REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 30 grudnia 2016

Bohaterski farmaceuta upamiętniony

REKLAMA

– Zależało mi, aby Tadeusz Pankiewicz figurował tutaj, na honorowym miejscu. W pełni na to zasłużył i wszyscy, którzy będą odwiedzać to miejsce, zwrócą uwagę na jego historię – powiedział podczas odsłonięcia tablicy poseł PO, Bogusław Sonik, przewodniczący Stowarzyszenia Maj 77, które zainicjowało jej wykonanie.

Apteka pod Orłem, którą kierował Tadeusz Pankiewicz, znajdowała się na terenie getta krakowskiego, jednego z największych w Generalnym Gubernatorstwie. Zamieszkiwało je ok. 17 tys. Żydów.

– Gdy tworzono getto, Pankiewicz był tu jedynym Polakiem, nie-Żydem; to że dostał zgodę na prowadzenie apteki, w której właściwie zamieszkał, było niesamowitym wydarzeniem w skali europejskiej – mówił przewodniczący Stowarzyszenia Maj 77, podkreślając, że Pankiewicz jako jedyny nie-Żyd przeżył całą historię getta w Krakowie.

REKLAMA

Pankiewicz niósł różnorodną pomoc mieszkańcom getta. Pomagał w ucieczkach, dostarczał żywność i bezpłatne leki, ukrywał w budynku apteki Żydów, którzy mieli być wysiedleni; zaś wysiedleńcy powierzali mu wiadomości dla najbliższych i ostatnie dyspozycje. Pankiewicz przechowywał dokumenty i prace naukowe Żydów oraz kilkanaście Tor. Do apteki przychodzili także krakowscy intelektualiści, by spotkać się z żydowskimi przyjaciółmi.

REKLAMA

Źródło: radiokraków.pl

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych