Wszawica. Co warto wiedzieć, aby pomóc pacjentowi? | farmacja.pl

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk
0 comment
Magdalena StolarczykJune 092017

Wszawica. Co warto wiedzieć, aby pomóc pacjentowi?

Obrazek użytkownika Magdalena Stolarczyk

Strony

Wbrew opinii wielu osób wszawica jest ciągle aktualnym problemem. I nie dotyczy tylko i wyłącznie osób o niskim statusie materialnym. Dlatego też tak ważna jest wiedza nt. wszawicy, jej objawów oraz metod leczenia.

Wszawica inaczej Pedikuloza (łac. Pediculosis) to choroba pasożytnicza, związana z obecnością na ciele człowieka wszy, ich larw lub jaj. Choroba ta może być wywołana przez trzy gatunki wszy:
- Wesz głowową (inaczej ludzką) (Pediculus humanus capitis)
- Wesz łonową (Pediculus humanus pubis)
- Wesz odzieżową (Pediculus humanus vestimenti)

Najczęściej występuje wszawica wywołana przez Wesz głowową/ludzką.
Wesz głowowa/ludzka żyje wyłącznie na owłosionej skórze głowy, umiejscawia się głównie za uszami, na skroniach i potylicy. Ma wielkość ok 2-3 mm i jest barwy biało-brązowej. Co ciekawe potrafi dostosować się kolorem do otoczenia. Bardzo szybko porusza się i wspina po włosach ale nie jest w stanie przemieszczać się po gładkiej powierzchni - nie skacze tylko pełza. Wesz ludzka porusza się z prędkością nawet do 33 cm na minutę. Co po uwzględnieniu jej wymiarów pozwala określić, że w ciągu minuty wsza jest w stanie pokonać odległość równą 80-krotnej długości jej ciała!
Wesz głowowa/ludzka żyje około miesiąca. Samica składa ok 100-300 jaj, tzw. gnid w ciągu doby. Gnidy mają barwę białą i bardzo mocno przylegają do nasady włosów dzięki substancji klejącej. Po około tygodniu z jaj wylegają się wszy.

Wesz głowowa/ludzka żywi się ludzką krwią i aby przetrwać musi pić krew dwa razy dziennie. Poza głową człowieka jest w stanie przetrwać tylko 1-2 dni. W miejscu ugryzienia powstaje niewielka grudka i odczyn zapalny, który powoduje silne uczucie świądu i niepohamowany odruch drapania – co jest głównym i charakterystycznym objawem wszawicy.

PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj