REKLAMA
Autor: Redakcja Farmacja.pl Opublikowano: 27 listopada 2018

Ból gardła, przyczyny, postacie i bezpieczna farmakoterapia

Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA

Przyczyną bólu gardła zazwyczaj jest stan zapalny, który pojawia się jako następstwo wystąpienia infekcji. W większości powodem są zakażenia wirusowe, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci…

(fot . shutterstock)

Do grup wirusów wywołujących stan zapalny zaliczają się rinowirusy, koronawirusy, adenowirusy, wirusy Epsteina-Barr, Coxsackie, Herpes simplex, a także wirusy grypy i paragrypy. Bakterie stanowią mniej niż ⅓ przypadków zapalenia gardła i częściej obserwuje się je u dzieci niż u dorosłych.

REKLAMA

W większości przypadków są to paciorkowce hemolizujące grupy C i G. Ostre zapalenie gardła często występuje razem z chorobami zakaźnymi jak grypa czy ospa wietrzna. Stan zapalny nie jest jednak jedyną przyczyną bólu gardła, szczególnie u dzieci. Czynnikami powodującymi tę dolegliwość jest również alergia, kaszel, nieżyt nosa, choroba refluksowa przełyku bądź ekspozycja na drażniące substancje jak dym tytoniowy.

REKLAMA

 

Przewlekły ból gardła

Przewlekły ból gardła, jest spowodowany najczęściej zapaleniem błony śluzowej. Przyczyną są zazwyczaj czynniki zewnętrzne takie jak dym tytoniowy, pyły, lotne związki drażniące, nadużywanie alkoholu, narażenie na suche gorące powietrze lub skrajnie zmienne warunki temperatury. Podłożem mogą być również schorzenia, jak chociażby niedoczynność tarczycy, menopauza, przewlekły nieżyt nosa i zatok, znaczne skrzywienia przegrody nosa, awitaminozy, choroby serca, niewydolność nerek, cukrzyca, alergie i przewlekłe zapalenie migdałków.

 

Drogi zakażenia

Do zakażenia wywołującego zapalenie gardła dochodzi drogą kropelkową, a także przez kontakt z wydzieliną z nosogardła osoby chorej. Inkubacja wirusowego zapalenia gardła trwa zazwyczaj 1-6 dni, za to w przypadku bakteryjnego od 12 godzin do 4 dni. Przeniesienie zakażenia jest wysoce ryzykowne i wynosi około 25%. W przypadku wirusowego zapalenia gardła okres zakaźności to 1-2 dni przed wystąpieniem objawów i około 3 tygodni po (!). Niestety ryzyko zakażenia u osoby pozostającej w kontakcie z zakażonym oscyluje w okolicy 70%. W przypadku kiedy mamy do czynienia z paciorkowym zapaleniem gardła okres zakaźności kończy się po 24 h od zastosowania skutecznej antybiotykoterapii.

Warto zaznaczyć, że w dobie zatrważającego wzrostu oporności bakterii na antybiotyki, sporym problemem jest fakt nadużywania ich w leczeniu zapaleniu gardła. Pomimo że wskazania do ich stosowania występują u mniej niż 15% chorych dorosłych, to około 70% otrzymuje receptę na antybiotyk.

 

Postępowanie w infekcji górnych dróg oddechowych

Pierwszą zasadą postępowania w zakażeniach jest ograniczenie jego rozprzestrzeniania. Chory nie powinien kontaktować się z innymi osobami w przedszkolu, szkole czy w pracy przez 24 godziny od zastosowania skutecznego antybiotyku. Zasada ta dotyczy tylko przypadku bakteryjnego zakażenia.

W przypadku infekcji wirusowych najczęściej zaleca się leczenie objawowe lekami przeciwbólowymi (paracetamol) i  przeciwzapalnymi (ibuprofen).

 

Zalecenia i przeciwwskazania stosowania antybiotykoterapii

Zgodnie z aktualnymi zaleceniami, antybiotykoterapia powinna być stosowana tylko w przypadku potwierdzonego zakażenia bakteryjnego. Najczęściej stosowaną grupą antybiotyków w bakteryjnym zapaleniu gardła są penicyliny. Charakteryzują się one dobrą penetracją do narządów, szczególnie tych objętych procesem zapalnym oraz niską toksycznością.

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania penicylin jest alergia. W takim wypadku wybiera się leczenie makrolidami, cefalosporynami, preparatami penicylin półsyntetycznych w połączeniu z inhibitorem beta-laktamazy. Przyczyną niepowodzenia kuracji penicylinowej jest najczęściej niestosowanie się pacjenta do zaleceń lekarza.

 

Powikłania bakteryjnego zapalenia gardła

Nawrotowe paciorkowcowe zapalenie gardła charakteryzuje się występowaniem od trzech do sześciu zakażeń w ciągu roku. Przyczyny są rozmaite, ale najczęściej jest ono spowodowane niedoleczeniem pierwszej infekcji, zakażeniem innym szczepem lub infekcja wirusowa. Do powikłań bakteryjnego zapalenia gardła zaliczamy te ogólne i miejscowe. Miejscowe powikłania to ropień okołomigdałkowy, ropne zapalenie węzłów chłonnych, zapalenie ucha środkowego, zatok przynosowych, które jednak są najrzadsze. Powikłania ogólnolnoustrojowe to na przykład gorączka reumatyczna, kłębuszkowe zapalenie nerek, które jednak występują incydentalnie.

 

Piśmiennictwo:

  • Bożena Skotnicka, Zapalenie gardła i angina, 12 grudnia 2012 [dostęp 2017-10-07] (pol.)
  • https://i.pinimg.com/originals/f2/b7/c3/f2b7c30fcf5e67c3b7625b312af10987.jpg
  • https://grypa.mp.pl/lista/99255,przyczyny-przewleklego-lub-nawracajacego-bolu-gardla
  • https://mgr.farm/opinie-nauka/fakty-i-mity-o-zapaleniu-gardla?page=1
  • http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201202_Farmacja_003.pdf
  • http://www.antybiotyki.edu.pl/pdf/Rekomendacje2016.pdf
  • http://www.akademiamedycyny.pl/wp-content/uploads/2016/05/201202_Farmacja_003.pdf
Artykuł pochodzi z serwisu
REKLAMA
REKLAMA

Udostępnij tekst w mediach społecznościowych