Bohaterski farmaceuta upamiętniony | farmacja.pl

Bohaterski farmaceuta upamiętniony

Obrazek użytkownika farmacja.pl
Autor: farmacja.pl / Opublikowano: 2016-12-30 09:16:27 /

Tablicę upamiętniającą Tadeusza Pankiewicza, farmaceuty, który podczas niemieckiej okupacji pomagał Żydom w krakowskim getcie, odsłonięto w czwartek na ścianie dawnej Apteki pod Orłem przy pl. Bohaterów Getta w Krakowie.

- Zależało mi, aby Tadeusz Pankiewicz figurował tutaj, na honorowym miejscu. W pełni na to zasłużył i wszyscy, którzy będą odwiedzać to miejsce, zwrócą uwagę na jego historię – powiedział podczas odsłonięcia tablicy poseł PO, Bogusław Sonik, przewodniczący Stowarzyszenia Maj 77, które zainicjowało jej wykonanie.

Apteka pod Orłem, którą kierował Tadeusz Pankiewicz, znajdowała się na terenie getta krakowskiego, jednego z największych w Generalnym Gubernatorstwie. Zamieszkiwało je ok. 17 tys. Żydów.
- Gdy tworzono getto, Pankiewicz był tu jedynym Polakiem, nie-Żydem; to że dostał zgodę na prowadzenie apteki, w której właściwie zamieszkał, było niesamowitym wydarzeniem w skali europejskiej – mówił przewodniczący Stowarzyszenia Maj 77, podkreślając, że Pankiewicz jako jedyny nie-Żyd przeżył całą historię getta w Krakowie.

Pankiewicz niósł różnorodną pomoc mieszkańcom getta. Pomagał w ucieczkach, dostarczał żywność i bezpłatne leki, ukrywał w budynku apteki Żydów, którzy mieli być wysiedleni; zaś wysiedleńcy powierzali mu wiadomości dla najbliższych i ostatnie dyspozycje. Pankiewicz przechowywał dokumenty i prace naukowe Żydów oraz kilkanaście Tor. Do apteki przychodzili także krakowscy intelektualiści, by spotkać się z żydowskimi przyjaciółmi.

Źródło: radiokraków.pl

Udostępnij
PILNE
ZAMKNIJ
Oświadczenie

Dostęp do zawartości serwisu farmacja.pl jest możliwy
dla osób uprawnionych do wystawia recept
lub osób prowadzących obrót produktami leczniczymi.

Oświadczam, że jestem lekarzem, farmaceutą
lub osobą prowadzącą zaopatrzenie w produkty lecznicze.


Akceptuj