżnianiem. Najczęściej płacz występuje w godzinach popołudniowo-wieczornych, chociaż zdarzają się i takie sytuacje, kiedy płacz pojawia się w innych porach dnia. Płacz charakterystyczny dla kolki jest zazwyczaj głośniejszy niż zwykły i bardzo trudny w ukojeniu, mimo różnych prób stosowanych przez rodziców. Ponadto płacz ten odbierany jest często jako krzyk lub wyraz bólu.
Oprócz płaczu, kolce jelitowej towarzyszą takie objawy jak: zaczerwienienie twarzy, bladość wokół ust, wzmożone napięcie brzucha, przykurczanie kończyn dolnych, zaciskanie dłoni, wyginanie tułowia w łuk, rozdrażnienie, grymaszenie i niepokój.

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj