Przeziębienie w czasie ciąży | farmacja.pl

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk
0 comment
Magdalena StolarczykApril 272017

Przeziębienie w czasie ciąży

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk

Strony

Objawy przeziębienia takie jak stan podgorączkowy, gorączka, ból mięśni, ból gardła, kaszel czy katar są częstą przyczyną wizyt pacjentów w aptece. O pomoc, poradę oraz wybór bezpiecznego leku, skutecznego w zwalczaniu objawów przeziębienia, często zwracają się do nas farmaceutów również kobiety w ciąży i karmiące. O tym, jak my farmaceuci możemy pomóc przeziębionej mamie karmiącej pisałam w poprzednim wpisie (https://farmacja.pl/blog/przeziebienie-w-czasie-karmienia-piersia). Dziś o tym w jaki sposób możemy pomóc przeziębionej kobiecie w ciąży i o tym, jakie ewentualnie leki mogą być przez nią stosowane w tym okresie.

Kobiety w ciąży bardzo często przychodzą do apteki z prośbą o pomoc w różnych sytuacjach zdrowotnych. To nas farmaceutów traktują jako pierwszych pracowników służby zdrowia, którzy mogą pomóc, rozwiać wątpliwości, uspokoić obawy oraz wydać odpowiednie, skuteczne dla przyszłej mamy a jednocześnie bezpieczne dla dziecka leki. Bardzo często zwracają się do nas z pytaniem co zrobić i jak poradzić sobie z uciążliwymi objawami przeziębienia.

Należy pamiętać, że każda infekcja w ciąży jest sprawą poważną i jako taka powinna być traktowana. Nie należy bagatelizować i lekceważyć przeziębienia w tym okresie. Nie wolno również „przechodzić infekcji”, bowiem skutki nieleczonej choroby mogą być szkodliwe dla nienarodzonego dziecka. Niemniej jednak nie należy panikować, bo stres i zdenerwowanie, również szkodzą dziecku. Należy, tak jak we wszystkim, zachować umiar i zdrowy rozsądek. W związku z tym przyszłą mamę należy przede wszystkim uspokoić, wesprzeć, zaproponować naturalne metody walki z objawami przeziębienia, zasugerować wizytę u lekarza i/lub wskazać bezpieczne leki do stosowania doraźnego.

Jeżeli objawy choroby są lekkie, warto pacjentce zalecić pozostanie w domu i odpoczynek. Można jej również zasugerować zastosowanie naturalnych, domowych, „babcinych” metod na walkę z przeziębieniem takich jak picie herbaty z cytryną, miodem i maliną, mleka z miodem i czosnkiem, syropu z czosnku i cebuli. Lekkie przeziębienie w czasie ciąży nie wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Ale jeżeli pomimo zastosowania domowych sposobów na walkę z przeziębieniem, infekcja nie mija, objawy nie ustępują a wręcz nasilają się, to warto skierować kobietę w ciąży do lekarza. Lekarz zbada pacjentkę oraz dobierze, odpowiednie do jej stanu leki, bezpieczne dla nienarodzonego dziecka.

Często, kobiety w ciąży zgłaszające się do apteki, albo proszę o zaproponowanie i wydanie jakiegoś leku na określone objawy lub przychodzą z zaleceniami od lekarza. Bardzo często są one zdenerwowane, zestresowane, pełne obaw i wątpliwości co do tego czy w tym szczególnym dla nich okresie leki mogą być przez nie przyjmowane. To my farmaceuci powinniśmy a nawet musimy udzielić jej wtedy kompetentnej porady dotyczącej bezpieczeństwa stosowania leków w ciąży.

Ból i gorączka w czasie ciąży

W przypadku gorączki, kobieta w ciąży można przyjmować paracetamol (bezpieczny we wszystkich trzech trymestrach ciąży) lub ibuprofen (bezpieczny tylko w II trymestrze ciąży). Może również stosować herbatki z lipy, malin, czarnego bzu czy dzikiej róży, które działają napotnie i rozgrzewająco i w ten sposób obniżają gorączkę. Unikać natomiast powinna leków, zawierających kwas acetylosalicylowy i metamizol.

Paracetamol w czasie ciąży

Paracetamol wg klasyfikacji FDA (Food and Drug Administration) zaliczany jest do kategorii B. Do tej kategorii zaliczane są substancje lecznicze, dla których w badaniach przedklinicznych na zwierzętach nie wykazano ryzyka szkodliwego wpływu na płód ale nie przeprowadzono badań klinicznych u kobiet w ciąży i nie potwierdzono tego. Dotychczas wykazano, że stosowanie paracetamolu w ciąży nie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wad rozwojowych dziecka. Co prawda istnieją doniesienia, że stosowanie paracetamolu w ciąży może wiązać się z występowaniem świstu wydechowego u dzieci lub może być związane z podwyższonym ryzykiem wytrzewienia wrodzonego ale dane te nie są jednoznaczne. Ostatnio opublikowano wyniki analiz, które wskazują, że długotrwałe (>28 dni) stosowanie paracetamolu w ciąży zwiększa ryzyko występowania ADHD (Zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi). Do wyników tej analizy należy podchodzić ostrożnie, niemniej jednak należy to brać pod uwagę.
Co więcej paracetamol klasyfikowany jest do grupy „Human Data Suggest Low Risk” (wg klasyfikacji opracowenej przez Prof. Briggs’a) – czyli dla substancji dla których dostępne badania na ludziach wykazały małe ryzyko przy stosowaniu paracetamolu w czasie ciąży. Badania te nie wskazują na znaczące ryzyko toksyczności paracetamolu dla dziecka, co więcej w badaniach tych nie udokumentowano, aby paracetamol powodował zaburzenia w rozwoju, wady strukturalnych, śmierć czy deficyt funkcji życiowych u dziecka.

Podsumowując: uznaje się, że paracetamol w dawkach terapeutycznych i przy krótkotrwałym stosowaniu jest bezpieczny w we wszystkich trzech trymestrach ciąży i jest preferowanym lekiem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym w czasie ciąży. 

Ibuprofen w czasie ciąży

Ibuprofen – zaliczany jest do kategorii B wg FDA w I i w II trymestrze ciąży. Niemniej jednak istnieją doniesienia, że Niesteroidowe Leki Przeciwzapalne mogą zaburzać proces implantacji, powodują wzrost ryzyka poronienia w I trymestrze ciąży oraz mogą wykazywać zwiększone działanie teratogenne – co prawda w przypadku tej ostatniej kwestii brak jest spójnych i jednoznacznych dowodów ale zaleca się jednak unikanie stosowania Ibuprofenu w I trymestrze ciąży. Stosowanie ibuprofenu w II trymestrze ciąży jest bezpieczne w dawce do 600 mg/dobę. Natomiast w III trymestrze ciąży nie należy podawać ibuprofenu, jak również innych NLPZ, ponieważ mogą one przedłużać okres porodu, zmniejszać ilość płynu owodniowego, zwiększać ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego – przewodu Bottala oraz powodować nadciśnienie płucne. Co więcej wykazano, że ibuprofen zwiększa ryzyko wytrzewienia wrodzonego. W związku z tym, w III trymestrze, Ibuprofen zaliczany jest do kategorii D (wg FDA), czyli do grupy, do której zaliczane są substancje lecznicze, dla których wykazano ryzyko szkodliwego działania związków na płód. Substancje te mogą być stosowane w stanach zagrożenia życia matki, jeżeli inne bezpieczniejsze leki nie mogą być podane lub są nieskuteczne. Prof. Briggs klasyfikuje ibuprofen do kategorii określanej „Human Data Suggest Risk in 1St And 3rd Trimesters”.

Podsumowując: uznaje się, że ibuprofen doraźnie, w dawkach do 600 mg/dobę jest bezpieczny w II trymestrze ciąży – w pozostałych trymestrach należy unikać jego stosowania przez przyszłą mamę.

Kwas acetylosalicylowy w czasie ciąży

Kwas acetylosalicylowy zaliczany jest do kategorii D wg FDA (opis kategorii powyżej). W związku z tym w czasie ciąży nie zaleca się stosowania leków zawierających kwas acetylosalicylowy w dawkach przeciwbólowych, przeciwgorączkowych i przeciwzapalnych. Dostępne są liczne wyniki badań, w których wykazano, że kwas acetylosalicylowy może:
¬ zwiększać ryzyko wytrzewiania wrodzonego
¬ zwiększać ryzyko krwawień
¬ zwiększać ryzyko wad serca i rozszczepu podniebienia
¬ wydłużać czas porodu
¬ zwiększać ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego – przewodu Bottala
Ponadto wykazano, że stosowanie dużych dawek kwasu acetylosalicylowgo może wiązać się z wyższą śmiertelnością okołoporodową, wewnątrzmacicznym zahamowaniem wzrostu dziecka i działaniem teratogennym.

W małych dawkach (40-150 mg/dobę) kwas acetylosalicylowy określany jest jako zgodny/kompatybilny do stosowania w czasie ciąży i ewentualne ryzyko dla dziecka jest bardzo małe.

Metamizol w czasie ciąży

Brak jest dowodów na temat bezpieczeństwa stosowania w czasie ciąży leków zawierających metamizol. Ograniczone dane wskazują na związek pomiędzy przyjmowaniem metamizolu a występowaniem guza Wilmsa u dzieci (złośliwego nowotworu nerki u dzieci) oraz ryzykiem przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego - przewodu Bottala. Ze względu na ograniczone dane nie powinno się  stosować metamizolu w ciąży.  

Ból gardła w czasie ciąży

Dokuczliwym i uciążliwym objawem przeziębienia może być ból gardła. W przypadku takiego objawu przyszła mama może doraźnie stosować tabletki do ssania lub aerozole. Mogą one zawierać między innymi benzydaminę. Działa ona przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, miejscowo znieczulająco i antyseptycznie. Chlorowodorek benzydaminy dobrze przenika przez błony śluzowe gromadząc się w tkankach zmienionych zapalnie. W minimalnym stopniu wchłania się do krążenia ogólnego. To pośrednio świadczy o bezpieczeństwie stosowania tego leku w czasie ciąży. Przyszłej mamie można również zaproponować tabletki do ssania zawierające naturalne składniki np. szałwię czy miód itp. lub zalecić płukanie gardła wodą z solą lub sodą oczyszczoną lub naparem z szałwii.

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj